Korkmadan Sevebilmek...

[COLOR=orangered]Bir insani sevebilmek... Askla, heyecanla sevebilmek... Sevmeyi sonsuza uzatabilmek... Ona sirtini güvenle yaslayabilmek... Tam anlamiyla güvenebilmek... Bir tek gün bile süphe duymadan yasayabilmek... O huzuru, o sonsuz mutlulugu yürekte hissedebilmek... Yaninizda oldugu her an "Cok sükür" diyebilmek... Her gün yeniden ayni sevkle, umutla uyanabilmek... Hepimizin istedigi bu degil mi? Hepimiz bunu aramiyor muyuz? Bunu beklemiyor muyuz? Böyle birinin varligini istemiyor muyuz?

Ama yok öyle degil mi, cogumuzun hayatinda böyle biri yok. Bunun nedenini düsündügümüz zaman genellikle baskalarini suclayip cikiyoruz isin icinden. Biz sütten cikmis ak kasik ama baska herkes kötü, herkes yalanci, herkes berbat, herkes aldatan, herkes neyse ne iste... Iyi de o herkesin icinde biz de variz, bunu düsündünüz mü? Yani bir baskasinin icinde, herkesin icinde. Yani bir baskasi kendisinin iyi oldugunu ve digerlerinin kötü oldugunu düsünüyor ya& Iste o digerlerinden biri de biziz. Sonuc olarak biz kendimize iyiyiz sadece, baskasina kötü olabiliriz.

O halde hayatimizda bir kez olsun itiraf edelim kendimize, eger hayatimizda öyle birisi yoksa bunun sorumlusu biz olabiliriz. Bizim korkularimizdir asil neden. Cünkü sevmekten korkuyoruz. Incinecegiz diye, aci cekecegiz diye korkuyoruz. Ama asil büyük acinin kendimizi mahkum ettigimiz o sonsuz yalnizlik oldugunu bilmiyoruz. Korktukca yalnizlasiyoruz. Ne kadar cok korku, o kadar uzun yalnizlik...

Korku askin da sevginin de düsmanidir. Size ask bahcesinin dikensiz oldugunu söylemiyorum. Elbette ask hüznü de aciyi da barindiriyor. Ama siz o bahceye girmekten korkarsaniz, yukarida sözünü ettigim sonsuz huzuru asla bulamazsiniz. Askta yasayabilecegimiz tek korku, "kaybetme korkusu" olmali. Ki o da zaten aksin olmazsa olmaz kosullarindandir. Kaybetmekten korkmadiginiz birine zaten asik degilsinizdir.

Sözün özü, sevmekten korkmak, yasamaktan korkmaktir. Cünkü sevmek hayatin anlamidir. Anlami olmayan bir hayat, yasanmamis demektir. Kendimizi "Ben iyiyim, herkes kötü" diye kandirmak yerine hemen simdi askin bahcesine dogru ilk adimi atalim. Biraz üzülseniz de, biraz aci cekseniz de sonrasi kendiliginden gelir. Hayatta hicbir sey kolay olmuyor ki, ask kolay olsun...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 607
favori
like
share
BLaCK-EaGLe Tarih: 09.04.2006 16:19
sunum için saol
Ice Tarih: 08.04.2006 15:01
" Yarini düsünmeden sevmek .. "

Güzel ßir anlatimdi.. Yok demiyorum ßöyLe ßiri aLin yazisina inaniyorum , Vardir herkesin alnina yazilan ßöyle ßiri..
cristiana Tarih: 08.04.2006 13:52
Ellerine saglik
Bizle paylastigin icin tesekkurler.:3:
CADIKIZ Tarih: 08.04.2006 11:52
[COLOR=coral]Yuregine saglik kardesim..
cok anlamli bir yazi sunmussun