Araştırmalar, yüksek gerilim hatlarının kanser türlerine, özellikle de çocuklarda kan kanserine (lösemi) neden olduğunu gösteriyor.Yüksek voltaj tehlikesi
Yüksek gerilim hatları (yüksek voltaj taşıyan elektrik telleri) yakın çevresine radyasyon yayıyor. Bu radyasyon kanser de dahil bazı hastalıklara neden oluyor. diyen Nükleer Tıp Uzmanı 'Nuclear Oncology' isimli kitabın baş yazarı Prof. Dr. Cumali Aktolun konu hakkında şu bilgileri verdi: " Açık havada bulunan bu teller, normalde şehre girmeden önce, ana dağıtım istasyonundan itibaren yer altı kabloları ile trofalarına ulaşır. Ancak ülkemizde, maalesef metal direkler arasında, havada asılı olarak seyreden bu elektrik telleri şehrin içine ve konut alanlarına kadar ilerliyor.

Yakın mesafede risk % 70
"Çocukluk Çağı Kanserleri Araştırma Grubu" tarafından yapılan ve ünlü British Medical Journal Tıp dergisinde yayınlanan geniş kapsamlı bir araştırmada: oturdukları ev, yüksek voltaj taşıyan havada asılı tellere (yüksek gerilim hattı) 600 metre veya daha yakın olan çocuklarda lösemi ortaya çıkma olasılığı yüzde 70 daha fazla! En yüksek risk ise evin tellere olan mesafesi 200 metre ve altında olanlarda görünüyor. Evin yüksek voltajlı tellere olan mesafesi 200 ile 600 metre arasında olanlarda bu risk artışı % 23 civarında. Mesafe azaldıkça risk de azalıyor.

Yeni yerleşim alanları
Araştırma sonuçlarına İngiliz medya organlarınca geniş yer verildi. Yıllardır bunlara savaş açan büyük sivil toplum örgütleri, şehir içindeki yüksek tellerinin yerlerinin , bunlara yakın ana okulu, bakımevi ve okulların yerlerinin değiştirilmesini istiyor. En sağlam teori ise, yüksek voltaj tellerinde yayılan 'corona iyonları' yüklü parçacıklardır. Bunlar havadaki kirli parçacıklarla birleşip çocuklara ulaşıyor olabilir. Emlak sektörünün yeni yerleşim birimleri oluşturduğu süreçte, arsa seçimlerinde bu hususun dikkate alınması büyük önem taşıyor."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4159
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 23.03.2006 22:28
teşekkürler..
refik Tarih: 22.03.2006 07:58
teşekkürler kardeşim değerli bilgileriniz için
SU-PERISI Tarih: 21.03.2006 21:03
malesef ülkemizde şehir merkezlerin içinden yüksek gerilim hatları geçmektedir. bir an önce bunların yerin altına alınması gerekmektedir.
bluwawe Tarih: 21.03.2006 20:10
bu değerli bilgiler için saol
dream_catcher Tarih: 21.03.2006 19:55
verdıgın bılgıler ıcın tesekkurler arkadasım