Genç yaşlarda, beyin hızlı kavrama ve gelişme gösterdiğinden unutkanlık azdır. Ancak ileri yaşlarda beyinde bilgi birikimi arttıkça, beyin tasarruf yapmak için bazı kullanılmayan bilgileri unutur.

Neden unuturuz?
Anadolu Sağlık Merkezi'nden Doç. Dr. Betül Yalçıner unutkanlık ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı: "İnsanda beyin gelişimi, hem 18-20 yaşa kadar beyin hücrelerinin sayısının artmasıyla beynin hacim olarak büyümesi şeklinde, hem de varolan beyin hücrelerinin kullanılmasıyla hücreler arası bağlantıların oluşmasıyla sağlanmaktadır. Hepimiz 20'li yaşlarımıza kadar ne kadar hızlı öğrendiğimizi ve kolay unutmadığımızı biliriz.

'VAR OLAN HÜCRELER ÖLÜR'
İŞTE bu hızlı kavrama beynimiz 2 türlü gelişme gösterdiği için olmaktadır. 20'li yaşlardan sonra ise beynimiz sadece var olan beyin hücreleri arasındaki bağlantıları artırarak gelişir. Diğer yandan da yavaş yavaş hücre ölümü başlar. Biz ne kadar çok farklı alanlarla ilgilenir ve entelektüel seviyemizi geliştirmeye çalışırsak, beynimizde kendisini o ölçüde geliştirir. Fakat yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan hücre ölümü nedeniyle giderek kullanmakta olduğumuz hücre havuzu azalmaktadır.

ESKİ SİLİNİP YENİ BİLGİLER GELİR'
BİR süre sonra beyin yeni bir şeyler öğrenirken bazı tasarruflar yapar. Aslında çok da kullanılmayan bazı bilgileri siler. Öğrenme artık en eskilerin silinip yenilerin kaydedilmesi şeklini almıştır. Dolayısıyla zamanla ortaya çıkan doğal bir unutma süreci yaşanır. Özellikle 20-50 yaş arasındaki unutkanlık şeklindeki yakınmaların çoğunluğu; stres, iş veya ders yoğunluğu, özel yaşamlarda oluşan değişimler gibi (evlenme, boşanma) zorlanılan anlarda ortaya çıkan durumlara bağlı olmaktadır."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 512
favori
like
share
DİDEM Tarih: 27.03.2006 21:24
allah korusun bunu önlemek için bol bol bulmaca çözmek
zekayı çalıştıracak oyunlar oynamak gerek
refik Tarih: 27.03.2006 16:47
çok kötü bir hastalık. yukarı komşumuz var yaşılı ondan çok iyi biliyorum bu hastalığı.
doktoruydu Tarih: 27.03.2006 10:43
ellerine sağlık....
casper Tarih: 26.03.2006 22:15
ewet zaman zaman bende unutuyorum inşallah hastalık haline gelmez