'Vücudu temizliyor'
Aktüel dergisinin son sayısında yer alan 'Mucizevi Su Terapisi' konusu araştırılmış ve birçok uzmandan görüş alınmış. Anadolu Üniversitesi Sağlık Kulubü tarafından hazırlanan bir değerlendirmeye göre, su tüketimi doğru metotla insan vücudunu temizler. Yeni kan oluşumuna yardımcı olur. Bu terapi ile bağırsakların, mukoza kıvrımları, çalışır. Kandaki gıdalar daha iyi emilir, yeni kan haline dönüşür. Kan, rahatsızlıkların tedavisinde ve sağlığın korunmasında en önemli unsurdur.

'Bağırsakları çalıştırır'
Bu konuda görüşleri alınan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İlyas Tokatlı'nın görüşleri şunlar: "Kan oluşumunda su önemli bir faktör. Kanın yüzde 60'ından fazlası sudur. Suyun kandaki gıdaların emilmesine yardımcı olarak yeni kan oluşumuna etki etmesi bir teori de olsa, bağırsakları çalıştırıp dolaşım sistemini rahatlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır."

'Sağlık için yararlıdır'
Ankara Ü. Tıp Fak. Hemotoloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Osman İlhan ise suyun kan oluşumuna doğrudan etkisi olmadığını savunarak, şunları anlatıyor: "Bu, suyun kan ve vücut üzerinde hiç etkisi yok demek değil. Su hem bağırsakların hem de tüm dolaşım sisteminin hareketini düzenler. Su midenin en fazla 20 cm altında, vücut tarafından emilir. Dolayısıyla bağırsaklara kadar ulaşmaz. Su içmek sağlık açısından kesinlikle çok faydalıdır."

'Günde 2-2.5 litre için'
Memorıal Hastanesi Beslenme Uzmanı ve Diyetisyeni Seçil Kenar da şu bilgileri veriyor: "Bağırsakları çalıştırdığı ve yüksek tansiyona iyi geldiği için öneriyoruz. Bol su içmek, böbrek hastalıklarından cilt ve selülit problemlerine kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkili bir yöntem. Sabah 6 bardak su içtikten sonra, günlük tüketimi 2-2.5 litreyle sınırlanırsa bir problem olmaz. Çok su tüketimi böbreklerde zehirlenmeye yol açabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1201
favori
like
share
refik Tarih: 12.04.2006 09:28
teşekkürler eleni sağlık kardeşim. su çok faydalı ama fazla içemiyorum
BLaCK-EaGLe Tarih: 09.04.2006 16:09
sunum için saol
DİDEM Tarih: 09.04.2006 09:21
çok mantıklı gelmedi bana , vücut diğer vitaminleri alamayınca
başka sorunlar ortaya çıkacak, tabiki suyu bol tüketmeliyiz
günde 2litre kadar içilmeli , ama sırf su değil diğer besinleride
almak gerek, teşekkürler. :70:
SU-PERISI Tarih: 08.04.2006 15:55
saglıgımız açısından faydalı olan suyu sıkca tüketmeliyiz
BLaCK-EaGLe Tarih: 08.04.2006 15:38
sunum için saolasın