Baharla birlikte havadaki elektrik yükünün arttığını ve negatif iyonların insan bedenini olumsuz etkilediğini belirten hekimler, ülser ve kalp krizi riskinin arttığına dikkat çekiyor.

Uzmanlar, bahar yorgunluğunun kalp ve romatizmal hastalıkları artırdığı, tedavi edilmemesi halinde ülser ve kalp krizlerine kadar uzanan tehlikelere yol açabileceği uyarısında bulundu.
Kış soğukları yerini yavaş yavaş baharın ılık havasına bırakırken, birçok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi ortak şikayetler de belirgin şekilde artıyor. Bursa İl Sağlık Müdürü Serhat Yamalı, bahar aylarında insan metabolizmasında oluşan değişikliklerin yorgunluk ve halsizliğe yol açtığını söyledi. Mevsim değişikliği ile birlikte insan bünyesinde gizli kalan birçok hastalığın ortaya çıktığına dikkat çeken Dr. Yamalı, bunlardan belki de en önemlisinin bahar yorgunluğu olduğunu kaydetti. Bahar yorgunluğunun bir hastalık olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Serhat Yamalı, bu hastalığın özellikle kalp ve romatizmal hastalıkları artırıcı rol oynadığını, ayrıca ülsere de zemin hazırladığı uyarısında bulundu. Dr. Yamalı, Önlem alınmazsa bahar yorgunluğu kronikleşir, yorgunluk sendromuna dönüşür. Böylelikle kalp ve romatizmal hastalıklar artar. İnsan sık sık kalp sıkışması yaşar. Bu da kalp durmasına kadar gider. Eklem ağrılarından yakınır. Bu kişilerin işteki konsantrasyonları bozulur. Eklem ağrıları, ruhsal sıkıntıları yakalarını bırakmaz. Bu da kötü sonuçlar doğurur. ifadesini kullandı. Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükünün arttığı ve bu yükün de iyonlar aracılığıyla taşındığının altını çizen Dr. Yamalı, Pozitif ve negatif değerde iki tür iyondan pozitif olanlar arttıkça vücuda zindelik getirir. Negatif yüklü iyonların artması ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden olur. Havadaki elektrik yükü şehirlerde daha fazladır. Taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları, trafik keşmekeşi elektrik yükünü artırır. dedi.
Elektrik yükünün yoğunluğunda, bahar mevsiminde sinir gerginliğini ve stresi daha da artırdığına işaret eden Dr. Yamalı, şöyle devam etti: Bu durum, damarlardaki büzülmeyi artırıyor. Damarlardaki büzülme midede olursa ülsere bile neden olabiliyor. Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan kişilerin çoğunluğu yaptığı işten, çalışma ortamından ötürü devamlı duygularını, sıkıntılarını baskı altına alıyor. Bu şekilde yıllarca baskı altında kalan duygular, stres ve iş yoğunluğu sonucunda patlama noktasına geliyor.

Ne yapabiliriz?
Basit ve zamanında yapılan önlemlerle kendinizi bahar yorgunluğundan kurtarabilirsiniz. Bunun için bol bol sebze-meyve tüketmeye, içilen su miktarını artırmaya, açık havada yürümeye ve kaliteli bir uykuya dikkat etmelisiniz. Eğer sorun iş yoğunluğundan kaynaklanıyor ise çalışma temponuzu düşürün. Her gün sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyüş yapın. Ancak bu yürüyüşleri güneşli günlerde yapmaya özen gösterin.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 415
favori
like
share
SILA Tarih: 30.03.2006 19:46
[COLOR=chocolate]canim verdigin bigiler icin cok tsk ederim bende yasiyom bu yorgunlugu
bende ulserde var :79: hayirlisi insalllah
refik Tarih: 30.03.2006 15:56
değerli bilgilerin için teşekkürler
doktoruydu Tarih: 30.03.2006 15:34
ellerine sağlık........
ozturk Tarih: 30.03.2006 12:26
yoğun bir kış sonrası d kadar da olsun yaniii....
kurtjara Tarih: 30.03.2006 05:22
@casper835

aynen katılıyorum sana bir yorgunluk bende de var :79:
DeRTLi Tarih: 30.03.2006 03:34
GEliyo Geliyo yazda geliyo baharda geliyo tatilde geliyo Ellerine Sağlık Su-perisi Teşekürler
stugal Tarih: 29.03.2006 19:45
Teşekkürler
casper Tarih: 29.03.2006 18:43
Bhar yorgunluğunu bizzat yaşıyorum,canım hiç birşey yapmak istemiyor,ahhh ahh yaz gelsin artık