Çim Bitkilerinin Üretimi - Vejetatİf Üretim Hakkında - Sülük Parçalarıyla Çoğaltma - Ayırma İle Üretim


Çİm Bİtkİlerİnİn ParÇalanma Yoluyla Üretİmİ(vejetatİf) Üretİm
Esas olarak çim bitkilerinin tohum yerine sülük köksap, köklü sürgün kök tacı gibi bitkisel organlarının dikimi ile üretilmesidir. Tohumun güç bulunduğu veya pahalı olduğu kısa sürede çim alan kurulmak istenen alanlarda kullanılan bir üretim tekniğidir. Bu üretim (halıotu )Axonopus, cadı otu (stenoptarum) ,çim otu (Zoysia) ,Bermuda ve Uganda çimi ile bazı tavusotu türlerinin tesisinde yaygın olarak uygulanır.
SÜLÜK PARÇALARI İLE ÜRETİM
Bu yöntemde esas amaç bitki örtüsünden topraksız olarak toplanan sülük parçalarının çim alanı tesis edilecek sahaya dikilmesidir. Özellikle Bermuda ve uğanda çimi sülüklü tavus otu üretiminde çok yaygın olarak kullanılır.
KÖKLÜ BİTKİLER İLE ÜRETİM (Ayırma Yöntemi)
Sülükle tesisin aksine gelmiş çim örtüsünden alınan köklü bitki parçalarının dikimi ile gerçekleştirilir. Çok değişik amaçlarla kullanılan bir tesis şeklidir. Örneğin, eski bir çim örtüsünün yıpranmış veya ölmüş noktalarını tamirinde çok yaygın kullanılır.
ÇİM PLAKALARI İLE ÇİMLENDİRME-
veya Hazır çim- Serme Çim- Kesme Çim- Sod- Sodding- Ready grass
Doğal çayırlardan plaka halinde sökülerek yeni yerlerine dikilme yamama işlemi son yıllarda modernize edilerek yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır
Bu yöntemin esası başka bir alanda yetiştirilen saf veya karışım halindeki çim örtüsünün değişik boyutlarda plakalar halinde kesilerek yeni alana taşınması ve yerleştirilmesidir. Özelllikle kuvvetli köksap ve sülüklerle gelişen agrostis Poa ve cynadon türleri kullanılır. Hasatta çim plakalarının kalınlığı en önemli noktalarından birisidir. Agrostis ve Poa gibi çok ince dokulu çim bitkilerinde kesim kalınlığı 1 cm , festuca ve lolium gibi kaba yapılı türlerde bu kalınlık 2,5-3 cm kadar çıkabilir. Tesis edilecek alanın toprağı tohum ekilecek şekilde hazırlanmalıdır. Sonra çim plakaları kenarları birbirine deyecek şekilde yan yana getirilerek serilir. Ve merdane ile bastırılır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3256
favori
like
share