Serenity

Vizyona Giriş Tarihi
2006

Türü
Aksiyon

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
119 dakika - 2005

Yönetmeni
Joss Whedon

Oyuncular
Nathan Fillion
Summer Glau
Sean Maher
Adam Baldwin

Senaryo
Joss Whedon

Müzik
David Newman

Görüntü Yönetmeni
Jack N. Green
Fütüristik bir macera&

Günümüzden 500 yıl sonrası& Galaksilerarası iç savaştan malup ayrılan eski asker Kaptan Malcolm Reynolds, ordudan ayrılmasından bu yana hayatını Firefly sınıfı uzay gemisi Serenityde yolcu, kargo ve küçük suçluları taşıyarak sürdürmektedir. En önemli özelliği, yolcu ve kargoları fazla soru sormadan kabul etmesidir. Birlikte çalıştığı ekibi ailesi gibi benimsemiştir. Ekip üyeleri arasında kavga dövüş hiç eksik olmasa da hepsi Malcolm Reynoldsa son derece sadıktır.

Bir gün gemiye iki yeni yolcu alınır: Genç fizikçi Simon ile telepatik güçleri olan kız kardeşi River. Pazarlık fiyatından fazlasını ödeyen ikili, kainata hükmeden koalisyon güçlerinin elinden kaçmayı başaran kaçaklardır ve koalisyon güçlerinin, özellikle genç kızı ele geçirmek için yapmayacağı şey yoktur.

Serenitynin mürettebatı galaksinin en ücra köşelerinde göze çarpmadan yolculuk yapmaya alışkındır. Ama bu kez durum çok farklıdır; tam anlamıyla iki ateş arasında kalmışlardır. Bir tarafta Evrensel İttifakın durdurulması olanaksız askeri güçleri; öte tarafta Yağmacılar olarak bilinen güçlerin müthiş öfkesi& Tüm bu tehlikelere rağmen Serenity mürettebatı, çok geçmeden asıl tehlikenin geminin içinde olduğunu keşfedeceklerdir...

Televizyondan beyazperdeye&
Dünyaca ünlü televizyon dizileri "Buffy the Vampire Slayer" , "Angel" ve "Toy Story"nin yaratıcısı Joss Whedonun yönettiği fütüristik aksiyon macera filmi "Serenity", konusunu Whedonun kendi yazdığı "Firefly" isimli televizyon dizisinden uyarlanmış& Joss Whedonın ilk film yönetmenliği deneyimi olan Serenityde başrollerde Nathan Fillion, Gina Torres, Adam Baldwin, Alan Tudyk, Jewel Staite, Morena Baccarin, Summer Glau, Sean Maher ve Ron Glass kamera karşısına geçmiş.

Filmin kamera arkası ekibinde de yetenekli isimler görev almış. Görüntü yönetmenliğini "Unforgiven" ve "Twister"dan tanıdığımız Oscar adayı görüntü yönetmeni Jack N. Greenin üstlendiği filmin kostüm tasarımlarını iki kez Oscar adayı olan Ruth Carter (Malcolm X, Amistad) gerçekleştirmiş. Görsel efekt süpervizörlüğünü Emmy ödüllü Loni Peristere, özel efektlerini ise Oscar adayı efekt uzmanı Dan Sudick hayata geçirmiş.

"Serenity"e esin kaynağı olan "Firefly" adlı televizyon dizisi 11 hafta ekranda kalabildikten sonra yayınına son verilmiş. Ancak eleştirmenlerden ve hayranlardan gelen destek hep sürmüş, dizinin DVD satışları büyük rakamlara ulaşmış. Yönetmen Joss Whedon, projenin çıkış noktasında yer alan "Firefly" dizisi hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle dile getiriyor:

"Çok sevdiğim bir diziydi. İnsani boyutlarının yanı sıra, bir televizyon dizisinde eşine rastlanmayacak olağanüstü özel efektler vardı. Efektler öylesine gerçekçiydi ki, kendinizi o insanlarla beraber uzay gemisinde hissediyorsunuz. Ayrıca sanki o rolleri oynamak için doğmuş görünen dokuz oyuncu vardı. Yayınına son verildiğinde böyle bir öykünün mutlaka anlatılması gerektiğini hissettim. Peşini bırakmamaya kararlıydım. Oyuncular da benim gibi düşünüyordu. Filmimizin çıkış noktasında bu düşünce yer aldı."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 400
favori
like
share
conan001 Tarih: 28.09.2008 21:04
eywallah...........
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:33
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
sakaryali54 Tarih: 15.04.2006 04:52
harika bir film,sagol
killersino44 Tarih: 09.04.2006 14:39
sagol dostum
eBRuLy Tarih: 28.03.2006 14:44
böyle filmleri severim

tesekkürler kurtjara