Ey Rabbim
Öyle bir sevgili verki bana
Ona sarıldığımda kainat bize baksın Birbirine sarılsın .
Sevgimiz kurtla kuzuları barıştırsın.

İman edenler, Allah’a olan güçlü sevgileri ve samimi bağlılıkları nedeniyle, Allah’ın yarattığı varlıkları da çok sever, bunların her birinde Allah’ın sıfatlarının tecellilerini görürler. Kuran’ınSizin dostunuz (veliniz), ancak Allah, O’nun elçisi, rüku’ ediciler olarak namaz kılan ve zekatı veren müminlerdir. (Maide Suresi, 55) ayetiyle bildirildiği gibi, iman edenler, Allah’ın insanlara doğru yolu göstermeleri için gönderdiği peygamberlere ve salih müminlere karşı da derin bir sevgi beslerler. Peygamberler, Allah’ın tüm insanlar için örnek kıldığı, derin bir imana sahip olan, üstün ahlaklı kimselerdir. Allah’ınAndolsun, sizin için, Allah’ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için Allah’ın Resulünde güzel bir örnek vardır. (Ahzab Suresi, 21) ayetiyle haber verdiği gibi, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in hayatında ve ahlakında iman edenler için güzel örnekler ve hikmetler vardır. Peygamberimiz (sav)’in Allah’a olan derin bağlılığı, takvası, sabrı, müşfikliği, aklı, cesareti, temizliği, merhameti, sadakati, şevki ve daha birçok güzel özelliği, tüm Müslümanlara örnek olmuştur.

Peygamber Efendimiz (sav), Allah’a ve peygambere karşı duyulan sevginin önemini bizlere şöyle hatırlatmıştır:

Resulullah (sav) buyuruyor ki: Allah-u Teala’yı ve Resulü’nü herşeyinden çok sevmeyenin imanı sağlam değildir. İman nedir? diye sorduklarında: Allah ve Resulü, senin için başka herşeyden daha sevimli olmaktır. buyurdu. Yine buyurdu ki: Kul, Allah ve Resulü’nü, çoluk çocuğundan, malından ve bütün mahlukattan çok sevmedikçe mümin olmaz.

Hz. Enes’in rivayetine göre, Resulullah (sav) buyurmuştur ki; Üç haslet bir kimsede bulunsa o kimse imanın lezzetini bulur. Birincisi, Allah ve Resulü o kimseye herşeyden daha sevgili olmak. İkincisi, başkasına muhabbetinde de Allah için sevmek. Üçüncüsü de küfre dönmeyi ateşe atılacakmış gibi kerih görmektir. 1

Allah’ın tüm elçileri ve peygamberleri, Allah Katında seçkin kılınmış, Rabbimiz’in rızasını kazanmış üstün ahlaklı insanlardır. Allah, Kuran’da peygamberlerin güzel ahlaklarına dair örnekler vermiş ve onlardan övgüyle söz etmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), Hz. Musa (as), Hz. İsa (as), Hz. İbrahim (as), Hz. Harun (as), Hz. Yahya (as), Hz. Yusuf (as), Hz. Yunus (as), Hz. Yakup (as), Hz. İsmail (as), Hz. Süleyman (as), Hz. Davud (as) ve diğer tüm peygamberler ve elçiler, Allah’a olan samimi imanları, saygı dolu korkuları, takvaları ve güzel ahlaklarıyla insanlara örnek olmuşlardır.

Kuran’ı rehber edinerek elçileri bu üstün özellikleriyle tanıyan tüm müminler, onların ahlakına ulaşabilmek, onlar gibi Allah’ın dostluğunu kazanabilmek ve cennette onlarla birlikte olabilmek için hayırlarda yarışır ve ciddi bir çaba gösterirler. Müminlerin peygamberlere karşı duydukları bu derin sevgi, onların sevgi anlayışlarını da ortaya koymaktadır. İman edenlerin bir başkasına duydukları sevgi, tümüyle o kişinin imanından, güzel ahlakından ve takvasından kaynaklanmaktadır. Bir insanın bu özelliklerini bilmek, o kişiyle hiç görüşülmese dahi, ona karşı derin ve coşkulu bir sevgi duyulmasına neden olur.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 440
favori
like
share
GEZEGEN_2006 Tarih: 01.04.2006 20:31
sağol eline sağlık
KaraKan52 Tarih: 29.03.2006 13:01
cok güzel olmus arkadasim,tesekkürler
stormysea Tarih: 28.03.2006 14:30
emeğinize paylaşan yüreğinize sağlık.teşekkürler
Temren Tarih: 27.03.2006 18:28
Ey Rabbim
Öyle bir sevgili verki bana
Ona sarıldığımda kainat bize baksın Birbirine sarılsın
Sevgimiz kurtla kuzuları barıştırsın

cristiana Sende begenmişin bu Sözü walla benimde Çok hoşuma gitti..!

dream_catcher ustad Emegine Saglık...!

Paylasımın için Tesekkurler...!
cristiana Tarih: 27.03.2006 17:38
Alinti:

Öyle bir sevgili verki bana
Ona sarıldığımda kainat bize baksın Birbirine sarılsın
Sevgimiz kurtla kuzuları barıştırsın

Amin

Ellerine guzel yuregine saglik
Paylastigin icin tesekkurler.