Çocukta büyümenin izlenmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, büyüme ve gelişmenin doğumdan itibaren izlenmesinin muhtemel birçok hastalığı önlediğini ifade etti.

Çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesinin, bebek dünyaya gelmeden başladığını belirten Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Zafer Aydın, "Anne ve bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi, aşıların zamanında yapılması, çevre koşulları gibi pek çok faktör bebek ve çocuk sağlığını etkilemektedir. Büyüme ve gelişme çocukluk dönemi boyunca devam eden belli dönemlerde hızlanmalar gösteren sürekli bir süreçtir. Büyüme, genetik potansiyel ve bunu etkileyen çevresel faktörlere bağlıdır" dedi.

Yeterli beslenme konusunda anneleri uyaran Dr. Aydın, "Yeni doğan bir bebeğin ortalama doğum tartısı 3 bin gramdır. Vücudu iri olan annenin çocuğu diğer annelere oranla biraz daha iri olur. Doğumdan sonra başlangıçta çok hızlı olan büyüme ve gelişme giderek daha yavaş bir tempo gösterir. 4-10 yaşları arasında ilk yıllara göre daha yavaştır. Ergenlik döneminde ise büyüme hızı tekrar artar. Onun için bebek ve çocukların sağlık personelleri tarafından düzenli olarak izlenmesi ve beslenmesi, büyüme, gelişme durumlarının değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır" şeklinde konuştu.

Çocukların doğumundan itibaren her ay sağlık kuruluşlarına götürülmesi gerektiği belirten Aydın, "1987 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından anne sütünün teşviki, yeterli ve dengeli beslenme-gelişmenin izlenmesine yönelik bir program yürütülmektedir. Sağlık ocaklarında verilen bu hizmetten yararlanması bebek ve çocukların sağlığı açısından önemlidir" dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 802
favori
like
share
casper Tarih: 24.03.2006 10:47
teşekkürler bluwawe ,yine çok önemli bir konuya değinmişsin.
CADIKIZ Tarih: 24.03.2006 09:56
[COLOR=coral]paylasimina ve emeklerine saglik kardesim...
doktoruydu Tarih: 24.03.2006 08:33
teşekkürler... ellerine sağlık....

refik Tarih: 24.03.2006 07:50
paylaşımalarınız için teşekkürler