Süper Ligden üç takımın düşeceğini herkes biliyor ama İkinci Ligden Süper Lige üç takımın nasıl geleceğini çoğu kimse bilmiyor. İkinci Ligin karmaşık statüsü kafaları karıştırıyor. İkinci Lig A Kategorisinden 2 takım doğrudan Süper Lige çıkarken, 3. takım play-off maçları ile belirlenecek.

Futbolseverler, genellikle Süper Ligden düşme ve Süper Lige yükselme statüsünü bilirler. İş ikinci lige gelince bocalayanlar çok olur. Hele hele, Türkiye gibi, İkinci Lig statüsünün sık sık değiştiği bir ülkede, bunu bilmek daha da zordur. Ancak Futbol Federasyonunun 2005-2006 sezonu Türkiye Profesyonel Lig Müsabakaları Statüsüne ulaşanlar bu zorluğu kolayca atlatır.

Türkiye Profesyonel Birinci Süper Liginde 16, 17 ve 18. sıraları alan 3 takım İkinci Ligi A Kategorisine düşer. bilgisi herkesin malumudur. Bu sezon Şampiyonlar Ligine iki takım göndereceğiz. Şampiyon takım doğrudan devler ligine katılırken, ikinci olan takım iki ön eleme turu oynayacak. Türkiye Kupasını alan takımla, lig üçüncüsü ise UEFA Kupası maçları oynamaya hak kazanacak.

İkinci Lig biraz karışık

İkinci Lig statüsü, Süper Lig kadar basit değil. Türkiye Profesyonel İkinci Ligi A Kategorisi müsabakaları sonunda 1 ve 2. sıraları alan 2 takım doğrudan Süper Lige yükselecek. Grupta 3., 4., 5. ve 6. dereceleri alan 4 takım ise Süper Lige yükselen üçüncü takım olmak için play-off oynayacak. Eşleşmelerin 3-6, 4-5 şeklinde olacağı Play-off ilk müsabakaları sonunda galip gelen takımlar final müsabakası yapacak. Finali kazanan takım Süper Lige yükselen üçüncü takım olacak. İkinci Lig A Kategorisi müsabakaları sonunda 16, 17 ve 18. sırayı alan 3 takım İkinci Lig B Kategorisine düşecek. İkinci Lig Yükselme Grubu müsabakaları sonunda birinci ve ikinci sıraları alacak 2 takım doğrudan A Kategorisine yükselecek. 2. Lig B Kategorisi Yükselme Grubu müsabakaları sonunda 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sıraları alan 6 takım ile Klasman Grubu müsabakaları sonunda gruplarında ilk iki sırayı alan takımın katılmasıyla toplam 16 takım Türkiye Profesyonel 2. Lig A Kategorisine çıkacak 3. takımı belirleyecek eleme müsabakaları grubunu oluşturacaklar. Müsabakalar sonunda birinci olan takım 2. Lig A Kategorisine yükselmeye hak kazanacak.

Öte yandan Klasman Grubu müsabakaları sonunda her grupta son iki sırayı alan toplam 10 takım Türkiye Profesyonel 3. Ligine düşecek. Türkiye Profesyonel Üçüncü Ligi müsabakaları sonunda, gruplarında birinci ve ikinci olan toplam 8 takım ise İkinci Lig B Kategorisine yükselirken, gruplarında 3. sıraları alan toplam 4 takım kendi aralarında İkinci Lig B Kategorisine çıkacak bir takımı daha belirlemek üzere eleme müsabakaları grubunu oluşturacak. Eleme müsabakaları sonunda birinci olan takım da B Kategorisine yükselmeye hak kazanan 9. takım olacak. Böylece, bu sezon 11 takımlı oynanan bir grup da 10 takıma indirilmiş olacak. Türkiye Profesyonel Üçüncü Ligi müsabakaları sonunda ise gruplarında son iki sırayı alan toplam 8 takım, Üçüncü Ligden, illerindeki en üst amatör lige düşecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6341
favori
like
share