Bunun adı güven oylaması!


TÜRKİYE, en hayati haftalarını yaşıyor!

Cumhuriyet tarihimizde, böyle yaşamsal bir halk oylaması olmamıştı.

12 Eylül günü, gelecek kuşakların, çocuklarımızın, kendi geleceğimizin şekillenmesinde büyük etkisi olacak bir referandum yapılacak.

İktidar partisi, referandumdan “EVET” çıkacağına inanıyor. Durum böyle olursa, AKP ülkeye tepeden tırnağa, her şeyiyle hâkim olacak!

O zaman, demokrasi, laik cumhuriyet, bireysel özgürlükler, hak-hukuk ne olacak, doğrusu çok merak ediyorum! Cumhuriyet’in sonunu getirecek kadar önemli bir oylama bu!

* * *

Halka 26 soru sorulacak, fakat tek cevap istenecek! EVET ya da HAYIR.

Peki, sorulardan bazılarını beğenip, bazılarını beğenmezseniz ne yapacaksınız?

Ayırım şansınız yok! Ya EVET, ya HAYIR.

İnsanlar bu tür garip bir çelişki içine sokulur mu? Böyle şey olur mu? Bizde oluyor işte!

Hani, Nasreddin Hoca’ya sormuşlar:

“Hocam, aptessiz namaz kılınır mı?”

Hoca “Ben kıldım, oldu!” demiş.

Bizim referandum da, aptessiz namaz kılmaya benzeyecek!

* * *

Adı ne olursa olsun, fazla önemi yok! İster halk oylaması deyin, ister plebisit!

Ortada bir gerçek var: 12 Eylül günü Anayasa değişikliği değil, iktidar partisi AKP oylanacak! Bir çeşit güven oylaması bu... Çünkü iktidar bu değişikliği, toplumsal uzlaşma sağlamak için değil, karşılaştığı güçlükleri ortadan kaldırmak amacıyla yapıyor.

Halk, 2002 yılından beri iş başında olan iktidara güveniyor mu, güvenmiyor mu? 8 yıllık bu yönetimi onaylıyor mu, onaylamıyor mu? Oylanacak olan durum bu!
EVET diyenler, AKP’ye, iktidar partisinin icraatlarına “Evet” diyecek. HAYIR diyenler de AKP’yi reddetmiş olacak! Kim ne derse desin, gerçek bu!

Anayasa değişikliği neler getiriyor, neler götürüyor? Bunu bilen fazla kişi yok. Öğrenmek isteyenin de fazla olduğunu sanmıyorum.

“İktidar partisine EVET mi, HAYIR mı?” Her şey bu soruda düğümleniyor!

* * *

“Evet” oyları yüzde 50’den fazla çıkarsa, Anayasa Mahkemesi ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun ipleri tamamen AKP’nin eline geçecek. Paketin özü bu!

Yargının bağımsızlığı, insanlarımızın tamamının yaşamıyla, çıkarlarıyla yakından ilgili...

“Değişiklik Paketi” kabul edildiği takdirde, demokrasi, bireysel hak ve özgürlükler, hukuk devleti yara alacak, otoriter devletin yolu açılacak, ülkede demokrasi lafta kalacak!

İktidarın emir ve komutasındaki bir yargının adalet dağıtacağını iddia etmek inandırıcı olmaz! Tüm bu gerçekler, halkımıza iyi anlatılmalı ama muhalefet, olası tehlikelere dikkati çekeceği yerde “havuz kavgası” yapıyor! Oylanacak olan liderlerin yüzme havuzu sanki!

* * *

Anayasa değişince halka ne yararı olacak? İşten atılanlar, işlerine geri dönecekler mi?

Aşsız tencereler kaynayacak, fukaranın karnı doyacak mı?

Milletimiz, son yıllarda daha da artan sıkıntılardan kurtulacak mı?

İktidarın açılımları nedeniyle azgınlaşan terör bitecek, bölücülüğün önüne geçilecek mi?

HAYIR! Bunların hiçbirisi olmayacak? Peki, neden yapılıyor bu referandum?

Hedef, iktidara bağımlı, yandaş bir yargı yaratmak! O zaman iktidar partisi korkulu rüyalar görmekten kurtulacak. Özgürlüklerin budanması sonucu toplum, küçük insanlardan oluşmaya başlayacak! Sonunda, yaratılan bu “küçük insanlarla büyük işler” başarılamayacağı için, geriye gidişin hızlandığını acı bir biçimde göreceğiz!

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 484
favori
like
share