[COLOR=coral]Aşkı sevgi, şefkat, paylaşım, fedakarlık ve sadakat kadar 'çılgınlık' ve aşırı olmamak kaydıyla 'kıskançlığın' beslediğini biliyor muydunuz? Psikolog-yazar İlkim Öz, 'Evlilik Aşkı Öldürür mü?' adlı kitabında aşkı besleyen ve öldüren davranış tiplerini ortaya koyuyor. Kitaba göre, gücünü kişilik yapılarından alan aşk, içe dönük, agresif, duygu cimrisi, duyguca dengesiz, narsist ve duyarsız kişilerin yakınına bile uğramıyor. Dışa dönük kişiler aşklarını coşkuyla yaşarken, mükemmeliyetçi kişiler zor aşık olsalar da bir kere sevdiler mi aşkları uzun ömürlü oluyor. Farklı yaşanıyor Romantik kişiler çok hassas olduklarından aniden kırılıp gücendikleri için karşılarına doğru kişinin çıkması gerekiyor. Aşırı mantıklı, duygu cimrisi ya da narsist kişilerle aşkı yaşamaları imkansız olan romantikler, yine kendileri gibi olanlarla büyük aşk yaşıyor. Ayrıntıcı ve takıntılı kişiler ise sanılanın aksine aşkı doludizgin yaşıyor. Aşk, takıntılı kişilerde olabildiğince büyüyüp çoğalıyor, takıntılı kişiler adeta aşkın içinde kayboluyor. Aşkta oluşabilecek en küçük sorunu bile büyük bir problem olarak görüp çözen bu kişiler için Öz, "Aşk sanki onlar için yaratılmıştır" diyor. Aşkın neyle beslendiğini de şıklar halinde özetleyen Öz, şu tespitlerde bulunuyor:


Onu yaşatmak için

- Aşk sorumluluk ister: Aşkı yaşarken başka bir uğraşa daha fazla zaman ayırırsanız aşk incinir. Aşk yalnızlığı sevmez, sürprizleri sever.

- Aşk sevgiyle beslenir: Ona sevdiğinizi her fırsatta söyleyin.

- Aşk ilgiyle beslenir: Onu gün içinde arayın, sorunlarıyla ilgilenin, işinin nasıl gittiğini mutlaka sorun.

- Aşk özlemle beslenir: Ara sıra olan küçük uzaklıklardan ve onu özlemekten korkmayın.

- Aşk kıskançlıkla beslenir: "Olur mu öyle şey?" demeyin. Belirli dozlarda olduğu sürece kıskanmak ve kıskanılmak aşkınızı besler. Kıskançlık, aşka çok uygun bir duygu olduğundan aşkı büyütüp çoğaltma kapasitesine sahiptir. Aşk kıskançlıkla beslenir ama dozunu iyi ayarlamayı unutmayın.

- Aşk romantizmle beslenir: Romantizm için özel günleri beklemeniz gerekmez. Herhangi bir zaman ve herhangi bir günde ona o kadar romantik yaklaşırsınız ki, ömür boyu o anı unutmaz. Hele aşk hiç unutmaz.

- Aşk çılgınlıkla beslenir: Aşk çılgınlıklarla beslenir. Aşkın sürekliliğini korumak için çılgınlıklara son vermemeniz gerekir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 472
favori
like
share
hOney Tarih: 17.04.2006 11:27
- Aşk sevgiyle beslenir: Ona sevdiğinizi her fırsatta söyleyin.

:78: Te$ekkürler aßlam.
SU-PERISI Tarih: 17.04.2006 11:18
ben aşkımı sevgiyle besliyorum
ozlems_o Tarih: 27.03.2006 13:48
çok güzel bilgiler bunlar. aşkımı kıskançlıkla beleyeyim ben buaralar :78: