Sabah kahvaltısı: Şekersiz çay veya sütlü çay, bir dilim ekmek (esmer ekmek 40 gram), 10 gram terayağı veya bunun yerine 1 yumurta, 40 gram beyaz peynir.

Ara öğün sabah 10.30: Bir bardak ayran

Öğle: İçinde 60 gram tavuk eti veya 1 lop yumurta konularak yapılmış bir sandviç, 1 salatalık, 1 domates, 1 meyve (1 elma, 1 portakal, kiraz veya 2-3 erik).

Ara öğün - ikindi: Sütlü çay veya 150 ml. Ayran.

Akşam: Bir tas yağsız etsuyu (Hazır paketler de kullanılabilir), 100 gram yağsız et veya tavuk veya haşlanmış balık eti, bir tabak haşlanmış sebze (Ispanak, pırasa, lahana, semizotu, kabak, yeşil fasulye vs. Birkaç yaprak marul veya havuç rendesi veya 1 domates, 1 dilim ekmek (mümkünse esmer ekmek, 40 gram).

Günlük yaşam içinde her zaman bu tür planlanmış diyetlerin uygulanması zor olduğundan, daha pratik olarak uygulanabilecek ve kilo verme konusunda daha yavaş tempolu sonuç verecek olan diyetler de uygulanabilir. Ancak bunlar yenmesi sakıncalı olan ve olmayan besin maddeleri olarak bie liste halinde uygulanan programlardır.

Bu listeye göre beslenme uygulandığı takdirde alınan sonuçlara göre istenen kiloya düşülene kadar bu uygulama devam ettirilebilir.

Yenmesi Yasak Olan Gıda Maddeleri: Şeker ve şekerli besinler, her türlü şeker veya glükoz konarak yapılmış hazır yiyecekler.

Bal, şurup, şeker konarak yapılmış meyve suları, glükoz veya şeker konarak hazırlanmış gazozlar, kolalı içkiler, diğer meşrubatlar vs. Kuru meyveler (Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, leblebi, fındık, fıstık vs.), her türlü sos, mayonez, krema, tarator vs, dondurma, jöle, bisküvi vs.

Yenmesi kısıtlanacak olanlar: Sevilen yemekler bir porsiyondan fazla alınmamalı ve alkollü içkiler kısıtlanmalıdır. Etler yağsız olmalı, yemeklerin az yağlı ve sebzelerin haşlanmış olması sağlanmalıdır.

Bu bilgilerin ışığında kilo vermek için ölümüne diyet yapmanın veya hayatınızı karartmanın ne kadar anlamsız ve yanlış olduğunu siz de anlayacaksınız. Bu nedenle klasikleşmiş ve şablonlar halinde verilen diyet programlarını körü körüne uygulamaya değil, yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 621
favori
like
share
unique Tarih: 23.03.2006 22:44
yaaa yapamam ben bunu ya ya-pa-mam :18:...
SU-PERISI Tarih: 19.03.2006 12:01
yararlı bilgilerin için teşekkürler
casper Tarih: 18.03.2006 20:34
ya diyet yapmak çok zor ama yaz da geliyor ,mecburen yapmak lazım