Denizli Devlet Hastanesi (DDH) Başhekimi Opr. Dr. Mithat Ekici, çocukların temizlik maddelerinden uzak tutulması ve herhangi bir zehirlenme vakasında kusturulmaması gerektiğini söyledi.
Kış mevsiminin sona ermesi ve sobaların kaldırılmasıyla birlikte, bahar temizliklerinin arttığını, buna istinaden temizlik maddelerinden zehirlenmelerin görülmeye başlandığını belirten Opr. Dr. Mithat Ekici, temizlik maddelerinin yiyecek, solunum veya temas yoluyla alınması sonucu vücuda zarar verebileceğini kaydetti. Bu tür zehirlenmelerin yüzde 90'ının ev içinde ve 6 yaş altı çocuklarda görüldüğünü ifade eden Ekici, "Temizlik maddelerinin içinde bulunan etken maddelerin vereceği hasar, asit olanlardan çok daha ağır olmaktadır" dedi. Çocukların evde meydana gelebilecek temizlik maddesinden kaynaklanan zehirlenmelerden korunması için bazı önlemlerin alınması gerektiğini belirten Başhekim Ekici şunları söyledi:
"Evinizde kullanmak üzere satın aldığınız tüm ev ürünlerinin etiketlerini dikkatlice okuyun ve mümkün olduğunca zehirli madde içermeyen ya da en az oranda içeren ürünleri tercih edin ve bu ürünleri, mümkün olduğunca mutfaktan uzak, evde çocuğunuzun erişemeyeceği yerlerde ve kilitli dolaplarda muhafaza edin. Temizlik maddelerini mutlaka orijinal kutularında muhafaza edin. Toksik madde içeren ürünleri, bir zamanlar yiyecek-içecek saklamak için kullanmış olduğunuz kaplara ve kutulara koymayın. Çocuğunuz bunları da yenilecek ya da içilecek bir şey zannedebilir. Çamaşır suyu gibi kimyasal ürünleri kullanırken camları açın ve bulunduğunuz ortamı havalandırın. Bazı bulaşık deterjanları amonyak, bir kısmı da zayıf asit içerir. Bunları çamaşır suyuyla karıştırmak tehlikeli olabilmektedir. Herhangi bir temizlik maddesini kullanırken ortama bir duman veya koku yayılırsa hemen oradan uzaklaşın ve ortamı havalandırın. Temizlik yaparken çocuğunuzun yanınızda bulunmamasına özen gösterin. Temizlik sırasında çocuğunuz mecburi olarak sizinle beraber olmak zorunda ise onu sürekli takip edin ve bir an için bile bu malzemelerle yalnız bırakmayın. Çocuğunuz anlayabilecek yaşta ise evde kullanılan temizlik maddelerini yeme veya içmenin tehlikelerini anlatın."
Çocuğun zehir içeren bir temizlik maddesi yutması durumunda kesinlikle kusturulmaması gerektiğinin altını çizen Başhekim Ekici, "Böyle bir durumda öncelikle çocuğun yuttuğu maddenin bir bölümü hala elinde ya da yakınındaysa, bu maddeyi ondan uzaklaştırın. Ağzında hala yuttuğu maddenin kalıntıları varsa tükürmesini sağlayın. Yuttuğu maddenin kutusunu ya da maddeden bir parçayı örnek olarak saklayın. Bu, içerdiği zehrin teşhis edilmesi için gerekli olabilir" dedi. Böyle bir durumda çocuğun zaman geçirmeden bir sağlık merkezine götürülmesi gerektiğini kaydeden Mithat Ekici, "Özellikle nefes almada zorluk, boğazda şiddetli ağrı veya yanma, dudak ve ağızda yanma, bilinç kaybı, yoğun uyku hali semptomlarının görülmesi durumunda acil olarak bir hastane ya da sağlık ocağına başvurulması gerekir. Böyle durumlarda kesinlikle çocuğun kusturulmasına çalışılmamalı. Yutulan madde güçlü asit içeriyorsa kusma, maddenin geri çıkarken çocuğun boğazında ve ağzında daha fazla hasara yol açmasına sebep olabilir" diye konuştu.
Zehirli bir maddenin çocuğun cildine veya gözüne sıçraması durumunda, giysilerin çocuğun üzerinden çıkarılması ve cildin zehirli maddeyle temas etmiş olan bölümünün ılık suyla ve sabunla iyice temizlenmesi, göze sıçraması durumunda ise hemen gözün ılık suyla yıkanması gerektiğini ifade eden Mithat Ekici, "DDH'de zehirlenmelerin mevsimlere göre dağılımı incelendiğinde, temizlik maddelerinden kaynaklanan zehirlenmelerin en fazla bahar aylarında görüldüğü ortaya çıktı. Hastanemizde zehirlenme vakaları en sıklıkla nisan ve eylül ayları arasında saptanmıştır. Bu mevsimlerde evlerde yapılan boya, badana ve temizlik sırasında toksik maddelerin etrafta bulunması zehirlenmelerin artmasına yol açmaktadır. Bu nedenle ailelerin, özellikle annelerin dikkatli ve tedbirli davranmaları gerekmektedir" şeklinde açıklamalarda bulundu.


Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 5899
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 23.03.2006 22:40
teşekkürler...
ellerine sağlık...
casper Tarih: 21.03.2006 19:38
bende kusturulur diye bilirdim,demekki bu konu da doğru olarak bildiğimiz yanlışlardanmış,bu arada bu konu çok önemli,çocuklarda çok kalıcı hasarlar bırakıyor.Benim bir tanıdığımın çocuğu tuz ruhu içimş ve gırtlağı yanmış ve büzüşmüş çok acılar ve ameliyatlar geçirdi zavallı çocuk
stealth-36 Tarih: 21.03.2006 11:20
sagol
CADIKIZ Tarih: 21.03.2006 10:32
[COLOR=coral]paylasimina saglik bunuda ogrenmis oldum
Sefa-Aga Tarih: 21.03.2006 10:06
Böyle bir durumda ilk öncelikle kusturmak gelirdi aklima :67:
missx Tarih: 21.03.2006 10:01
bu konuda çok dikkatli olmalıyız..
sağol su perisi..
refik Tarih: 21.03.2006 09:16
temizlik maddelerini ve ilaçları kesinlikle çocukların ulaşamıyacakları bir yerde saklanmalıdır. paylaşımların için teşekkürler
ozturk Tarih: 21.03.2006 08:54
emeğe teşkür..
bluwawe Tarih: 21.03.2006 01:56
teşekkürler su perisi