ALIŞ-VERİŞLERDE DİKKAT EDECEĞİMİZ HUSUSLAR VARDIR:

Ticaretle meşgul olan bir müslümanın özen göstermesi gereken ilk önemli konu, haram kılınan malların satışını yapmamaktır. Allah bir şeyi haram kılmışsa, onun bedelini de haram kılmıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) şarapla ilgili olarak "Içilmesini haram kılan Allah'u Teâlâ satılmasını da haram kıldı. " (Ebû Davud, Büyû, 64) buyurarak meseleyi gayet açık bir şekilde belirlemiştir. Aynı şekilde mümin bir kasabın, Allah'ın adı anılarak kesilmemiş olan bir hayvanın etini satması da böyledir. Çünkü hayvan boğazlarken kasden Allah'ın adı anılmazsa o et haram olur. Buna göre, bir müslüman böyle bir eti satamaz.

Çalıntı olan bir malın satılması veya piyasaya sürülmesi de caiz değildir. Hz. Peygamber (s.a.s.)'in: "Kim bildiği halde hırsızlıkla elde edilmiş çalıntı bir malı satın alırsa onun günahına ve alçaklığına ortak olmuştur" (Beyhakî, Sünen, V, 336). buyurduğu bilinmektedir. Buna göre ticaretle uğraşan bir müslümanın gerek mal alırken ve gerek satarken bu hususlarda titizlik göstermesi gerekir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2012
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 11:17
Allah razı olsun
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 07:23
Allah razı olsun
aloneman09 Tarih: 19.04.2007 11:59
Faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler. Allâh (cc) razı olsun LEOTOMBAK ve diğer arkadaşlar
MARDINLI1986 Tarih: 14.04.2007 14:56
merakla bekliyorum.. :20:
bilalkocabas Tarih: 11.04.2007 15:02
Gerçekten Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Hele Bu Devirde.Ellerine Sağlık Kardeşim...
KONAMI Tarih: 11.04.2007 09:57
S.A Kardeşim...
Ben kimya mühendisi bir kardeşime bu konuda danıştım kendisi Fransada yakında zamanda söylediğiniz hakkında bilgi verecek umarım ben de size ulaştırırım bilgiyi..
MARDINLI1986 Tarih: 10.04.2007 18:16
16/2/2006 - E - 471 GIDALARDAKİ KATKI MADDESİ

Dağa önce bloğumda yayınladığım Gıdalardaki Katkı maddeleri ile ilgili yazımdan sonra . bir arkadaşımız yaptığı yorumda E-471 katkı maddesi ile ilgili bir soru yöneltmişti. E-471 in domuz yağı olup olmadığı hakkında bende bu soruya istinaden bu yazıyı yazdım ve tüm blokcularla paylaşmak istedim. Umarım sizlere birazda olsa faydası dokunur.E-471E471 emülsifier amaçla bir çok gıdada kullanılan bir katkı maddesi bu katkı maddesinin kimyasal ismi mono ve digliseritler bu maddde bitkisel yağ içeren gıdalarda doğal olarak mevcut fakat sanayi de kullanlmak için elverişli değil çoğunlukla hayvansal yağların hidrolizasyonu sonucu elde ediliyor ve katkı maddesi olarak bu formu kullanılıyor.


Hayvansal yağların kullanımı denilince domuz yağı akla gelmemelidir.Şayet mono digliseritlerin elde edilmesi sadece domuz yağından yapılıyor olsa ülkemizde domuz yetişticiliği sektörünün çok iyi olması gerekirdi.
Şu anki mevcut hayvancılık buna cevap veriyordur.Müslüman bir ülkedede bu tür art niyetli insanlar ender olsa gerek, bu sebepten dolayı E471 katkı maddesi var olan etiketli ürünün domuz yağı ihtiva etmesi olanaksızdır. Bu şartlarda tüketici olarak yapabileceğimiz tek şey güvenli ve denetimli markaları tüketmek aksi takdirde bir takım aşırı uç kesimler özellikle dinimizi kullanarak bir çok ürün için aynı şeyleri söylemektedirler.(bakınız:google---E471)
Emilsüfiyer özellik taşıyan bu mono ve digliseritler sadece gıda da değil kozmetik ve diğer sektörlerdede kullanılmaktadır.Kanserojen değildir.


bizim ögretmen domuz var icinde dedi ama ben hala tam emin olamiyorum ya ib yerde domuz diyor bi yerde yok diyor.. :20:
gulcan57 Tarih: 31.03.2006 00:46
TUVALETİ TEMİZLEMEK İÇİN:Bir kutu kolayı klozetin içine dökünüz. Bir saat kadar bekleyiniz ve sifonu çekiniz. Koladaki sitrik asit hela başındaki lekeleri yok edecektir.

KROM TAMPONLARDAKI PAS LEKELERINI YOK ETMEK İÇİN :Arabanın tamponunu Coca Cola''ya batırılmış bir sigara paketinin içindeki alüminyum folyosuyla iyice ovunuz. Tertemiz olacaktır.

AKÜ KUTUP BAŞLARINDA ÇAPAĞI TEMİZLEMEK İÇİN :Bir kutu kolayı kutup başlarına dokun ve bütün çapak yok olsun.

PASLANMIŞ BİR CiVATAYI SÖKMEK İÇİN :Coca-Colaya batırılmış bir bezi bir kaç dakika paslı cıvatayı uygulayınız. Bir kaç dakika sonra rahatlıkla dönecek ve çıkacaktır.

ELBİSENİZDEKİ YAĞ LEKESİNİ ÇIKARMAK İÇİN :Bir kutu kolayı lekeli giyeceklerin üstüne boşaltın, deterjanı ekleyin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Coca-cola yağ lekelerinin yok olmasına yardım edecektir.

Ayrıca araba ön camlarındaki her türlü kuş pisliği yapışan sinekler veya ağaçlardan dökülen toz , polen, yapışkan maddelerin çıkarılması en iyi madde COCA COLA + PEPSI ''dir.

* * *Haa... isterseniz bu çok kuvvetli temizleyicinin geriye kalanını içersiniz. Bakin bu da bir fayda. Fayda ise eğer???

Peki nedir bu Cola''nin bu kadar etkileyici temizliklerde bile kullanılabilmesinin sebebi?Coca-Cola ve Pepsi''nin ortalama pH değeri 3.4 tur. Bu asidi de dişleri ve kemikleri eritmek için yeterlidir. Temizliklerde bu kadar etkili olmasının sebebi budur.Aslına bakarsanız Cola ile dünyada kimsenin tavsiye edemeyeceği KARBONDİOKSİT içiyoruz.

Hani şu dışarı atmak için devamlı nefes alıp verdiğimiz, atmak için uğraştığımız KARBONDİOKSİT...!

2001 yılında Delhi Üniversitesinde "kim daha fazla Coca-Cola içecek" diye bir yarışma yapıldığında, sekiz litre Coca-Cola içerek kazanan ve 10 dakika içerisinde herkesin gözü önünde ölen kişinin haberini duymuşsunuzdur . Neden öldü? Çünkü çok fazla karbondioksit almıştı ve kanında yeterli oksijen yoktu.

Başka bir örnek: Kırılmış dişinizi bir şişe Coca Cola''nin içine koyun ve 10 gün sonra bakın... Diş 10 günde büyük oranda erir. Halbuki dişler ve kemikler ölümden sonra bile en fazla dayanabilen organlarımızdır ...

Bir şişe kola içerek midenize ve dişlerinize ve bağırsaklarınıza ne yaptığınızı bir düşünün...
gulcan57 Tarih: 31.03.2006 00:45
Coca Cola yazısını yansıtmalı olarak ters çevirdiğinizde arapça bir yazı teşkil etmektedir. Ve de bu yazıda "La Muhammed La Mekka" yazısı ortaya çıkmaktadır. "La" arapçada olumsuzluk ekidir. Yani bu cümle o zaman: "Muhammedi ve Mekke'yi ortadan kaldırmak" anlamını taşımaktadır.


Simdiye kadar Yahudiler ve fanatik Hiristiyanlarla ilgili hic olumlu veya insanlara faydali bir hareket, bir davranis, bir söz duydun veya gördünmü?

Ben bugüne kadar ne gördüm ne duydum ve ne yasadiysam: Her kötülügü, acimasizligi ve hic bir zaman aklimiza gelmeyecek vahsiligi, ve insanlari beyinlerinden vuran oyunlari Yahudiler Hiristiyanlarin yardimi ile yaptilar ve kendilerini daima temize cikarmayi basaramadilar isede sucu üzerlerine atacaklari bir millet, bir din buldular.

Yahudiler var oldukca Müslümanlar rahat birakilmayacaklar.

Islam ülkeleri, her Yahudi ve Hiristiyan terbiyesizliginde ayaklanacak olsalardi, hic durmadan gece gündüz onlarla catismak durumunda olurlardi. Ne ibadet ne is ne güc ...

Ama Islam'da sabir vardir - ve sonu selamet'tir.

Elbet bir gün Islam'in üstünlügünü anlayacaklar, ama onlar icin gec olacak.

Aslinda sirf COCA COLA degil, daha nice oyunlari var bilmedigimiz.

Benim istegim bunlara kör ve sagir kalmamamiz ve taskinlik yapmadan "sessizce" mücdele etmemiz: Nasilmi? Evet, onlarin oyunlarina gelmemek ve eger ürünleri sorun yaratiyorsa, bunlari almamak ve kimseye tavsiye etmemek - yakin cevremizi ve tanidiklarimizi - Müslümanlari - uyarmak.

Allah'a emanet olun.