Belçika vizesi icin hangi evraklar lazımdır...:20:

iyi hal kağıdını nereden alabilirim yabancı dil de olması şartmıdır :20:

vize ücretini nereye yatırmamız gerekir ve nasıl yatırmamız lazım :20:

vize ne kadar zaman alır :20:

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1965
favori
like
share
HaNıM aGa Tarih: 05.08.2010 11:31
Belçika vizesi için bilgi istiyorum

Sıkça Sorulan Sorular

Vizerehberiniz.com notu : Belçika, vizesi en zor alınan ülkelerden birisidir. Verdiğiniz kağıt 20 tl kırışık diye vize randevunuzu bitirip tekrar randevu almak zorunda kalabilirsiniz. İşlemler çok yavaştır. Sakin ve sabırlı olunması önemle tavsiye edilir.

1. Belçika vizesi almak için randevu almak gerekiyor mu? Randevu nasıl alınır ?
Randevu gerekiyor. Belçika Konsolosluğu tarafından anlaşma yapılmış bir firma tarafından yapılıyor.
Belçika vize başvurusu için randevu şu şekilde alınır: 0 212 340 44 32 nolu telefonu arayacaksınız. Belçika vizesi için başvuru yapmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Size gereken belge ve bilgileri söyleyecekler. Kredi kartı bilgilerinizi vereceksinz ve randevu ve bilgi bedeli olan 40 ytl yi hesabınızdan alacaklar. Daha sonra size randevu tarihi ve saati verecekler. Evraklarınızı hazırlayıp verilen tarih ve saatte orada olmanız gerekiyor. Geç kalırsanız randevunuz yanar ve ücreti iade edilmez. Tekrar randevu alıp, tekrar ödeme yapıp, tekrar beklemeniz gerekir.

Vizerehberiniz.com'un randevu ile ilgili önemli notları :

Not 1: Randevu bedeli iade edilmez. Saatinde konsoloslukta olun.
Not 2: Aradığınız zaman "bana vize verirlermi?" "şöyle şöyle bir durumum var ne olur" gibi sorular sormayınız. Danışmanlık hizmeti vermiyorlar. Sadece evrak bilgileri ve randevu almak için yetkili olup konsoloslukla olan antlaşmalarına göre kesinlikle "alırsınız, alamazsınız" diyemezler. Bunun dışında ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar.
Not 3: Evrakları hazırlayıp o şekilde randevu almanızı tavsiye ederiz. Mümkünse vize işilemlerinizi seyehat planınızdan 3 hafta önce yapınız.
Not 4: Kredi kartınız yok ise, herhangi bir iş bankası şubesine gidin. "Belçika vizesi randevusu için para yatırmak istiyorum" deyin. 18 ytl alıp size bir PIN numarası verecekler. O pin numarasını alıp randevu için telefon edin. Telefonda bu numarayı vererek randevunuzu alabilirsiniz.
Not 5 : Hangi şehirde olduğunuz farketmez. Aynı numarayı arayacaksınız.
Not 6 : Kesinlikle "benim evraklarım hazır, bugün arayayım da yarına randevu alayım" şeklinde bir düşünceye kapılmayın. eğer başvurular yoğunsa randevunuzu en erken 10 gün sonrasına verebilirler!

2. Vize için istenen resim nasıl olmalıdır?
4,5 cm x 3,5 cm ebatında, yüzün %70 e yakın oranını ön cepheden kapsayacak şekilde, gölge olmayacak biçimde ve net olarak çekilmiş, gözlüksü vesikalık resim en standart resimdir. Yeni çekilmiş olmasına dikkat edin. Eski resim istemiyorlar. Başörtülü bazen ve kısmen kabul ediliyor. Gerekli bilgi için bize mail yazabilirsiniz.

3. Belçika vizesi kaç günde alınır?
Durumunuza göre değişir. Belçika konsolosluğu hiç acele etmez. İşlemler yavaştır. Vizerehberiniz.com olarak kendi tecrübelerimize dayanarak ortalama 5 gün diyebiliriz. Daha önceden belçika vizeniz var ise 2-3 günde alabilirsiniz. Daha önce pasaportunuzda shengen ülkelerinden birisine ait shengen vizesi varsa yine 1-2 gün içinde alabilirsiniz. Ama ilk kez alıyorsanız genellikle 4-5 gün sürüyor. Pek tabiki Belçika ya gidiş amacınıza göre değişebilir. Ekstra evrak isteyebilirler. Durumunuz incelemek için 1 ay bile bekleyebilirsiniz. Vize almak istediğiniz koşullara göre farklılık gösterir. Mesela ziyaretçi vizesi alacaksanız, belçika konsolosluğu ilgili belçika yerel makamlarını arayarak bilgi ve belge isteyebilir. Bu da bazen birkaç gün, bazen bir hafta bazen de bir ay sürer. Tabi bu bir örnek sadece. Durumunuza göre değerlendirme yapılırken herşeyi araştırırlar. Ek evraklar isteyebilirler. Süre, durumunuza ve amacınıza göre değişir. Yinede ilk vizeniz ise ve kısa süreli ise ortalama 5 gün olarak hesaplayabilirsiniz.

4. Mülakatı hangi dilde yapacağım ?
Belçika vizesi mülakatı , isterseniz fransızca isterseniz Türkçe yapılabilir. Kendi dillerini konuşmak vize kararına az da olsa etki eder ama Türkçe mülakat yaparsanızda hiçbir eksisi olmaz. Zaten kimse sizden fransızca yada flemenkçe konuşmanızı beklemeyecektir. Vize görevlileri genellikle Türkçe konuşurlar.

5. Belçika ya ziyaretçi vizesi almak için davetiye nasıl hazırlanır ?
Belçika konsolosluğu belediyeden onaylı davetiye formu istiyor. Yani sizi davet eden kişi belçikada yaşadığı şehir/belde deki belediye binasına gidecek. Orada kendisinden bazı belgeler isteyecekler ve davetiye formunu kendileri yazacaklar. Dolayısıyla sizi davet eden kişinin ayrıca bir yazı yazmasına gerek yok. Yalnız yine hatırlatalım, Belçika konsolosluğunda işlemler ne kadar yavaş ve detaylı ise sizi davet eden kişide Belçikada aynı durumdadır. Yani davetiyeyi hazırlamak 1 haftada sürebilir 1 ayda sürebilir. Ayrıca "Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar" bölümümüze bakınız.

6. Evlilik için belçika vizesi almak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor ?
Belçika da evlenecekseniz vize almak için ilişkinizin durumu ile ile ilgili belgeler hazırlayın (resimler, mesajlar, mail yazışmaları çıktıları, eşinizin pasaport fotokopisi vb.). Eşinizin göndermesi gereken belgeler tamamsa küçük bir araştırmadan sonra vizenizi alırsınız. İnandırıcı olmalısınız. Bir de eşiniz eğer belirli bir yerde çalışmıyor da kamu yardımı ile geçiniyorsa (işsizlik maaşı vs.) o zaman vizenizin red edilme olasılığı yüksektir. Avrupa birliği ülkeleri bu konuda biraz hassaslar.Eninde sonunda vizenizi alırsınız ama biraz evrak trafiği yaratıyorlar. Belçika konsolosluğu eşiniz olacak kişiden her seferinde ek belge istemekten çekinmez. İşlemler biraz uzun sürecektir.Sabır,sabır,sabır..

7. Belçika da vize sürem geçti yada vize süremin son günü . Ne yapmam gerekiyor ?
Vize süresi nin bittiği, dolduğu gün merkezi otomatik bilgi sistemleri (bilgisayarlar) bağlı tüm emniyet birimlerini uyaracaktır. Mesela vizeniz bugün bitiyor, diyelim ki bugün ayın 26sı. Ülkeyi terketmezseniz 24 saat mazeret için bildirim hakkınız var. En geç ayın 27sinde ülkeyi terketmeli veya kalmanız ile ilgili mazereti yabancı ülke makamına bildirmeniz gerekiyor. Yani vize süresi geçtikten sonra 1 gün mazeret bildirme yada ülkeyi terketme hakkınız var. Bu süre geçerse aranmaya başlarsınız. Ve kaçak durumuna düşeceğiniz için muhtemelen o ülkenin vizesini uzun bir süre alamazsınız.
- Vize uzatma başvurunuzu vize süresinin geçtiği son gün yaparsanız ilgili emniyet birimi size başvuru yaptığınıza dair bir belge verecek ve bunu merkezi emniyet bilgi sistemine iletecektir. Kaçak durumda olmazsınız ama bir dahaki vize işlemlerinizde sicilinizde gözükecektir. Genellikle geçici uzatma süresi alırsınız (3-5 gün). O süre içinde evrakları tamamlar ve vizenizi uzatırsınız.

8. Belçika vize başvuru mülakatında ne gibi sorular sorarlar?
Gidiş amacınızdan başlayarak sorular gelir. Vizerehberiniz.com olarak en büyük tavsiyemiz sağdan soldan kulaktan dolma soruları öğrenip kendinizce cevaplar hazırlamamanızdır. Basit ve doğru cevap verin. Yalan söylemeyin. "Neden gidiyorsunuz" "Dönmeyi düşünüyormusunuz" "Ne kadar kalacaksınız" "Daha önce bir suç işlediniz mi" vs. gibi çeşitli bilinen ve "evet" "hayır" şeklinde çok kısa cevaplamanız gereken sorular gelecektir. Evet yada hayır şeklinde cevap verebileceğiniz hiçbir sorunun cevabını uzatmayın. Açıklama yapmanız gerekiyorsa yaparsınız. Yanlış anlaşıldığınızı düşünüyorsanız mutlaka müdahale edip doğru şeklini söyleyin. Vize memurlarının Türkçelerinin sizin kadar mükemmel olmadığını unutmayın. Rahat olun.

9. Vize başvurusu sırasında nasıl davranmalıyım ?
Heyecan yapmak ile panik yapmak arasında ince bir çizgi var. Heyecanlanmanız anlayışla karşılanacaktır ama panik yapmayın. Düzgün giyinin, bir diplomatın karşısına çıkacaksınız. Takım elbise giyinip gitmeniz gerekmiyor yada illaki şık giyinin demiyoruz ama düzgün ve temiz giyinin. Herzaman savunduğumuz bir fikir var; evraklarınız tamamsa ve yalan söylemezseniz vizenizi alırsınız. Bunun bilincinde olun. Sorulara yukarıda açıkladığımız şekilde cevap vermeye gayret edin.

10. Vize başvurum reddedildi . Şimdi ne olacak ?
Vize başvurusu red edildi ise evraklarda eksiklik yada yanlışlık olma ihtimali çok yüksek. Düzeltip tekrar başvurun. Çok uzun beklemenize gerek yok. Belgede gereken düzeltmeyi yapıp ertesi gün tekrar başvurabilirsiniz. Evraklarda yanlışlık yok ise vize veren makam ile yaptığınız mülakatı tekrar düşünün. Yalan söylemediğinize ve dönüş yapacağınıza inanmamış olabilir. Tekrar başvuru yapın. 2. veya 3. kez başvuru yapmaktan çekinmeyin. Genellikle red durumunda bunu size yazılı olarak gerekçeleri ile birlikte bildiriyorlar. Bu gerekçe yi okuyun ve ona göre adımınızı atın. Mantıksız bir şekilde vizeniz ısrarla üst üste red ediliyorsa uluslararsı mahkeme ve avrupa insan hakları mahkemesi yolunuz açıktır. Eğer aykırı bir durumunuz yok ise ve evraklarınız tamam ise hiçkimse seyehat özgürlüğünüzü engelleyemez. Ama tabi bundan önce konsolosluktaki bütün temyiz haklarınızı kullanın.

bilgi alıntıdır..
ben bunu buldum