Yaratıcılık sınırlarını zorlarken, yaşadığımız pek çok ana ve biriktirdiğimiz pek çok imgeye başvururuz farkında olmadan. Gündelik yaşamda karşımıza çıkan ve bizi etkileyen pek çok şey birleşerek, bizim enerjimiz ve hayalgücümüz olurlar. Bazen bir film sahnesi, bazen ilginç bir form, bazen bir kar tanesi.Daha sonra, belki de çok çok daha sonra, bütün bunlar başka imgelerle birleşerek bir yazıya, bir desene ya da bir fikre ilham verirler. Kendini anlatmanın en iyi yolu olan renkler de, işte bu birikimlerimizin sonunda yaptığımız tercihlerden biridir. Renkleri nereden öğreniriz? Doğadaki çiçeklerden, hayvanlardan, denizin altından... Gökyüzünün hareketlerinden... Şehrin dengesiz mimarisinden... Pazar yerindeki kadınların entarisinden... Kısaca etrafımızda varolan ve üzerine gelen ışıkla sürekli değişen pek çok farklı imgeden. Renkler hakkında sürekli yeni şeyler öğreniyoruz. Yeni renklerle tanışıyor; renk tercihlerimizi değiştiriyor; onlardan aldığımız farklı enerjilerle farklı duygulara yöneliyoruz.
Örneğin bu sayfada gördüğünüz renklere iyice bakın.
Onlar olmasalardı, beyaz bir sayfada üzerindeki kelimeler, dikkatinizi ne kadar çekerdi ki?
Renk seçimi, bir anlamda kendimizi ifade şeklidir. Gün içinde sürekli renklerle ilgili seçimler yapar dururuz. Bazen kanepenin hangi rengini alacağımıza dair bilinçli bir seçim; bazense raftaki hangi renk diş fırçasına elimizi attığımız gibi bilinçsiz bir seçim.
Renklerin duygularımız üzerinde etkili olduğu da kesin. Herkesi harekete geçiren, rahatlatan ve hüzünlendiren renkler farklıdır çünkü.
Tasarım açısından ise renk, ışığa göre değişen ve bu özelliği nedeniyle oynamaya çok elverişli bir unsurdur. Sabah ışığı tüm tonlara parlaklık verirken, akşamüstü ışığı bütün renklere sarı ve gri bir örtü örter. Okyanusun yaz güneşindeki rengi koyu yeşil-maviyken, fırtınayla birlikte lacivertin en koyusunu alarak korkutucu bir görüntü yaratır.
Doğru yere yerleştireceğiniz tek bir ampulle, duvardaki boya rengini, kumaşın üzerindeki çizgileri ve sonuçta tüm bir odanın havasını değiştirme gücünüz vardır. Gölgeler de, farklı renkler üzerinde farklı efektler oluştururlar.
Eviniz için renk skalalarını belirlerken, dergilerde ve vitrinlerde gördüğünüz binlerce ton arasından kendinize en yakın bulduğunuzu seçerseniz pişman olmazsınız

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 526
favori
like
share
gokhansozumcetin Tarih: 08.06.2008 18:17
çok teşekkürler.
adile84 Tarih: 23.04.2006 14:04
teşekkürler.

bende sıcak renkleri tercih ediyorum :3:
casper Tarih: 17.04.2006 16:34
Ben sıcak renkleri tercih edrim evimde:2:
eBRuLy Tarih: 09.04.2006 16:03
cok ilginc...

tesekkürler su perisi