Köln Olimpiyat ve Spor Müzesi'nde düzenlenen Türk- Alman Futbol Şöleni'nde Türk futbolu masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Galatasaray eski teknik direktörlerinden Karl-Heinz Feldkamp, İstanbul'un üç büyük takımları arasındaki rekabetin düşmanca olduğunu belirterek, "Fenerbahçe- Beşiktaş maçında stadyuma, Beşiktaş taraftarlarının alınmadığını öğrendiğimde çok şaşırdım. 'Başkanlar öyle karar verdi' dediler. Böyle bir şeye nasıl karar verilir, anlamıyorum. Bu tür olaylar futbolun güzelliğine gölge düşürüyor Futbolda yenilgiler de olabilir. Türkiye'de teknik direktörlük yaptığım sırada bir mağlubiyet sonrasında üzülen futbolcularım 20 dakika soyunma odasından çıkmamışlardı" şeklinde konuştu.

Feldkamp konuşmasında ayrıca, Jupp Derwall'in Türk futboluna büyük katkılar sunduğunu da söyledi. Futbol şölenine katılan Türkiye Futbol Federasyonu Avrupa Sorumlusu Metin Tekin ise bir soru üzerine, "Almanya'da yetişen Türk futbolcularının, Türk Milli Takımı'nı seçmelerini isteriz. Ama kendilerini hangi ülkenin milli takımında daha rahat hissedeceklerse oraya gidebilirler. Nuri, Halil ve Hamit isterlerse Alman Milli Takımı'nda oynayabilirler" dedi.

Tekin ayrıca, Türkiye'de Alman disiplini ve eğitiminin önemine inanıldığı için Türk takımlarının Alman teknik direktörleri tercih ettiğini de dile getirdi. Şölene katılan milli futbolcu Ümit Davala, Almanya'da kendisine yeterince şans verilmediği için, Türkiye'ye gittiğini ve burada başarı gösterdiğini söyledi. Davala, niçin Alman Milli Takımı'nı değil de Türk Mili Takımı'nı seçtiği ile ilgili soruya da, "Kariyerim Türkiye'de başladı ve kendimi Türkiye'de daha rahat hissettiğim için Türk Milli Takımı'nı seçtim" şeklinde cevap verdi. Türk Alman Futbol Şölenine DİTİB Genel Başkanı Rıdvan Çakır, Köln Başkonsolosu Asım Temizgil ile eşi Elhan Temizgil de katıldı. Şölende folklor ekiplerinin Karadeniz, Zeybek ve Kafkas oyunları beğeniyle izlendi. Gecede en çok ilgiyi ise Ümit Davala gördü. Eski milli futbolcu hayranları ile bol bol fotoğraf çektirerek imza dağıttı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 528
favori
like
share
puslukurt Tarih: 30.03.2006 13:23
Bu güzel paylaşım için teşekkürler kurtjara. :3: