Önce cgi dosyalarını kuralım. Bunun için herhangi bir ftp programı ile siteye ASCII modunda bağlanın (Cute FTP için FTP/Site meneger/çıkan pencereden sitenizin ismine bir kere tıklayıp edit site butonunu tıklayın ve Transfer Type yazısının altındaki ilk seçeneği seçin.)

+ Eğer yoksa Root directory (ana dizin) içine cgi-bin klasörü oluşturun ve chmodu 755 yapın.
+ cgi-bin klasörünün içine girin ve ikonboard adlı bir klasör oluşturun. chmod:777
+ bu klasörün içine data, members, messages, help isimlerinde 4 klasör oluştur. data, members ve messages 'in chmodları 777 olacak, help klasörünün chmod'u 775
+ Makinadaki ikonboard'ın içindeki cgi-bin/data klasöründeki dosyaları internet alanındaki data klasörünün içine gönderin. chmodlar şöyle:+boardinfo.cgi ---------chmod:777+boardstats.cgi--------chmod:777+styles.cgi------------ chmod:777+membertitles.cgi------ chmod:777+template.dat--------- chmod:777+register.dat---------- chmod:777+progs.cgi------------- chmod:744+ Makinadaki ikonboard/cgi-bin/help klasörünün içindeki dosyaları internet alanındaki cgi-bin/ikonboard/help klasörünün içine gönderin. Tüm dosyaların chmodları 744

+ Makinadaki ikonboard/cgi-bin/members klasöründeki tüm dosyaları internet alanındaki cgi-bin/ikonboard/members klasörünün içine gönderin. tüm dosyaların chmodları 744

+ makinadaki ikonboard/cgi-bin içindeki dört klasör dışında kalan dosyaları internet alanındaki cgi-bin/ikonboard klasörünün içine gönderin ve tüm dosyaların chmodlarını 755 yapın.

+ Şimdi Ftp ile ASCII bağlantıyı kesip BINARY bağlanmamız gerekiyor. (cute ftp de FTP/site meneger/çıkan pencereden sitenizin ismine bir kere tıklayıp edit site butonunu tıklayın ve Transfer Type yazısının altından BINARY seçeneğini işaretleyerek connect butonuna tıklayın)

+ Şimdi root directory (ana dizin) içine ikonboard adlı bir klasör oluşturun. bu klasörün içine de images, avatars, emoticons isimli üç klasör açın ve makinadaki aynı isimdeki dosyalar içindeki yazıları internette açtığınız aynı isimdeki klasörlere upload edin. upload işi bitmiştir...

+ şimdi browserınızın adres çubuğuna [URL]http://siteadı.virtualave.net/cgi-bin/ikonboard/install.cgi yazıp kurulum dosyasını çalıştırın.

Yapmanız gereken Ayarlar:

+ What Operating System are you running? ile başlayan satırın altınki açılır menüden "UNIX" seçeneğini işaretleyin

+ Where abouts are the *.cgi scripts installed? satırının altına cgi scriptinin kullandığı dosyaların bulunduğu satırın tam yolunu (Path) yazmanız gerekiyor. genelde virtualavede şöyledir:

/data1/va/kullanıcıadı/cgi-bin/ikonboard/+ Where abouts are the images installed? satırının altına scriptin kullandığı resimleri upload ettiğiniz klasörü göstermeniz gerekiyor. genelde şöyledir:

/data1/va/kullanıcıadı/ikonboard/+ Bundan sonraki üç text alanına sırasıyla;

» imajların bulunduğu klasörü yani [URL]http://siteadı.virtualave.net/ikonboard adresini,
» site anasayfasını,
» forum programının kullandığı cgi dosyalarının bulunduğu adresi yazmanız gerekiyor. Fakat url yazdıktan sonra url sonuna slash "/" işareti koymamanız gerekiyor.

+ E-mail fonksiyonunu kullanmak istiyorsanız:
» "Do you wish to enable email functions on your board?" satırının altındaki açılır menüden "TURN ON EMAİL FUNCTİONS" özelliğini seçin,
» "Which type of email protocol do you wish to use?" satırının altındaki açılır menüden "sendmail" seçeneğini seçin.
» "Sendmail Path (if chosen)" satırının altındaki alana virtualave için;

/usr/sbin/sendmail satırını girin.

+ daha sonra e-mail adreslerini girin. Bunlar geçici şifre gönderme, şifre hatırlatma ve benzer durumlarda kullanıcıya gönderilecek e-maillerde gönderilen adres olarak görünecek. kullandığınız bir e-mail adresi girmeniz tavsiye edilir.

Zaman ayarları:

Virtualave'de saat ayarları serverın kullandığı ülkeye göre olduğu için forum saatini Türkiye ye uyarlamak için "Set the base timezone" satırının altındaki açılır menüden "-2" ya da "+10" seçeneğini seçin.

ilk etapta yapmanız gerekenler bu kadar. diğer ayarlamaları da yaptıktan sonra submit butonuna basın. eğer tüm ayarları doğru yazdıysanız ve path ları doğru girdiyseniz ikinci sayfada en altta "what next" başlıklı bir bölüm çıkmalı. bunlardan ilkini değilde ikincisini yani "If this is a first time install PROCEED TO STEP THREE!" linkini tıklıyorsunuz ve admin şifresi gireceğiniz yere geliyorsunuz. Admin şifresini de değiştirdikten sonra "go the admincenter now" linkine tıklayarak ya da browserdan adres satırına [URL]http://siteadı.virtualave.net/cgi-bin/ikonboard/admincenter.cgi adresini yazarak admin center'a girip gerekli düzenlemeleri, forum bölümlerini ve forumun altyapısını hazırlıyorsunuz. Ve renk, stil gibi özelleştirmeleri yapıyorsunuz. Yeni forumunuz hayırlı olsun...
[URL=http://www.webdersleri.com/web-internet/cgi-perl/programlar/ikonturkce.zip]:download:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 741
favori
like
share
oliver2 Tarih: 08.10.2007 10:37
teşekkürler
polatcankurt Tarih: 24.09.2007 12:20
saol
maksimekan Tarih: 08.04.2006 18:16
sagolasın be
Sword_Fish Tarih: 06.04.2006 19:15
eywllah hojam thanks ellerin dert görmesin...