İstedİĞİnİz SÜrÜcÜlerİ GÖrÜnmez Yapmak

Bilgisayarınızı başka kullanıcılarla paylaşıyor ve özel bilgilerinizin gizli kalması için bir sabitdisk partisyonunda sakladığınız verilere erişimi zorlaştırmak istiyorsunuz.

Kayıt Defterinde yapılacak küçük bir değişiklik sürücülerin görünmezlik zırhına sarılmalarını sağlar. Bunun için ilk olarak Başlat/Çalıştır komutunu çalıştırın ve ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna regedit yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayarak Kayıt Düzenleyicisini çalıştırın. Ekrana gelen penceredeki 


[code]HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer[/code]

 anahtarını etkinleştirin. Düzen/Yeni/DWORD Değeri komutunu kullanarak bu anahtar altında NoDrives adında yeni bir öğe oluşturun.

Yeni öğeyi seçtikten sonra Düzen/Değiştir komutunu çalıştırın ve ekrana gelen penceredeki Değer Verisi kutusuna onaltılık düzende bir değer girin. Bu değer, hangi sürücünün gizleneceğini belirtir. Örneğin, A:, B:, C:, D:, E: ve F: ismindeki sürücüler için her adımda iki ile çarpılan 1, 2, 4, 8, 10, ve 20 onaltılık sayı değerlerini kullanabilirsiniz. Buna karşılık aynı anda birden fazla sürücüyü gizlemek için de karşılık gelen değerleri toplamalısınız.

Örneğin, C: ve D: isimli sürücülerin görünmesini engellemek istiyorsanız C (=8+4) onaltılık değerini kullanmalısınız. Daha sonra Tamam düğmesine tıklayın ve Kayıt Düzenleyicisini kapatın. Windowsu kapatıp, yeniden açtıktan sonra söz konusu sürücüler görünmez olacaklardır. Ancak bu noktada sürücülerin sadece gezgin ve dosya iletişim pencerelerinde görünmez olduklarına dikkat etmelisiniz. Buna karşılık söz konusu sürücülere DOS komut satırını kullanarak erişmek mümkündür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 453
favori
like
share