hamilelikte kaşıntı - gebelikte kaşıntılar neden olur

Gebelik sırasında vücutta kaşıntı çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Hangi nedenle olursa olsun gebelikte kaşıntı mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur. Bunların en bilinenlerinden birisi “gebelik kolestazı” dır. Bunun dışında hamilelikte karın bölgesi ve diğer bölgelerin gerilmesine bağlı oluşan çatlaklar da kaşıntıya sebep olabilir.

Allerji, egzema, hepatit, kontakt dermatit, ciltte mantar enfeksiyonu ve diğer cilt hastalıklar da gebelik dönemine rastlamış olabilir. Ayrıca hamilelikte terleme artışına eğilim vardır ve bu da özellikle yaz aylarında kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Yaygın Vücut Kaşıntılarınız Varsa Önlem Alın

•Karın bölgesindeki cildin gerilmesine ve çatlamasına bağlı bölgesel karın duvarı ve basen bölgesi kaşıntıları için doktorunuzun önerdiği nemlendirici kremleri sürün. Özellikle “Calamin” içeren losyonlar hamilelerde kaşıntıya iyi gelmektedirler.

•Ürtiker benzeri basit alerjik kaşıntılar için antihistaminik içeren losyonlar hemen etkili olmaktadır. Sadece doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanın.

•Kolestaz kaşıntısı için mutlaka tıbbi tedavi ve sıkı bir doktor takibi gerekmektedir. Hem anne adayı hem de anne karnındaki bebek için ciddi risk oluşturabileceği için hastalık sırasında sıkı hamilelik takibi, fetüsün sık monitorize edilmesi, annedeki rahatsızlıkların giderilmesi ve K vitamini desteği yapılması gerekmektedir. Kaşıntının ciddiyetine bağlı olarak ağızdan bazı ilaçlar kullanmanız da gerekebilecektir.

Op. Dr.HakanTopalismailoğlu

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 623
favori
like
share