Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Ceyran, kış aylarında artış gösteren alışılagelmiş bademcik iltihabının çok ciddi kalp hastalıklarına neden olabileceğini bildirdi.

Doç. Dr. Ceyran, kış şartlarında, özellikle çocuk ve ergenlerde yoğun bademcik iltihabı görüldüğünü söyledi.

Toplum tarafından "alışılagelmiş bir hastalık" olarak değerlendirilen bademcik iltihabının aslında önemsenmesi gereken çok önemli bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Ceyran, basit bir iltihaplanmanın bile çok ciddi kalp hastalıklarına neden olduğunun bilinmesi gerektiğine dikkati çekti.

Hastalığa neden olan "streptokok" mikrobunun, boğaz enfeksiyonu yanında, eklem iltihabı (artrit) ve kalp kapaklarında hasara neden olabilecek reaksiyonel iltihap (kardit) ile böbrek iltihabı yapabileceğini bildiren Doç. Dr. Ceyran, şunları söyledi:

"Bademcik iltihabı, halk arasında eklem romatizması ve kalp romatizması olarak bilinen önemli hastalıklara yol açabilir. Kalabalık ortamlarda, özellikle sınıf ortamında bu mikrop hızla yayılabilir. 5-15 yaşları arasında daha çok görülen romatizmal kalp hastalığı, çoğunlukla eklemlerde ilk belirtilerini verir. Diz, dirsek, ayak bileği gibi eklemlerde şiddetli ağrı, şişlik, ısı artışı, kızarıklık gibi belirtiler varsa, romatizmal kalp hastalığından şüphelenilmelidir. Kalp kapaklarında tutulmanın ortaya çıkması, ileri yaşlarda ölümle sonuçlanabilecek kalp rahatsızlığına neden olabilir."

Doğumsal kalp hastalıkları dışında, akut romatizmal ateşin, çocukluk döneminde en sık görülen kalp hastalığı nedeni olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ceyran, genç yaşlarda kalbe bağlı ölümlerde romatizmal kalp hastalığının en sık görülen neden olduğuna dikkati çekti.

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 517
favori
like
share
stugal Tarih: 05.04.2006 10:49
Gerçek bana da vurdu kalp romatizmasını
Dikkat!!!
SU-PERISI Tarih: 04.04.2006 16:29
bademciklerin iltihaplanması çok acı veriyor,birçok hastalıgada neden ol
duguna göre iltihaplandıgı zaman bogazkültürü yaptırmalıyız
refik Tarih: 04.04.2006 11:28
paylaşımların için teşekkürler eline sağlık.
ozturk Tarih: 04.04.2006 10:21
teşkür kardeş..
CADIKIZ Tarih: 03.04.2006 22:05
[COLOR=coral]evet kesinlikle buna katiliyorum...
off bazen bend eolur varya dayanilmaz bir aci :79:
emeklerine saglik kardesim
casper Tarih: 03.04.2006 21:35
zaten küçümseyemiyoruz çünkü çok ızdırap veriyor