Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Esenler Hayat Hastanesi Uzman Doktoru Gürcan Hasanoğlu, kemik erimesini önlemek için kadınlara "aşırı zayıflamayın" önerisinde bulundu.
Doktor Gürcan Hasanoğlu 18-24 Mart Yaşlılar Haftasında, osteoporoz ya da daha çok bilinen adı ile kemik erimesinin kadınlar tarafından daha çok dikkate alınması gereken bir hastalık olduğunu belirtti. Özellikle yaşlılık döneminde bu hastalığın kadınlar için sıkıntı yaratabileceğine işaret eden Hasanoğlu, bu hastalığın ölümlere bile neden olabileceğini söyledi.
Hasanoğlu, kemik yapımının, büyümenin hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde hızlandığını, 30 yaşına kadar yavaşlayarak sürdüğünü kaydetti. Hasanoğlu, "30 yaşından sonra yıkım yapımın önüne geçmeye başlar ve 40 yaşından sonra yılda yaklaşık yüzde 1.2 kemik kaybı olur" derken, erkeklerde ki kemik yıkımının kadınlara nazaran daha yavaş olduğunu anımsattı.
HAREKETSİZLİK DE KEMİK ERİTİYOR
Hasanoğlu, osteoporoz oluşumuna, kalıtım, yaş, cinsiyet, ırk (beyaz ırkta daha sık görülür) gibi etkilerin yanısıra, hareket azlığının, aşırı zayıflığın, aşırı alkol ve kafein alımının, aşırı tuz tüketiminin, sigara içmenin, böbrek hastalıklarının da etkili olduğunu bildirdi.
"KEMİK ERİMESİ BOY KISALTIR"
Hasanoğlu, "Eğer osteoporoz tam olarak oluşmuş ise sırt ve bel ağrıları, sırtta kamburlaşma, boyda kısalma görülür. Özellikle omur kemikleri bu tip osteoporozdan çok etkilenirler, sıklıkla bu kemiklerde kırıklar olur. Ayrıca el bilek kemikleri de bu hastalıktan etkilenir" dedi.
İlerlemiş durumlarda kalça kemiği kırıkları da görülebileceğini söyleyen Hasanoğlu, yapılan çalışamaların bu kırıkların insan hayatını tehdit edici boyutlara ulaşabileceğini bildirdi. Hasanoğlu, kalça kırığı operasyonu geçiren hastaların yüzde 25 kadarının 1 yıl içerisinde hayatlarını kaybettiklerine işaret etti.
"GÜNEŞE ÇIKIN"
Hasanoğlu kemik erimesinden korunmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:
"-Bir gün boyunca en azından 2 su bardağı süt, yoğurt ve 2 kibrit kutusu kadar peynir yemeğe çalışınız. Böylece en azından bir günde yeterli seviyede kalsiyum almış olursunuz, -D vitamini gereksinmenizi karşılayabilmek için uygun ve düzenli olarak güneş ışığında çıkınız, -Proteinli gıdaları fazla tüketmemeye çalışınız, -Bir günde 2 bardak neskafe veya 2 fincan Türk kahvesinden fazlasını içmeyiniz, -Alkol kullanmayın ya da kullanımı en aza indiriniz, -Vücut ağırlığınızı kontrol ediniz

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 596
favori
like
share
refik Tarih: 20.03.2006 10:29
kemik erimesi için mutlaka süt, yoğurt ve peynir tüketilmeli
doktoruydu Tarih: 18.03.2006 23:07
ellerine sağlık.........
bluwawe Tarih: 18.03.2006 21:03
dengeyi yakalamak lazım
SU-PERISI Tarih: 18.03.2006 16:14
değerli bilgilerin için teşekkürler elinize sağlık
casper Tarih: 18.03.2006 14:26
Belirli bir yaşa gelen insanlar da süt içme alışkanlığı yok ,birde gazlı içecekleri çok tüketiyoruz bu da kemik erimesi için bir etmen