Capote (Capote )
Gösterim tarihi: 24.Mart.2006
Yönetmen: Bennet Miller
Oyuncular: Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Clifton Collins Jr., Chris Cooper,Bruce Greenwood ....
Tür: Drama, biyografi
Capote, çağımızın en kendine özgü yazarlarından biri olan Truman Capote'un yaşam öyküsünden kesitler sunuyor. Gerald Clarke'ın biyografisinden uyarlanan filmde ünlü yazarı canlandıran Philip Seymour Hoffman, bir çok ödül kazandı. Bu arada filmin en iyi erkek oyuncu da dahil 5 dalda Oscar adayı olduğunu da not düşelim.

Konusu
Kasım 1959da, Breakfast at Tiffanys/Tiffanyde Kahvaltının yazarı ve jet sosyetenin sevilen isimlerinden biri olan Truman Capote New York Timesın arka kapağında bir makale okur. Makalede Holcomb-Kansasın tanınmış çiftçi ailelerinden Clutterların dört ferdinin öldürüldüğünü yazmaktadır. Gazetede hemen her gün benzer hikayeler yayınlanmaktadır ama bu hikayedeki bir şey Capotenin dikkatini çeker. Bu hikaye, uzun süredir aklında olan, kurgu olmayan bir yazının doğru yazarın elinde kurgu kadar etkili olacağı şeklindeki teorisini test etmesine olanak tanımaktadır. Rüzgarların esip geçtiği, otlakların ortasındaki bu küçük kasabada cinayetler nasıl bir etki yaratmıştır? Kendi amacı doğrultusunda konu olarak bunu seçtiği için, katillerin asla yakalanmamış olması sorun değildir. Capote The New Yorker dergisini kendini görevlendirmeye ikna eder ve Kansasa doğru yola çıkar. Yanında Alabamadan çocukluk arkadaşı Harper Lee (Catherine Keener) de bulunmaktadır. Harper Lee birkaç ay içinde Pulitzer Ödülü kazanacak ve To Kill a Mockingbirdün yazarı olarak şöhrete ulaşacaktır.

Çocuksu ses tonu, uçuk kaçık davranışları ve sıradışı kıyafetleri kendini hâlâ Eski Batı olarak gören bu kasabada önce düşmanlıkla karşılansa da, Capote kısa sürede yöre halkının güvenini kazanır; en önemlisi de, cinayetleri soruşturan Kansas Soruşturma Bürosundan Alvin Deweynin Las Vegasta yakalanan katiller Perry Smith ve Dick Hickock Kansasa geri getirilerek mahkemeye çıkartılır, yargılanır ve ölüme mahkum edilirler. Capote onları hapiste ziyaret edip yakından tanıdıkça, bir gazete makalesi olarak planladığı şeyin aslında bir kitap, hem de çağdaş edebiyatın devleri arasına girebilecek bir kitap olabileceğini fark eder. Şu an elindeki konu o güne dek bir Amerikan yazarının işlediği en derin konudur: İki Amerikanın çatışması. Bir tarafta, Clutter ailesinin tanıdığı güvenli ve korunaklı Amerika; diğer tarafta ise, katillerinin yaşadığı ahlaktan yoksun Amerika

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 465
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 07:26
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
eBRuLy Tarih: 20.03.2006 21:57
tesekkürler arkadasim
kurtjara Tarih: 20.03.2006 18:07
Konu olarak ağır bir filme benziyor, teşekkürler arkadaşım