Adres Değişikliği Bildirimi için Gerekli Belgeler - Adres Değişikliği Bildirimi Hakkinda Bilgi - Ikametgah Değişikliği - Yeni Adres Bildirim - Adres değişikliği bildirimi

Adres değiştirip 20 iş günü içerisinde İlçe Nüfus Müdürlüklerine bildirmeyen, yanlış ya da yalan beyanda bulunanlar hakkında idari para cezası kesiliyor.Cezalar 329 ve 660 TL olarak uygulanıyor.Peki vatandaş ne yapmalı

Adres Değişikliği Kararı
Adres değişikliği bildirmeyene ceza
Adres Değişikliği Bildirimi Yapmayanlara 329 tl Para Cezası Var..

Farklı nedenlerden dolayı ev değiştirmek zorunda kalanların daha dikkatli olması gerekiyor.
İkametgah değişikliği yapanlar, 20 iş günü içinde nüfus müdürlüklerine başvurup yeni adreslerini kayıt ettirmelidirler.Aksi takdirde evine 329 lira para cezası geliyor.
Vatandaşların, taşınma masrafları dışında, adres bildirmeme sebebiyle cezai uygulama ile karşı karşıya kalmamaları için dikkatli olmaları gerekiyor.

Bunun yanında ayrıca çocuğunu istediği okula kayıt ettirmek ya da icradan kurtulmak gibi gerekçelerle gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara ise 660 lira para cezası veriliyor.

Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliğine göre, ikametgâhını değiştiren vatandaşların, 20 iş günü içinde ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak, yeni adreslerini kayıt ettirmeleri gerekiyor. Önceden muhtarlıklara bildirimde bulunmakla yeterken artık bu bildirim doğrudan ilçe nüfus müdürlüklerine yapılması gerekiyor.20 gün içinde bu bildirimi yapmayan vatandaşlara ise bu yıl için 329 lira para cezası tahakkuk ettiriliyor. Adreslere tebliğ edilen bu ceza, 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim yapıllarak 240 TL ye indiriliyor. Daha geç ödenmesi halinde ise 4 taksit uygulanıyor. Trafik cezalarında olduğu gibi, vatandaşlar bu ceza için mahkemelere belgelerle itiraz edebiliyorlar

Adres değişikliği yapıp 20 gün içerisinde Nüfus Müdürlüklerine bildirmeyen ya da yanlış beyanda bulunan kişiler hakkında idari para cezası uygulanıyor. Uygulanan para cezaları, adres bildirimi yasal süresi içerisinde gerçekleştirilmez ise 329 TL, yanlış ve yalan beyanda bulunanlar için 660 TL olarak uygulanıyor. Peki vatandaş bu durumla karşı karşıya kalmamak için ne yapmalı…

İKAMET TAŞIMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Devlet memurlarının tayini, okulların açılma ve kapanma dönemlerinde, taşınma yoğunlaşırken, vatandaşlar adres bildirmemeleri nedeniyle idari para cezaları ile karşılaşabiliyor. Bu yüzden vatandaşların yasal sürede ikametgâhlarını taşımaları gerekiyor.

Bir şehirden farklı bir şehre ikametini taşıyacak vatandaş öncelikle kayıtlı bulunduğu muhtarlıktan nakil belgesini almak zorunda! İkinci şart da beyan edilen adresin ulusal adres veri tabanında yer alması gerekiyor.

Taşınacağı şehirdeki ikamet adresini belirlendikten sonra vatandaş yeni ikametinde adına kaydettirdiği su, elektrik, telefon veya doğal gaz faturasından bir tanesini alarak; Nüfus Müdürlüklerine, kimliği ile birlikte 20 gün içerisinde başvurduğu takdirde yeni ikametgah işlemi gerçekleştiriliyor.

Eğer vatandaşın taşınacağı yerde herhangi bir ikamet kaydı gözükmüyorsa bu durumda faturaya da gerek duyulmuyor.

Yeni taşınılacak ikamette başka bir kayıt mevcutsa ve vatandaşın üzerine aldığı herhangi bir fatura da henüz beyan edilmemişse Nüfus Müdürlüğü ilgili kaydı geçici olarak ‘Adresi Gerçekleştirilemeyen’ bölümüne kaydediyor fakat tescil işlemini gerçekleştirilmiyor. İnceleme dosyasına konulan bu bilgiler Emniyet Müdürlüğü’ne bildiriliyor.

Emniyet gerekli tahkikatı yaptıktan sonra nüfus Müdürlüğüne ilgili şahıs ya da şahısların orada oturduğunu bildirirse Nüfus’ta kayıt işlemi gerçekleştiriliyor ve o adreste bulunan eski isimler ‘İkinci Eski’ konumuna getiriliyor. Nüfus Müdürlüğü’nün inceleme işlemini Emniyete bildirimden itibaren işlemin süresi yaklaşık bir ayda gerçekleşiyor.

Emniyet tahkikatında ilgili şahısın evde bulunmaması durumunda, o çevrede oturanlardan ya da komşulardan bilgileri teyit edebiliyor.

Yeni ikamet adresine kayıt sırasında henüz vatandaşın üzerine aldığı herhangi bir resmi kurum faturası yoksa kira kontratı da noter tasdikli olmak şartıyla kabul ediliyor.

Bu işlem cep telefonu faturaları gibi özel kurum faturalarıyla gerçekleştirilemiyor. Bunların dışında şahsın ilgili muhtarlıktan aldığı belge ya da site sakini olarak site yönetiminden alacağı belge kabul ediliyor.

Birlikte oturma gerekçesi ile herhangi bir adrese ikinci bir kayıt olması durumunda söz konusu adreste oturan şahıs ile yeni gelecek şahsın birlikte Nüfus Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Söz konusu başvuru yine Emniyet tahkikatı sonucunda tescil ediliyor. Polis tarafından tespit edilemeyen adrese ilişkin başvurular Nüfus Müdürlüklerince siliniyor.

Tahkikat neticesinde kişilerden istenen belgelerin ibraz edilememesi kısa süre içerisinde birden fazla adreste bulunulması ve verilen bilgilerde çelişkili bilgiler mevcut ise para cezası uygulanıyor.

Nufüs Müdürlüğüne yapılan yazılı ve sözlü ihbarda bulunulması usulsüzlük olarak değerlendiriliyor ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu gereği işlem yapılıyor.

2007 yılında çıkarılan Adrese Kayıt Sistemi genelgesi ile söz konusu adresler tüm resmi kurumlarca kullanılabiliyor.

PARA CEZASI MİKTARLARI

İkametgâh değişikliği gerçekleştirdiği halde değişikliğin gerçekleştirildiği tarihten itibaren bilgi ve belge beyanında bulunmadığının tespiti halinde bilgi ve belgelerle savunması talep ediliyor.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 60. maddesi ile Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nin 29’uncu maddesi gereğince mülki idari amirlerinin emri ile kolluk kuvvetlerince yapılan tahkikat neticesinde beyan ettikleri adreste bulunmayan kişilerin adresleri arşivlenmek üzere kapatılıp ve ilgili kanunun 68/c maddesi gereğince idari yaptırım kararı uygulanıyor.

Tebligat kanunları doğrultusunda söz konusu idari yaptırım kararına itiraz süresi 7 günle sınırlı! Tebligatını bildirmeyip ceza ile karşı karşıya kalan vatandaştan savunması talep edilip dosyasına konuyor. İdari yaptırım cezası kesilen vatandaşa ilişkin 3 adet belge düzenleniyor. Biri nüfus müdürlüğünde ilgili şahsın dosyasında yer alırken biri şahsın kendisine veriliyor ve üçüncü nüsha da Mal Müdürlüklerine gönderiliyor.

İkametgahını değiştirip 20 gün içerisinde bildirmeyenler için 5490 sayılı kanunun ilgili maddesi gereğince 322 milyon para cezası yüzde 2,2 artışla birlikte 329 TL olarak uygulanıyor. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlar için 646 TL olan ceza yüzde 2,2 artışla 660 TL olarka tebliğ ediliyor.

Trafik cezalarında olduğu gibi, vatandaşlar bu ceza için mahkemelere itirazda bulunabiliyor.Adreslere tebliğ edilen bu ceza, 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim yapılıyor. Daha geç ödenmesi halinde ise 4 taksit uygulanıyor.

Nüfus Müdürlükleri, ilgili şahsın yeni ikametgâhına taşınmasının üzerinden 20 iş günü geçmişse de vatandaşın mağdur olmaması için yardımcı oluyor.

Nüfus Müdürlükleri şahsın adına kayıtlı resmi ve güncel bir kurum faturasının beyan edilmesi halinde, para cezası uygulamaksızın gerçekleştiriyor.Kısacası vatandaş gecikse de güncel bir faturayla başvurusu ile mağduriyeti gideriliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 25812
favori
like
share
yilmaz7677 Tarih: 07.02.2012 22:32
konu biraz hortlamış gibi olacak ama
ben 2010 da askere gittim 2011 yılında geldim ve o süre zarfında eşyamı arkadasıma bıraktım dolaysıyla ev boşalmış oldu geldikten sonra da kiralık ev buluncaya kadar arkadasımın yanında kaldım daha sonra ev buldum ve faturamla beraber nüfüus müdürlüğüne adres beyanı için gittim
sonuç hüsran... 300 küsür lira ceza... durumu izah ettiğimde ise aldıgım cevap: ***yapacak bir şey yok***
aynı zamanda bir kamu kuruluşunda görev yaptıgım halde en azından tarafıma bir tebligat yapılması gerektiğini düşünüyorum. acaba ben mi yanlış biliyorum ve şu an halen kayıtsızım ve böyle giderse de hem adres olarak hem de uygulanan politikaya kişisel bir tepki olarak KAYITSIZ KALMAYA DEVAM EDECEĞİM.
ha unutmadan cezai uygulama tamamen il nüfus müdürlüklerine bırakılmış durumda... NİĞDE İL NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ ceza ücretini almakta ısrarcı olsa da bildiğim bir kaç ilde ---diğer illerde nüfus müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımdan öğrendiğim için söylüyorum--- böyle bir uygulama yok. faturası ile gelen vatandaş kaydını sorunsuz yaptırabilmekte.