Solunum Sistemi Anatomisi - Akciğerlerin Yapısı - Alveoller - Solunum Sisteminin Görevleri - İnsanda Solunum Sistemi

Solunum sistemi,vücudun oksijen gereksinimini karşılamak için çalışır.
Solunum sitemi organları; burun,farenks,larenks,trekea,bronşlar ve akciğerlerdir.

Solunum sisteminin sinirsel merkezi medulla oblangatadır.Solunum sistemine yardımcı yapılar ise kaburgalar arası kaslar ve diyafragma kasıdır.

Solunum sisteminin görevi yakıt moleküllerinin yakılması için gerekli olan oksijeni havadan almak ve hücrede moleküllerin yakılması sonucu meydana gelen C02 ‘i hücreden uzaklaştırmaktır.

Bunun için oksijeni önce bir iskelede toplamak, sonra da bunu hücrelere kadar taşımak gerekecektir. Burada iskele akciğerler, taşıyan sistem de kanın alyuvar hücreleridir. Kanın alyuvar hücreleri akciğerlerle vücut hücreleri arasında sürekli taşıma yapmaktadır.

Alyuvarlar vücut hücrelerinde yanma sonucu meydana gelen C02′i akciğerlere geri getirirler. Akciğere getirilen C02′de nefes verme ile vücuttan uzaklaştırılır.
İşte oksijenin havadan alınıp hücrelere kadar taşınması, yanma sonucu meydana gelen C02in vücuttan atılması olayına “Solunum” diyoruz.

Akciğerler bu görevi yapabilecek bir yapı gösteren ve göğüs kafesine yerleşmiş iki loptan meydana gelmiş olan bir organımızdır.

Ağız ve burunla bağıntılı olan nefes borusu, göğüs kafesinde iki akciğer lobuna gitmek üzere iki kola yarılır. Bu ayrılan kollara bronş adı verilir. Bronşlar daha küçük bronşçuklara, bronşçuklar da daha küçük kanalcıklar olan alveoler kanallara ayrılır. Alveoler kanalların ucunda da alveol dediğimiz hava keseleri vardır.alıntı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 430
favori
like
share