Yani dişin sürüp gelişmeye başladığı zaman... Diyelim ki, dişleriniz çarpık. Ortodontiste gittiniz. Ortodontisi bu çarpık dişleri bir şekilde tedaviyle düzgün sıralamaya çalışır. Sonunda aslanlar gibi dişler sıralandı, dizildi, düzeldi... Artist gibisiniz. Ama tam bu sırada 20 yaş dişleriniz geliyor. Ve demin söylemiş olduğum gibi, 'Beyler, bayanlar bana da yer açın' diyor, dişleri itiyor... İşte bu sefer yapılan tedaviyi bozuyorlar. Bu yüzden ortodontislerin en sevmediği dişler bu 20 yaş dişleridir. Ve bazen çocukluk yaşındayken de, henüz çıkmamışken de çekilirler.

Yine ameliyatla mı?
Tabii. Büyük de olsa, çocuk da olsa bir hafta, on gün, yutkunma zorluğu olur, oradaki şiş, ağrı sürer... Dedim ya bu dişler, kalleş dişler.

Sadece kalleş olan dişler mi hocam? Dedim ya, benim 20 yaş dişlerim çok sorun çıkardı. Çok iyi olduğu söylenen bir diş doktoruna gittim. Çekti... Dikiş bile atmadan ağzımda koca bir delikle eve yolladı. Bu arada kökün bir kısmı kırılıp içeride kalmış. Hastanelik oldum. Ve acıdan bayıldım... Bu da, doktorun kalleşliği herhalde!
Normal bir diş çektiğinizde de aynı şey olabilir. Sallanan bir dişi çekerken bile, 'Çok basit canım, ben bunu ipe de bağlasam alırım' diye düşünmemek gerekir. Çünkü çok sallanan bir dişte çene kemiği erimiş, yani dişi tutan dokular azalmış demektir. Eriyen kemiğin yerini granülasyon dokusu almıştır. Bu çok kanayan bir dokudur. Sallanan bir dişi çektiğinizde bu dokuyu da temizlemezseniz aşırı kanamayla karşı karşıya kalırsınız. Diyeceğim hekim herşeye dikkat etmesine rağmen şanssızlıklar olabilir... Ama bazı şeylere de dikkat etmezse o şansızlıkların yüzdesiartarak karşısına çıkabilir. Sizin de başınıza böyle bir şanssızlık gelmiş. Ama 20 yaş dişleri çekilirken yutağa da yakın oldukları için, oraya dikiş de attığınız zaman, iyileşme süresince, yutkunmada, konuşmada, ağzı açmada, hep sorunlar yaşanır.

Peki bu dişler hiç mi işe yaramaz?
Tabii ki fonksiyonları var. Ön taraftaki dişleri kaybederseniz ondan yararlanarak sabit protezler yaparsınız. Veya hareketli protezin kancasını bu dişe tutturursunuz. Eğer 20 yaş dişi normal sürmüşse tabii... Ama biz periodontologlar, yani dişi tutan destek doku hastalıklarıyla uğraşan hekimler, bu dişleri hastanın ağzından aldmnz. Nasıl ortodontistler bu 20 yaş dişlerini benim ilerde yapağım işi bozacak diye aldmyorsa, bizim açımızdan da 20 yaş dişleri maalesef iyi temizlenemeyen dişlerdir. Siz fırçanızı en dibe kadar götürüp oradaki bakteri plağını iyi temizleyemezsiniz. Ve sonuçta diş etleri hastalanabilir. Bu konu benim doçentlik çalışmamdı. Bundan dolayı çok rahatlıkla konuşabiliyorum. Eğer hasta dişi tutan
destek doku hastalığı yüzünden tedavi görüyorsa, ameliyatlar oluyorsa ve siz de bu hastalığın tekrarlamasını istemiyorsanız ve oradaki 20 yaş dişlerini de hastanın iyi temizleyemeyeceğine inanıyorsanız bu dişleri aldırmaksınız. Bu yüzden diyorum ki, 20 yaş dişleri kalleştir, çıkarken de insanın canını acıtır, çekilirken de... Yan gömük ya da tam gömük olduğu zaman ameliyatla çekildiği için de insanın canını acıtır. Ama maalesef üç günlük acıyı çekeceğiz diye bunları çektirmekten kaçmak da çok yanlış olur. Çünkü ileride onlar size çok daha büyük sorunlar olarak dönecektir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4094
favori
like
share
cemre09 Tarih: 28.08.2009 10:38
Bende geçen sene 4 tane 20lik diş aldırdım,gömülüydü.Dikiş falan atıldı.Uyuşturucu iğne vurulduğu için acı duyulmuyor.Sadece etkisi geçtikten sonra ağrı duyuluyor.Biraz dayanmak gerekiyor o ağrıya..Dikişler alınırken sorun olmuyor zaten.Her defasında ağrı kesici ve antibiyotik verdi. Bence antibiyotik vermeliydi doktor..
sprc Tarih: 28.08.2009 10:02
benim de dün 20 lik dişim gömülü olduu için alınıp dikiş atıldı dr.sadece ağrı kesici verdi (majezik) şiş çok arttı ve ağrı devam edio beslenemiorum.antibiyotik vermeli değilmi dr.bu operasyondan sonra bilgisi olan varmıı?
cankucuk17 Tarih: 07.02.2009 16:40
allah allah, 16 yaşındayım, 2 sene tel taktım, dişlerim inci gibi oldu, demek ki ben de çok çekebilirim belki de, çok teşekkürler moralimi bozduğunuz için, paylaşım yararlıydı...
ırmak35 Tarih: 01.10.2008 10:34
2olik diş ameliyatı yapılmadan önce igne vurulup uyusturulmuyormu yani cokmu can yakıo bu ameliyat?bnde yaptırıcam ama şimdi korktum.
SU-PERISI Tarih: 24.03.2006 18:42
aynı sorunu bende yaşadım çekilirken çok acı veriyor,şimdi dişciye gitmekten korkuyorum
doktoruydu Tarih: 24.03.2006 13:32
teşekkürler...
refik Tarih: 24.03.2006 12:14
paylaşımların için teşekkürler eline sağlık kardeşim
dream_catcher Tarih: 24.03.2006 11:50
walla bende cok korkarım
casper Tarih: 24.03.2006 11:36
Dişçiden çok korkarım ıyyyyy