Halk arasinda 'agiz kokusu' olarak bilinen nefes kokusu, eriskinlerin birçogunda ömürlerinin bir bölümünde ya da sürekli olarak görülüyor. Zaten agiz kokmasi çocukluktan baslayan bir rahatsizlik degil. Daha çok yetiskin dönemde ortaya çikiyor.

Iste yasamin bu evresinde karsilasilan agiz kokusu, bireylerin sosyolojik ve psikolojik hayatlarini olumsuz etkiliyor. Acibadem Hastanesi'nden kulak burun bogaz uzmani Doç.Dr. Hasan Tanyeri, bu sorunun altinda önemli hastaliklar olabilecegine dikkat çekerek nefes kokusu sikayeti olan kisileri uyariyor.

Nedenleri

Agiz kokusu sikayeti olan hastalarin mutlaka Kulak burun bogaz muayenesinden geçmesi gerekir. Çünkü sikayetin nedeni çogunlukla bu bölgelerden kaynaklanmaktadir. Bu problemin birçok farkli sebebi var. Doç.Dr. Tanyeri nedenler ve tedavisi
konusunda su bilgileri veriyor:

Sinüzite bagli nedenler
Sinüzit denilen yüz kemiklerinin içindeki bosluklarda bulunan müzmin iltihap, sari-yesil ve kivamli bir tür akintinin genize akmasina yol açiyor. Bu geniz akintisinin iltihapli olusu hastanin nefesine hos olmayan bir koku veriyor.
Tedavi: Öncelikle medikal yolla tedavi ediliyor. Ilaçlar yoluyla bu iltihap giderilmeye çalisiliyor. Ilerlemis sinüzit vakalarinda ise akinti ilaçla tedavi olmadigi için endoskopik sinüs cerrahisine basvuruluyor.

Bademcik iltihabina bagli nedenler
Agiz bölgesinde müzmin bademcik iltihaplari 'magma' denilen kati kivamli bademcik döküntüsüne yol açarak hastalarda agiz kokusu seklinde kendini gösteriyor.
Tedavi: Bademciklerin alinarak ya da 'coblator' denilen radyofrekans aleti ile buharlastirlarak sorun gideriliyor.

Dis ve dis eti hastaliklari
Dis ve diseti hastaliklari da agiz kokusuna yol açabiliyor. Kulak burun bogaz uzmanlarinin sorunu görerek diger agiz kokusu nedenlerini ortadan kaldirmalari gerekir.
Tedavi: Sorun, KBB hekimleri tarafindan tespit edildikten sonra hasta konunun uzmani olan dis hekimlerine yönlendiriliyor.

Mide ve bagirsak sistemini hastaliklari
Mide ve bagirsak sistemini hastaliklari da agiz kokusu sorununa yol açabiliyor. Bu noktada 'reflü' adi verilen hastaliga dikkat çekmek gerekiyor. Bu hastalik midedeki asit içeriginin özellikle geceleri yemek borusundan yukariya hareketle mideden kaçak yapim bogazin arka duvarini, ses tellerinin giris yerini ve girtlagi tahris ediyor.
Tedavi: Bu sorun 'esnek optik laringoskopi' yöntemi ile muayene ile tespit edilidikten sonra Tedaviyi KBB uzmanlari baslatiyor ve hasta mide bagirsak doktoruna da sevk ediliyor.

Dil kökündeki mantar enfeksiyonlari
Bazi hallerde dil kökündeki mantar enfeksiyonlari da agiz kokusuna neden oluyor.
Tedavi: Dogrudan KBB'yi ilgilendirmese de, muayene sirasinda özellikle esnek fiberoptik laringoskopla yapilan muayenede- dil kökü, yemek borusunun girisi, girtlak ve ses telleri gözlemlenerek hasta ilgili birimlere yönlendiriliyor.

Sebep tümör olabilir!

Agiz kokusu sadece bazi basit hastaliklar nedeniyle olusmuyor. Eriskin hastalarda gözlemlenen ve daha ciddi boyutlu durumlar söz konusu. Agiz, bogaz ve alt solunum yollari bölgelerinde tümöre bagli bir nefes kokmasi probleminin bas göstermesi de mümkün.

Doç.Dr. Tanyeri konu hakkinda sunlari söylüyor: "Ülserasyon diye tabir edilen krater tarzinda tümörün çok süratli büyümesine ayak uyduramayip ölen dokularin olusturdugu lezyon kötü koku yayabilir...

"Elbette sadece nefesi kokan bir insan için akla gelebilecek en son neden budur. Baska bir deyisle ilk nedenler arasinda sayilmamalidir...

"Ancak, özellikle eriskin yaslarda nefes kokmasiyla birlikte ses kisikligi, yutma güçlügü, kulaga vuran agri, agizdan kan gelmesi ve boyunda sislik sikayetlerinin biri veya birkaçi birlikte ortaya çikarsa tümör ihtimali göz önünde bulundurulmali ve hasta ayrintili Kulak burun bogaz muayenesinden geçmelidir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 871
favori
like
share
refik Tarih: 28.03.2006 07:47
teşekkürler ellerine sağlık faydalı bilgilerin için
ozturk Tarih: 27.03.2006 14:33
teşekkürler..
doktoruydu Tarih: 27.03.2006 10:46
ellerine sağlık....
kurtjara Tarih: 27.03.2006 09:44
Dikkate alınması gereken bir belirti, teşekkürler arkadaşım
casper Tarih: 27.03.2006 09:40
ağız kokusunun çevre içinde rahatsız edici bir yanı var en kötüsü de tümör belirtisi olması
DeRTLi Tarih: 27.03.2006 03:32
Hepsini okumadım ama Gerkeçekten çok önemli bir bilgi en iyisi ben hepsini okiyim ne olur ne olmaz dimi emek verdigin için teşekürler
dream_catcher Tarih: 27.03.2006 02:24
verdıgın bılgıler ıcın tesekkurler ablacım