Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Güler, daha net görüntü için elektronik eşyaların ekranlarında kullanımı yaygınlaşan likit kristalin (LCD), bazı sağlık risklerini de beraberinde getirdiğini söyledi.

Güler, iki cam arasında, metal özellikleri taşıyan sıvı görünümlü maddenin kullanılmasıyla elde edilen LCD ekranın, artık cep telefonu, hesap ve fotoğraf makinesi ile televizyon gibi çok sayıda elektronik eşyada kullanılmaya başlandığını belirtti.

LCD'nin en büyük özelliğinin, diğer tip ekranlara göre daha az parlama yaptığı için net görüntü vermesi olduğunu ifade eden Güler, ''Daha net görüntü için elektronik eşyaların ekranlarında kullanılan ve normal şartlarda hiçbir olumsuz yanı olmayan likit kristal, bazı sağlık riskleri doğurabilir'' dedi.

LCD'nin içindeki likit maddenin, bir ya da birden fazla sıvı metalin, pek çok çeşit kimyasal maddeyle bağlanmasıyla elde edilen, özel bir karışım olduğunu söyleyen Güler, ''Sıvı metallarin kimyasal maddelerle bağlanması sonucu, civa örneğinde olduğu gibi, sağlık için ciddi riskler taşıyan tehlikeler ortaya çıkabilir. Tabi bu tehlike ise, ancak LCD ekranın kaza sonucu kırılması ve içerdeki sıvının dışarıya boşalmasıyla oluşur'' diye konuştu.

LCD ekranın kırılmasıyla akacak olan bu sıvının deriyle temas etmemesi ve ağız yoluyla vücuda girmemesine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Güler, ''Bu madde deride tahriş ya da ağız yoluyla temasta zehirlenme oluşturabilir. LCD ekran kırıldığı zaman, her ihtimale karşı bu maddeleri deri ve ağızdan uzak tutmak gerekir'' dedi.

Bu uyarıların, LCD ekran kullanılan elektronik eşyaların kullanım kılavuzlarında da bulunduğunu ifade eden Güler, deriye temas durumunda likidin temas ettiği bölgenin sabunlu suyla iyice temizlenmesi, daha tehlikeli durumlarda ise doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 483
favori
like
share
refik Tarih: 03.04.2006 14:50
haberiniz için teşekkürler elinize sağlık
doktoruydu Tarih: 27.03.2006 21:40
bilgi için teşekkürler...
DİDEM Tarih: 27.03.2006 21:21
paylaşım için teşekkürler.
SU-PERISI Tarih: 27.03.2006 18:51
teşekkürler elinize sağlık LCD ekranımız olmadığından beni pek ilğilendirmiyor
casper Tarih: 27.03.2006 15:03
Başlığı okuyunca çok korktum,çünki bende LCD kran kullanıyorm,ama okuyunca rahatladım,kırılınca tehlike varmış inşallah bizde kırmayız,kırılırsa da dikkat ederiz.
Güzel bir paylaşımdı teşekkürler kurtjara
ozturk Tarih: 27.03.2006 14:22
bir şey olmaz bize kurt..Haberine tşkkr... :5: :10: