YUNANLI'NIN 10 BÜYÜK TÜRK YALANI
29.03.2006 06:38
Yunanistan'ın To Vima gazetesi, kendi tarih kitaplarında yer alan Osmanlı'ya yönelik 10 büyük yalanı ilan etti. Şaşırmamak elde değil...
Bir gazeteci Komşu'da yerleşmiş Türkiye yalanlarını liste olarak yayınladı. İşte '10 Büyük Yunan Yalanı'na karşı To Vima gazetesinin verdiği cevaplar şöyle:.

NE DİN NE DİL BASKISI
1. Osmanlı, Yunan'a İslam baskısı yapmadı.
2. Aileler çocuklarını kendi isteğiyle yeniçeri yaptı.
3. Yunanca yasaklanmadı.
4. Kilise'nin asıl düşmanı Katoliklerdi.
5. Bağımsızlık ayaklanma ile gelmedi.

TEK BAŞIMIZA KAZANMADIK
6. Yunan tek başına bağımsızlık elde etmedi.
7. Sırplar da ayaklandı.
8. Diğer devletler çıkarı için yardım etti.
9. Türkler de topraklarından oldu.
10. Mübadelede dönenler Anadolu'ya gidenlerdi.Yunanistan'ın en büyük 10 yalanı

Yunanistan'ın To Vima gazetesi, tarih kitaplarında yer alan Osmanlı'ya yönelik 10 büyük yalanı ilan etti.

Her Balkan ülkesinde -hatta Avrupa ülkesinde- okutulan tarih kitaplarında olduğu gibi, Yunanistan'ın da tarih kitaplarında kahramanlık öyküleri ve mit'leri yer alıyor. Yunanistan'ın 1821'de bağımsızlığını kazanmak amacıyla Osmanlı İmparatorluğu'na karşı ayaklanması, tarih kitaplarının en önemli bölümünü oluşturuyor. Mücadele yıllarında Yunan milletinin kahramanlıklarını konu eden tarih kitaplarını inceleyen TO VİMA gazetesi, Osmanlı yönetimine karşı ayaklanmasının 185'inci yıldönümünde Yunanistan'ın "10 büyük yalanı"nı yayınladı.. Gazetenin yazarlarından Andreas Pappas'ın yaptığı araştırmaya göre işte Yunanlılar'ın yalanları:

1. YALAN: 400 yıllık Osmanlı yönetimi sırasında Osmanlılar, Yunanlılar'ı şiddet yoluyla İslamiyet'i kabul ettirmeye çalıştı: Osmanlılar İslamiyet'i kabul etmeleri için Yunanistan'da kimseyi zorlamadı. Bosna ve Arnavutluk gibi ülkelerde fazla vergi ödememek ya da Osmanlı'da memur olarak çalışabilmek için kendi istekleriyle İslamiyet'i kabul edenler oldu.

2. YALAN: Hıristiyan çocuklar ailelerinden zorla koparılarak ve İslamiyet'i kabul ettirildi ve yeniçeri ocaklarına kapatıldı: Osmanlı ordusu güçlendikçe bir çok Hıristiyan aile çocuğunu yeniçeri kampına teslim etti.

3. YALAN: Yunanlılar, Osmanlı döneminde gizlice dillerini ve Hıristiyanlığı öğrenmek için 'gizli okul ismiyle' okullara gidiyordu: Osmanlı döneminde herkes istediği dilde eğitim görebiliyor, dinini özgürce yaşıyordu.

4. YALAN: Yunan kilisesi Osmanlı İmparatorluğu'na karşı sert bir mücadele verdi: Osmanlı'ya karşı mücadeleye, bazı din adamları da katılmıştır. Ancak çoğu din adamı İstanbul'un alındığı 1453'ten Yunanlılar'ın 1821 yılındaki ayaklanmasına kadar Osmanlılar'dan çok Katolikler'i düşman olarak görüyordu.

5. YALAN: Yunan ulusu 1821'de Osmanlı'ya karşı ayaklanıp bağımsızlığını kazandı: Ayaklanma anında bastırıldı. 1827'de Fransa, İngiltere ve Rusya bağımsız Yunan devletinin çıkarlarına hizmet edeceğini düşünerek savaşa müdahale etti. Yunanlılar da bağımsız oldu.

6. YALAN: Ayaklanma sayesinde 1881'te Tesalya (orta Yunanistan) bölgesi Yunan topraklarına katıldı. 1897'de Osmanlılar'ın Atina'yı kuşatma operasyonu başarısızlıkla sona erdi. 1920'de Osmanlı toprakları Serv Antlaşması ile paylaşıldı: Bunlar Yunanlılar tarafından değil yabancı devletler tarafından sağlandı.

7. YALAN: Osmanlı'ya karşı sadece Yunanlılar ayaklandı: Bu bölgede yaşayan Arnavut, Sırp, Blah ve Slav kökenliler de ayaklandı.

8. YALAN: Yabancı devletler Yunanlılar'ı çok sevdiği için destek oldu: Bağımsız bir Yunan devletinin kendi çıkarlarına hizmet edeceğine dair aldıkları güvencelerden sonra savaşa müdahale ettiler. Yunanistan bu nedenle 1910-1920 arasındaki Balkan Savaşlar'ında yapılan paylaşmalardan karlı çıkmış; ahalisinin yüzde 40'ı Yahudi, yüzde 25'i Türk ve sadece yüzde 20'si Yunanlı olmasına rağmen Selanik kenti Yunan topraklarına katılmıştır.

9. YALAN: Sadece Yunanlılar vatanlarından oldu: Bir çok halk ve millet kendi yurtlarından olmuş; göç etmek zorunda kalmıştı. 19'uncu yüzyılda Girit'in yalnız Rethimno bölgesinde yaşayan Müslüman (Türk) ahalinin sayısı Hıristiyanlar'dan çok daha fazla olduğunu; Yanitsa (Yenice) kentinin o dönemde Müslüman Osmanlılar'ın en kutsal kentlerinden biri olduğunu; 1913'te Kuzey Yunanistan'daki Kilkis kentinde yaşayan Yunanlılar'ın sayısının toplam ahalinin ancak yüzde 5'ini oluşturduğu gösterilebilir.

10. YALAN: 1. Dünya Savaşı'nda Anadolu'dan Yunanistan'a göç etmek zorunda kalan Yunanlılar Helen topraklarından kopartıldı. Bu insanların ezici bir çoğunluğunun anadan-babadan Anadolulu değil; 19. yüzyılın ortalarında kendilerine daha iyi yaşam koşulları aramak için Yunan adalarından ve kuzey Yunanistan'dan Anadolu'ya göç etmiş Helen kökenlilerden oluştuğunu anımsatmakta yarar vardır.

[COLOR=burlywood]sizler yetkili olsanız örneğin devletin başında başbakan yunanistana nasıl bir tavır takınır dınız

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1367
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 09:29
Allah razı olsun
cristiana Tarih: 22.04.2006 14:08
Alinti:
Her söylenen gerçek değil, her gerçekte doğru değildir. Paylaşımın için teşekkür ederim


Bilinmez kardesimize katiliyorum,
Hersey gorundugu gibi degildir...
Paylastigin icin tesekkurler.
bilinmez Tarih: 22.04.2006 13:42
Her söylenen gerçek değil, her gerçekte doğru değildir. Paylaşımın için teşekkür ederim
leotombak Tarih: 22.04.2006 13:21
goksahan kardeşim ne zamandır görünmüyorsun hayırdır. toparlasan diyorum artık konuyu. Selametle.
cLaSs Tarih: 30.03.2006 23:41
Turk Tarihine Baktigimiz Zaman Bu sekilde sozler ile her zaman karsilasabiliriz..Türkün Türkten Baska Dostu Yoktur sözü Tam uygun Olur sanirim.. Domuz derisinden Post Yunandan da Dost Olmaz.. Her hali ile Su anda da Karsi Karsiyayiz Turkiyeyi ve Turk Milletini Musluman Din kardeslerimizi Nasil zorluk icine sokariz cabasi Gosteriyorlar.. Herkes bir iddia sunuyor ortama . Su anda en buyuk guc Basin..1 kelime yaziyorlar binlerce insan okuyor ve ne yazikki cahil kesimde bunlara inaniyor.. Toplum Bunlara birgun hak ettiklerini verecektir diye dusunuyorum..
leotombak Tarih: 30.03.2006 22:29
Böyle bir durumda olsaydım Allah'ın rızasını gözeterek (ki Allah'ın rızasını gözetmek ve başbakanlık bir arada bulunamaz) tavır takınamazdım. Şartlar itibarı ile. Türkiye üzerine yapılan planları da göz önünde bulundurarak açık vermemek ve birilerinin eline koz vermemek için dost gibi görünmeye devam ederdim. Ancak ileride ülkemiz için potansiyel bir tehlike olan güçlere karşılık şu andan itibaren gerekli tedbirleri alırdım. Müdahalede bulunmaya cesaret edememeleri, cesaret etselerde yapılan müdahalelere karşı koyabilmek için teknolojik imkanları, ekonomik gücü ve askeri gücü daha da kuvvetlendirirdim.
Eğer sorduğun soruyu Allah'ın rızasını gözeterek ne yapardın şeklinde şahsileştirerek yorumlayacak olursak ona da cevabım şu. İslam dininin bayraktarlığını şerefli bir şekilde asırlarca yapmış olan ecdadıma bu şekilde basın-yayın yoluyla yalan isnad ederek iftira atanlara karşı aynı yöntemle (yanlış anlaşılmasın yalan isnad ederek değil) yanıt verirdim. Bir Müslüman tepkisini uygun usullerde vermelidir. Bu durumda verilecek en güzel yanıt ve uygulanacak en güzel yöntem; nasıl ki onlar basın-yayın yoluyla karalama kampanyası yaparak iftira atıyorlarsa, bizimde ecdadımızın söylenen yalanlardaki gibi olmadığını insanlara ve inançlarına karşı ne kadar saygılı, hoşgörülü olduğunu basın-yayın yoluyla uydurma sözlerle değil belgeleriyle ispatlamak olmalıdır. Selametle.
goksahan Tarih: 30.03.2006 16:59
arkadaşlar inşllah diğer arkadaşların yorumunu aldıktan sonra konuyu toprlayas
gulcan57 Tarih: 30.03.2006 16:51
Ya ben kusura bakmassanız bi söz vardır tamamını yazmayım ama kısacası
Yunan dan dost olmaz düşüncesindeyim
fazla hoşgörülü olamıcağım bu konuda
özlemin de belirttigi gibi tarih icin önemli bi itiraftir bu
ozlem_00 Tarih: 30.03.2006 16:33
BU HABER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER TARİH İÇİN BU HABER ÇOK ÖNEMLİ BİZİM VE GELECEĞ İMİZ İÇİN