Kopenhag Futbol Kulübü Başkanı Flemming Östergaard Norveç, İsveç ve Danimarka'nın en iyi 4 takımından oluşacak bir İskandinav Süper Ligi'nin kurulmasını önerdi.

İskandinav futbol kulüplerinin bugünkü başarısızlığından yakınarak, "İskandinav takımları Avrupa'nın en güçlüleri olmak istiyorsa büyük düşünmeleri lazım. Kişişel olarak Norveç, İsveç ve Danimarka'nın en iyi 4 takımından oluşacak bir İskandinav Süper Ligi'nin kurulmasının zevkli olacağını düşünüyorum" diyen Östergaard, gündem yarattı.

Östergaard; "Oluşturulacak bu en iyilerin liginde, en iyi takımlar Avrupa Kupaları hazırlık maçlarını oynarlar. Biraz farklı olur ama başarıya olan uzaklık bugünkü kadar mesafeli olmaz" dedi.

UEFA İcra Kurulu Başkanı Lars-Christer Olsson'un, "Avrupa Futbol Federasyonları, İskandinav Royal Ligi'ni, İskandinav futbol takımlarının form korumak için kış arası bir antreman turnuvası olarak görüyor. Royal Ligi liderinin UEFA Kupasına katılması olasılığı çok düşük" şeklindeki açıklaması hatırlatılan Östergaard, "Ulusal liglerin kaldırılıp yerine İskandinav Süperligi oluşturulduğunda, UEFA'nın buna çok farklı bakacağını düşünüyorum" dedi.

Östergaard'ın düşüncesini şimdilik çok ciddi bir öneri olarak görmediğini söyleyen Norveç Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Karen Espelund, "Bu konuda hiç bir görüşüm yok. Uluslararası futbolun temelinde ulusal ligler var. Bu önerinin şüphesiz ki, futbolun temelindeki bu şartlar ve koşullarla çelişen yanları var. Sanırım FİFA ve UEFA buna karşı çıkacaktır" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Östergaard'un önerisini destekler nitelikte internet sitesinde haber yapan TV2 Nettavisen; "İskandinav Royal Ligi, düzenyenlerin umduğu başarıyı hiç bir zaman yakalayamadı. İskandinav Turnuvası bugünkü formuyla ne Şampiyonlar Ligi, ne de UEFA Kupası'na giremez" yorumunu yaparken, Norveç Top-Futbol'un lideri Boye Skistad'ın ise; "İlginç bir öneri. Çıkış noktası sportmence ise çok ilginç. Büyük kulüplere iyi bir teklif olarak götürülebilir" dediği belirtiliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 443
favori
like
share