İngilterenin en köklü futbol kulüplerinden Arsenal için 2006 önemli bir yıl. Londra takımı gelecek ağustosta 92 yıllık Highbury Stadyumunu bırakıp 60 bin kişilik yeni Emirates Stadyumuna taşınacak. Ancak, kulüp emektar Highburyyi de kolayca gözden çıkarmaya niyetli değil. Bugüne kadar 13 lig şampiyonluğu görmüş bu efsane stadyuma yaz aylarına kadar sürecek bir dizi etkinlikle veda ediyorlar.

Önce stadyumun parçaları internet üzerinden açık artırmayla satılacak. Sezonun son maçında santrada yemek yemekten kalelere şut atmaya kadar, taraftarlar için bir dizi etkinlik düzenlenecek. Arsenal taraftarları yüzlerce maça sahne olmuş sahanın çimlerini 1 Nisanda başlayacak açık artırmayla satın alabilecek.

Londranın kuzeyinde Highbury semtinde 93 yıldır binlerce seyirci hop oturup hop kalktı. Kırmızı-beyaz formayı giymiş futbolcuları, hep bu stadyumun tribünlerinde destekledi Arsenal taraftarları. 1931de ilk şampiyonluklarını bu stadyumda yaşadılar. Devrimci teknik direktör Herbert Chapman, futbol tarihinde bir çığır açan WM dizilişini bu stadyumun çimlerinde hayata geçirdi.

Hele Arsene Wenger yönetimindeki son 10 yıl! 1996dan beri Arsenal, Fransız teknik adamın yönetiminde kupalarla dolu bir dönem geçirdi. Arsenal taraftarları, Henry ve Bergkampın golleriyle ve birbirinden şık çalımlarıyla coştular. Üç lig ve dört kupa şampiyonluğu sayesinde defalarca sokaklara dökülmenin zevkini yaşadılar. 2004teki yenilgisiz şampiyonluk ise 38 bin seyirci kapasiteli Highbury çimlerindeki bu başarıların zirve noktasıydı.

Ancak, bu mutlu beraberlik artık sona eriyor. Arsenal gelecek sezon maçlarını inşası tamamlanmak üzere olan Emirates Stadyumunda oynayacak.

İngilterede, başta Manchester United olmak üzere büyük rakipleriyle gelir yarışına giren Arsenal, 8 yıl önce Highbury Stadyumunu genişletme olanağı aramaya başladı. Ancak, stadyum mahalle arasında binalar arasında sıkışmış kalmıştı. Mahalle sakinleri evlerini terk etmeye yanaşmayınca yeni bir stadyum yapmaktan başka çare bulamadılar. Bunun için de 1999da Highburyye bir buçuk kilometre uzaklıktaki Ashburton Grove semtinde karar kıldılar.

20 YILDIR DEĞİŞMEYEN ÇİMLER DE SATILIYOR

Peki Arsenal gelecek sezon Emirates Stadyumuna geçince Highbury ne olacaktı? Bunun da çaresi bulundu. Yine kulübün önerisiyle eski stadyumun tribünleri yıkılarak 4-7 katlı lüks konuta ve yüzlerce gole, birbirinden heyecanlı anlara sahne olan çim sahanın da parka dönüştürülmesine karar verildi. Yani nostaljik takılmak isteyen Arsenalliler birkaç yıl sonra parkta dolaşıp "1989daki Smithin golünü hatırlıyor musun?", "Bergkamp, Dabizasa o çalımı nasıl atmıştı yahu?" diyerek eski günleri yad edebilecekler.

Parkın yanı sıra 10 Martta Highbury tribünlerinin müdavimleri için alışveriş fırsatı başladı. Sezonluk bilet sahibi her Arsenalli bu sezon boyunca oturduğu koltuğu satın alabilecek. 8 Mayısa kadar başvurularını yapıp 19,99 sterlin karşılığında koltuklarını kapılarında bulacaklar. Tabii loca sahibi seyirciler biraz daha şanslı. Onlar kulüp tarafından özel bir muameleye tabi tutulacak.

Şimdi ise sıra stadyumun çimlerine geldi. Nisan ayından itibaren Highburynin meşhur çimleri internet sitesi üzerinde yapılacak açık artırmayla satışa sunulacak. 20 yıldır yenilenmeye bile gerek duyulmayan ve İngilterenin en kalitelilerinden biri kabul edilen sahanın zemini parçalar halinde satılacak.

Açık artırma sürerken bir yandan da Emirates Stadyumunun inşaatı devam ediyor. Önceki hafta Arsenalin Fransız futbolcusu Abou Diaby ilk koltuğun montajını yaparak son aşamaya gelindiğini duyurdu. Toplam 390 milyon sterlinlik (900 milyon YTL) inşa maliyeti nedeniyle Arsenal büyük bir borç yükünün altına girdi. Bunun bir kısmını karşılamak için Emirates Havayolları ile anlaşıp 15 yıllığına 100 milyon sterline stadyumun isim haklarını devretti.

İNTERNETTE AÇIK ARTIRMALAR BAŞLADI

Arsenal, Highburyye çeşitli etkinliklerle veda ediyor. Sezonun son maçında, Arsenal taraftarı bir çift, santra yuvarlağında yemek yiyecek, 120 kişi kalelerden birine penaltı atacak, 30 taraftar da eski futbolculardan Bob Wilson ile stadyumun gizli kalmış bölümlerini gezecek. Bu etkinlikler için [URL]www.highburyauction.com sitesi üzerinden açık artırmalar başladı bile. İçinde forma bulunan 3 bin özel hatıra seti tanesi 120 sterlinden kapış kapış satıldı. Santra yuvarlağındaki akşam yemeği 1600 (3700 YTL) sterline gitti. Stadyumdaki yaklaşık 5 bin parça ise yazın yapılacak açık artırmayla sahibini bulacak.

4 YILLIK KOMBİNE İÇİN 19 BİN STERLIN

Arsenalin yeni bir stadyum inşa etmesinin en büyük nedeni, tribün gelirlerinin düşük kalmasıydı. Örneğin Manchester United 67 bin seyirci kapasiteyle yılda 60 milyon sterlin tribün geliri elde ederken Arsenalin geliri 33 milyon sterlinde kalıyordu. 60 bin kişilik yeni statla, geliri yılda 70 milyon sterline yükseltecekler. Londralı Arsenal taraftarları İngilteredeki en pahalı biletleri satın alacak. Dört yıllık kombine bilet bedeli 19 bin sterlin.

Arsenalin kulüp müdürü Keith Edelman, dünyanın en yüksek teknolojili stadyumunu inşa ettiklerini söylüyor. Stadyumda dijital televizyonlar ve 1000i aşkın elektronik bilgi noktası bulunacak. Seyirciler maçlara Smartcard denilen elektronik biletle girecek. Ayrıca konfor için her şey düşünüldü: 250 yiyecek noktası, 900den fazla tuvalet bulunacak. En iyi televizyon yayını için tam 41 TV kamerası alanı ve 215 kişilik basın tribünü de cabası.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1082
favori
like
share
okanoo28 Tarih: 27.03.2006 20:06
futbola verilen değer futbolunm her parçasına verilen önem ortada.. biz ise koltukları kırmaktan başka birşey yapmıyoruz :18:
kurtjara Tarih: 26.03.2006 19:12
Ne olursa olsun adamların futbola bakış açısı, takımlarına sahip çıkışları bambaşka bir olay