Onlarca yıl önce gerçekleşen olayları bile en küçük ayrıntısına kadar hatırlayan ABD'li kadın bilimadamlarını şaşkına çevirdi. Bilim adamları, gizemli kadının sırrını çözmek için seferber oldu. Hikaye oldukça ilginç.


İnsan hafızası ile ilgili dünyanın en önemli uzmanlarından biri olan James McGaugh bu sıradışı olay karşısında şaşkınlığını gizlemedi.
AJ ismiyle McGaugh'a bir mektup yazan kadın, yaşamındaki en küçük ayrıntıları bile çok açık bir şekilde hatırladığını belirtti. Gizemli kadın, mektubunda herhangi bir tarihin sorulması halinde, o gün havanın nasıl olduğunu, özel hayatının ayrıntılarını ve günün önemli haberlerini söyleyebileceğini öne sürdü.
Tüm iyi bilimadamları gibi McGaugh da bu iddiaya şüpheci yaklaştı ama bu şüphe uzun sürmedi. Psikoloji, neroloji, nerobiyoloji ve davranış bilimlerinde önde gelen bilimadamlarıyla çalışan McGaugh, ayrıntılı görüşmeler ve psikolojik testler sonucunda kadının iddialarının gerçek olduğunu gördü.
Ancak bilimadamları 'herşeyi hatırlayan kadın'ın yeteneğinin nedenini çözmekte şu ana kadar başarılı olamadı.
Testlerde, 16 Ağustos 1977'de Elvis Presley'in öldüğünü hatırladığı anlaşılan AJ, bir sonraki yıl 6 Haziran'da bir vergi yasanın geçtiğini, 25 Mayıs 1979'da bir uçağın düştüğünü çok net anımsadı. Hatırladıklarının bir kısmının onun ilgi alanına hiç girmemesi bilimadamlarını şaşırtan bir başka konuydu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 374
favori
like
share
Ice Tarih: 07.04.2006 12:59
Yagmur adam diye ßir Kitap Vardi ßurdaki Hikaye Hemen Hemen Kitapta anLatiLan adamin yasamiyLa ayni..
by_ufuk Tarih: 07.04.2006 01:00
[COLOR=burlywood]Gerçekten güzel bir paylaşım, herkes böyle zeki olsa durum çok vahim olurdu
casper Tarih: 06.04.2006 12:54
Allah allah çok ilginç birhafıza,
ama bence bu da sğlıklı değil.İnsan hayattaki pekçok olayı unutmak ister ve zihninden kovar,iztemediği olayları bile hatırlayarak yaşamak çok zor
CADIKIZ Tarih: 06.04.2006 11:05
[COLOR=coral]Cok ilgincmis :20:
insan hayatindan veya hayattaki eskiye dair olaylari unutmamasi,sasilacak birsey yani,acaba kadinin yasi kac :20:
paylasimin icin saol change