Evlenecek çiftlerin 100 YTL tutarındaki testle talasemi taşıyıcısı olduğu ortaya çıkarılabilirken, doğan çocukta hastalığın ortaya çıkması durumunda tedavisinin ayda bin doları bulduğu bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Çürük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında Akdeniz Anemisi olarak da bilinen talaseminin, genetik bir hastalık olduğunu ve bir ailede anne ve babanın taşıyıcı olması durumunda her doğumda yüzde 25 oranında talasemili çocuk doğma ihtimali bulunduğunu söyledi.

Kan hücrelerini etkileyerek kansızlık yaratan, tedavi edilmezse de ölümcül olan hastalığın, ancak doğum öncesi teşhisle önlenebildiğini ifade eden Çürük, şunları kaydetti: ''Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'de talaseminin sık görüldüğü 33 il belirlendi ve bunlardan çoğunda evlilik öncesi tarama çalışmalarına başlandı. Bu çalışma sonucu Çukurova bölgesindeki illerden Antakya'da talasemi taşıyıcısı oranının yüzde 5.9, Adana'da 3.9 ve Mersin'de 3.5 olduğu ortaya çıktı. Ayrıca bölgede görülen diğer bir genetik kan hastalığı olan 'orak hücre anemisi'nde ise taşıyıcı oranı yüzde 8.2 olarak tespit edildi.''

-DOĞUM ÖNCESİ TEŞHİSİN ÖNEMİ-

Evlilik öncesi testlerin amacının çiftleri bilgilendirerek, hasta doğumunu önlemek olduğunu kaydeden Çürük, şöyle devam etti: ''Evlenecek bir çiftin tarama testlerinin maliyeti 100 YTL. Testlerin pozitif çıkması halinde kesin teşhis için de bin 500 YTL tutarında genetik test yapılıyor. Ancak, bu testler yapılmayıp, çocuğun hasta doğması durumunda aylık bin dolar tutarında tedavi masrafı ortaya çıkmakta. Bu giderler, sosyal güvencesi olmayan ailelerin ızdırabını daha da artırıyor. Sosyal güvencesi olan hastalar ise devletin bütçesine büyük bir yük getiriyor.''

Doğum öncesi teşhis testlerinin üniversitelerin tıp fakültelerinde yapıldığını kaydeden Çürük, ÇÜ Tıp Fakültesi Biyokimya, Çocuk Hematoloji ve Kadın Doğum Anabilim Dalı tarafından 1992 yılından bu yana söz konusu testlerin yapıldığını, 13 yıl içinde toplam bin 672 tanıda, 428 hasta fetusun belirlenerek, doğumlarının önlendiğini kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 591
favori
like
share
refik Tarih: 03.04.2006 16:41
emeğine sağlık değirli bilgilerin için
stugal Tarih: 03.04.2006 09:43
Risk %1 dahi olsa sonuç çocuğunuzu etkiler.Dikkatlı olmak lazım.


Emeğine sağlık
ozturk Tarih: 02.04.2006 19:03
evet yaptırmak zorunlu artık.. :20:
casper Tarih: 01.04.2006 23:54
talesimi yani akdeniz anemisi tehlikeli ve hayatı zorlaştıran bir hastalık,
en güzlei önlemini baştan almak