AKALAZYA


Patogenez:

Akalazya özefagusun motilite bozukluğu olarak tanımlanabilir.Yutma esnasında özefagus alt sfinkteri tamamen gevşemez ve peristaltizm durur.

[COLOR="darkorchid"]Etiyoloji:

Primer akalazyanın etiyolojisi bilinmemektedir.Sekonder gelişenlerde ise başlıca nedenler pankreas, bronş, prostat, özefagus kanserleri ve lenfomalardır.

[COLOR="darkorchid"]Klinik:

Başlıca belirti yutma güçlüğü (disfaji) dir.Erken dönemde elma, muz, et, taze ekmek, bazende soğuk içecekler hastalığı başlatıcı nedenler olarak hasta tarafından ifade edilir. Hastada sindirilmemiş besinlerin rejurjitasyonu dikkat çekicidir. Uyku sırasındaki rejurjitasyınlar aspirasayon pnömonilerine neden olabilir.Retrosternal ağrının varlığı akalazyanın hipermotil tipine özgüdür.

[COLOR="darkorchid"]Radyoloji:

Megaözefagus vardır. Göğüs boşluğunda geniş bir gölge şeklinde gözlenir. İçi sıvı ile dolu lümeni kol kalınlığında olabilir. Kontrast madde ile çekilen grafilerde özefagus alt ucu huni şeklindedir; üst kısımlar ise dilatedir. Endoskopik incelemede peristaltizmin olmadığı izlenir.

[COLOR="darkorchid"]Tedavi:

Kalsiyum Antagonistleri: Özefagus alt sfinkterine selektif etkili bir anti spazmodik ilaç yoktur. Bu amaçla en çok kullanılan ilaç nidilattır. Sublingual alındıktan 1 saat kadar sonra sfinkter basıncını %50 azaltır.Diğer kalsiyum antagonistlerinden oral alınanlar mideye geçemediği için emilemezler ve etkisiz kalırlar. İzosorbitdinitrat gibi daha güçlü nitratlarda vardır ancak yan etkileri daha fazladır; ancak ağrılı spazmlarda faydalı olabilir.
[COLOR="cyan"]Dilatasyon: Balon dilatasyon ile başarı sağlanabilir.
[COLOR="cyan"]Cerrahi: Medikal tedaviye ve dilatasyona yanıt vermeyen vakalarda uygulanır.Yapılan ameliyat Heller ameliyatıdır ve myotomiden ibarettir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 543
favori
like
share
CADIKIZ Tarih: 26.03.2006 13:58
[COLOR=coral]Eemeklerine saglik ogrenmis oldum
SU-PERISI Tarih: 24.03.2006 18:45
paylaşımların için teşekkürler.
bluwawe Tarih: 24.03.2006 17:21
değerli blgilerin için saol
DİDEM Tarih: 24.03.2006 10:59
paylaşımın için teşekkürler.
casper Tarih: 24.03.2006 10:54
Değerli arkadaşım belki de sen doktorsun anlayabilirsin ama biz bu kadar ağır tıp terimleriyle dolu bir yazıyı anlayamayız.Sanki tıp kitabından alınmış gibi ,lütfen biraz daha halka in :18: