Bagdat`tan bir kafile hacca gitmek üzeredir. Zengin komsularinin hacca hazirlandiklarini duyan temiz kalpli fakir "Bende su komsularimla birlikte hacca gideyim" diye düsünerek, kendi halince hazirligini yapar. Hac kafilesiyle o da yola cikar. Kendini begenmis zenginlerden bazilari bu fakirin hacca gitmesine hayret ederler. Bunlardan biraz da bilgi sahibi olan zat, bu fakir yol arkadasina "Komsum, senin binegin yok, azigin yok. Bari birkac akcen olsun varmi ?" der. Fakir " Rabbim beni besler. Bütün canlilarin rizkini veren Allah´dir. Her birimiz onun rizk hazinesinden beslenmiyormuyuz?" der. Nihayet günlerce süren uzun ve yorucu yolculuktan sonra kafile, Mekke-i Mükerreme´ye varir. Kabe-i Muazzama´yi tavaf ederler. Arafat´ta vakfeye dururlar. Bütün hac farizasini yerine getirip, veda tavafini da yaparak geri dönerlerken kendini begenmis komsusu yolda fakire yaklasir "Komsum, vardin Beytullah´i tavaf ettinmi?" der. Gönlünde ufacik bir süphe olmayan ve hic kimse hakkinda kötülük düsünmeyen komsusu "Evet efendim, Allah`ima sonsuz hamd ver sükürler olsun ki, benim gibi fakir ve aciz bir kulunu bu serefli, yüce makamlari ziyaret edip hacc gibi bu mühim ibadeti yapmayi nasib etti." der. Öteki " Komsu, biz beratimizi aldik. Sana da berat verdilermi?" der. Komsusu "Nasil berat bu?" diye heyecanla sorar. "Hacilara: Cehennemden azad oldun diye berat verilir." der. Bunun üzerine saf müslüman hemen telasla Mekke-i Mükerreme´ye döner. Harem-i Serif´te basini Beytullah´in esigine koyar: "Ey Rabbim! Senin kullarin cehennemden azad beratini almislar. Ben fakire bu berat verilmedi. Yoksa ben azad olunmadim mi?" diyerek gözlerinden yaslar akitir. Böyle yalvarirken karsisina bir zat gelir ve "Kaldir basini ey temiz adam! Al su beratini ve yol arkadaslarina yetis." der. Saf mü´min beratini alip yüzüne gözüne sürer ve kosarak arkadaslarina yetisir.
Arkadaslarina aldigi berati gösterir. Hepsi heyecanla bakarlar. Yesil, misk gibi kokulu bir kagit üzerinde beyaz nurdan yazilar vardir. Bilgili gecinen zat atindan düsüp bayilir. Ayildiginda "Keske bende su fakir komsum kadar olabilseydim. Yazik benim gecen ömrüme! Nefsimin esiri, seytanin kölesi olmusum. Bende su saf, temiz komsum kadarcik olabilseydim." diyerek ah eder.

Etiketler:
zoziii zoziii
Üyenin Yeni Konuları REBIULEVVEL AYI Temel nöbetteeee
Üyenin Populer Konuları REBIULEVVEL AYI Temel nöbetteeee
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1126
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 10:09
Allah razı olsun
mauncan Tarih: 06.04.2006 09:20
312. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kıyamet gününde, fakirlerden dolayı zenginlerin vay hâline! Çünkü onlar şöyle diyecekler:
"Ey Rabbimiz! Bu zenginler bize haksızlık ettiler. Senin, bizim için onlara farz kıldığın hakkımızı vermediler."

Allah teâlâ da şöyle diyecektir:

"izzetim ve Celâlim hakkı için, sizi yaklaştıracağım, onları uzaklaştıracağım."

Enes radıyallahu anh. Taberânî.

rabbim senden razı olsun bu güzel konularının devamının teminnisiyle allah emanet olun
goksahan Tarih: 06.04.2006 09:02
[color=#ff3399]allah razı olasun kardeş payloaşımın çok güzel dilerimki bu paylaşımlarıyın devamınıda göre bilmek bizler nasip olur
gulcan57 Tarih: 05.04.2006 23:06
fazla laf kalabaligina gerek yok...

güzel bi hikaye...

paylasimin icin tesekkürler
cristiana Tarih: 05.04.2006 22:51
Allah razi olsun
Cok guzel ve cok anlamli bir paylasim
Ellerine yuregine saglik.:3: