Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Esenler Hayat Hastanesi Uzman Doktoru Gürcan Hasanoğlu, kemik erimesini önlemek için kadınlara "aşırı zayıflamayın" tavsıyesinde bulundu.
Doktor Gürcan Hasanoğlu 18-24 Mart Yaşlılar Haftası'nda, osteoporoz yâhut da; daha çok bilinen adı ile kemik erimesinin kadınlar tarafından daha çok dikkate alınması gereken bir hastalık olduğunu belirtti. Özellikle yaşlılık döneminde bu hastalığın kadınlar için sıkıntı kaynağı olabileceğine işaret eden Hasanoğlu, bu hastalığın ölümlere bile sebebiyet verdiğini söyledi.
Hasanoğlu, kemik yapımının, büyümenin hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde hızlandığını, 30 yaşına kadar yavaşlayarak sürdüğünü kaydetti. Hasanoğlu, "30 yaşından sonra yıkım; yapımın önüne geçmeye başlar ve 40 yaşından sonra yılda yaklaşık yüzde 1.2 kemik kaybı olur" derken, erkeklerde ki kemik yıkımının kadınlara nazaran daha yavaş olduğunu hatırlattı.
HAREKETSİZLİK DE KEMİK ERİTİYOR
Hasanoğlu, osteoporoz oluşumuna, kalıtım, yaş, cinsiyet, ırk (beyaz ırkta daha sık görülür) gibi etkilerin yanısıra, hareket azlığının, aşırı zayıflığın, aşırı alkol ve kafein alımının, aşırı tuz tüketiminin, sigara içmenin, böbrek hastalıklarının da etkili olduğunu bildirdi.
"KEMİK ERİMESİ BOY KISALTIR"
Hasanoğlu, "Eğer osteoporoz tam olarak oluşmuş ise sırt ve bel ağrıları, sırtta kamburlaşma, boyda kısalma görülür. Özellikle omur kemikleri bu tip osteoporozdan çok etkilenirler, sıklıkla bu kemiklerde kırıklar olur. Ayrıca el bilek kemikleri de bu hastalıktan etkilenir" dedi.
İlerlemiş durumlarda kalça kemiği kırıkları da görülebileceğini söyleyen Hasanoğlu, çalışmaların bu kırıkların insan hayatını tehdit edici boyutlara ulaşabileceğini gösterdiğini bildirdi. Hasanoğlu, kalça kırığı operasyonu geçiren hastaların yüzde 25 kadarının 1 yıl içerisinde hayatlarını kaybettiklerine işaret etti.
"GÜNEŞE ÇIKIN"
Hasanoğlu kemik erimesinden korunmak isteyenlere şu tavsiyede bulundu:
"-Bir gün boyunca en azından 2 su bardağı süt, yoğurt ve 2 kibrit kutusu kadar peynir yemeğe çalışınız. Böylece en azından bir günde yeterli seviyede kalsiyum almış olursunuz,
-D vitamini ihtiyâcınızı karşılayabilmek için uygun ve muntazam olarak güneş ışığında çıkınız,
-Proteinli gıdaları fazla tüketmemeğe çalışınız,
-Bir günde 2 bardak neskafe veya 2 fincan Türk kahvesinden fazlasını içmeyiniz,
-Alkol kullanmayınız,
-Vücut ağırlığınızı kontrol ediniz ve aşırı zayıflıktan kaçınınız,
-Badem, fındık, yerfıstığı, ceviz, elma, muz, kivi yiyiniz.".

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 865
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 23.03.2006 22:23
teşekkürler..
casper Tarih: 21.03.2006 19:40
kemikler çok önemli teşekkürler peri ablam benim
refik Tarih: 21.03.2006 08:57
değerli bilğilerin için teşekkürler
ozturk Tarih: 21.03.2006 08:53
teşekkür..
bluwawe Tarih: 21.03.2006 01:57
emeğine sağlık