Kızgın yaz güneşinin etkisini iyice hissettirdiği şu günlerde uzmanlar, denize girmeye hazırlanan tatilcilere birbirinden ilginç mayo önerileri sunuyor.

Alt ve üst vücut ölçüleri dengesiz olanlara, bikini yerine mayo kullanmalarını öneren uzmanlar, "Vücudunuzun bu birbirinden tamamen farklı iki bölgesini bikini ile iyice ortaya çıkarmaktansa, tek parça ve dikine derin kupları olan mayalorı denemelisiniz. Bikini, alt ve üst olarak vücudu böler, önerdiğimiz mayo ise sağ ve sol olarak bölecektir" dediler.

İşte mayo tercihi yapacaklara altın öneriler:

"Zayıf olanlar için: Çok zayıfsanız, bu durumu kamufle etmek için iri desenli mayoları tecih edin. Bu size bir kaç kilo daha bonfile kazandıracaktır. Açık renk mayolar olduğunuzdan daha kilolu, koyu renk mayolar ise daha zayıf görünmenizi sağlar.

Geniş kalçayı renklerle kapatın: Geniş kalçaları saklamanın en ideal yolu sizce bir sakıncası yoksa dikkati göğüslere çekmektir. Açık renkler daha çok dikkat çekeceği için üst kısmı açık, alt kısmı koyu renk ve desensiz olan mayolar hem göğüslerinizi olduğundan daha iri gösterir, hem de gözleri kalçalarınızdan uzak tutar.

Göbekli iseniz: Göbecikliyseniz, ama üçgen bikini giymeye kalkmayın, tüm dikkatleri hiç istemediğiniz bir biçimde üzerinize çekersiniz. Düz renk mayoları tercih edin. Desenli bir model giyerseniz, göbek kısmınızdaki desenler balon üzerindeki resim misali irileşeceği için yine dikkatleri göbeğinize çekmiş olursunuz.

İri göğüsleri saklamak için: İri göğüslerinizi saklamak istiyorsanız, üçgen bikinilerden kaçınmalısınız. Bikini üstlerinin altlara göre daha koyu renklerde olması, göğüsleri biraz daha küçük gösterir. İşte altın kural: İri göğüs sahipleri, daha düzgün bir görüntü için, kesim nasıl olursa olsun balenli modelleri tercih etmeli. Bu arada iri desenlerden de kaçınmak gerekiyor.

Küçük göğüslü bayanlar: Son yıllarda yeniden moda olan boyundan bağlamalı üçgen bikinileri rahatlıkla giyebilir ve 75 ile 85 hissi yaratabilirsiniz. Geometrik desenler ya da çiçek desenleri de sizin için ideal. İçi dolgulu push-up üstleri de kullanbilirsiniz. Bu arada straplez bikini üstleri küçük göğüslü kadınlarda çok hoş duruyor; bu modelleri giyebiliyor olmanın keyfini çıkarmalısınız".

Uzmanlar, mayo alırken ise şunlara dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti:

"- Renk seçerken teninizin koyulaşacağını dikkate alın
- Alışverişe çıkmadan önce fazla yemek yemeyin
- Mayo ile güneşleneceğinizi unutmayın. Dolayısıyla çabuk kuruyan mayoları tercih edin
- Vücut şeklinize önem verin ve kendinizi kandırmayın. Bunun için çok fazla detay bilmenize gerek yok. Aynaya bakarak neyin sizi daha zayıf tuttuğunu görebilirsiniz. Mayolu görüntünüzü incelediğiniz ayna, duvara sabit değil, hafifçe öne doğru eğimli olmalı. Ayna karşısında oturup kalkın, ellerinizi kollarınızı hareket ettirin. İçindeyken rahat etmediğiniz bir mayo seçmemeye özen gösterin
- Fazla oyuk mayolar için yeterince kilosuz ve kaslı olmak gerekir
- Göğüs kapları çok önemlidir. Göğüsleri bastıran mayolardan kaçının. Aşağısı iyi olsun diye üstten fedakarlık yapmayın
- İncikli boncuklu mayoları tercih etmeyin; iki günde dökülebilir.
- Kumaş kalitesinden emin olmak için tanınmış markaları tercih edin".
Mayoların ömrünü ise şunlar uzatıyor:
"- Mayonuzun çok kısa bir süre içinde emekliye ayrılmasını istemiyorsanız ona iyi davranmalı ve bazı detaylara dikkat etmelisinizi. İşte daha uzun ömürlü bir mayo için yapılması gerekenler:
- Mayonuzu her kullanım sonrası,elde, ılık su ve beyaz sabun ile yıkayın
- Mayonuzun güneş yağı, güneş sütü ve benzeri tüm kozmetiklerden arındığına emin olun
- Çamaşır makinesi, sıcak su, deterjan, çamaşır suyu ve diğer ağartıcı temizlik maddelerini kullanmayın. Kuru temizlemeye vermeyin
- Birden fazla renklileri ıslak olarak bekletmeyin
- Mayonuzu direkt güneş ışığında değil, gölgede ve tersinden sererek kurutun
- Mayonuzu ütülemeyin
- Seçtiğiniz model, fosforlu renkler taşıyor ise güneş ışığına karşı çok daha duyarlı olduklarını unutmayın.
Fluoresan renkler, üretim özelliklerinden ötürü güneş ışığının, havuz klorunun ve deniz tuzunun etkisiyle diğer renklerden daha hızlı solar
- Yaldızlı ve baskılı desenler sürtünme sonuçu aşınabilir, nazik kullanın
- Mayonuzu (ıslak veya kuru) asla kapalı plastik torba içerisinde muhafaza etmeyin
- Havuzlarda hijyen sağlamak amacıyla kullanılan klorun mayo kumaşına zarar verdiği bilinen bir gerçektir.
Esneme, erime ve hızlı solma gibi etkilere hazır olun
- Havuzda giydiğiniz mayonuzu her kullanım sonrası mutlaka iyice durulayın. Yetersiz durulama sonucu dokularda kalan klor mayonuzu yıpratır".

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 617
favori
like
share
refik Tarih: 20.03.2006 13:17
paylaşımlarınız için teşekkürler
casper Tarih: 19.03.2006 15:18
ama bence bu konu sağlık konusu değilki,sağlığa açılmamalıydı,çünki mayo nasıl seçilmeli,moda mayolar,vücut tipine göre mayolar gibi konular işlenmiş,bu konu modaya giriyor arkadaşım üzgünüm
SU-PERISI Tarih: 19.03.2006 10:40
bilgilerin için teşekkürler
doktoruydu Tarih: 19.03.2006 08:55
ellerine sağlık..