Terörsüz direnişIrak Suriye sınırı yakınları... Bir kontrol noktasında Amerikalı asker, kamyoneti kontrol ediyor. "Irak'tan gelen ve içinde Iraklılar'ın yeraldığı fotoğrafların hemen hemen hepsi, bu ülkedeki durumu yansıtıyor olsa gerek"diye düşünmeden edemedik bu "o" anla karşılaştığımızda. Amerikalı askerin tedirgin haliyle ülkesinin bu ülkeden çekilme tartışmaları arasında bir bağlantı olabilir miydi? Kamyonetin sahibinin eşinin ve çocuklarının mahzun bekleyişi, Irak'taki şiddet ortamının masumlara etkisini çağrıştırabilir miydi? Ve kamyonetin sahibinin dimdik gergin duruşu, terörsüz direnişi simgeliyor olabilir miydi? (Associated Press / Jacob Silberberg)


[COLOR=orangered]Duyarsızlığa "karşı duruş"
Fotoğraf, Afrika ülkelerinden Bostwana'daki Baylor Çocuk Kliniği'nde çekildi. Klinikte AIDS hastası veya HIV taşıyıcısı 1000 çocuk ve aynı durumda 200 aile barınıyor. Kuruluş, çeşitli organizasyonlardan yardım alıyor. Yani orada, o klinikte bir şeyler yapılıyor. Ama uygar dünyanın Afrika'daki AIDS sorununa karşı genel duyarsızlığını da unutmamak gerekiyor. İlacını beklerken diğerlerinin oyununu seyreden hasta çocuğun duruşu, Afrika'daki AIDS gerçeğini hatırlatıyor. (Associated Press / Jerome Delay)


UzakBu fotoğraf için 1/6 milyon ölçekli Hindistan haritasını açtık. Bu kadının "o" anda bulunduğu yerle evinin bulunduğu yer arasındaki uzaklığı ölçtük. Hindistan'ın bir ucundan diğer ucuna, batıdaki Gujarat Eyaleti'nden en doğudaki Kalküta'ya gidip, geçinmek amacıyla bu turistik kentte el işi ürünlerini satmak için 4 bin kilometre yolculuk yaptığını hesapladık. İşte o zaman dalgın, yorgun, derin çizgilerle bezenmiş bu uzaklara bakışına bir anlam verebildik. (Reuters / Parth Sanyal)


Yaşananların yüküFotoğraf geçen yıl tsunami felaketinin en büyük can kaybına ve hasara yolaçtığı Endonezya'daki Banda Aceh'ten. "O" anda ilk bakışta denizle insan barışmış görünüyor. Alan derinliği, yumuşak renklere rağmen gökyüzündeki tedirginliği öne çıkarıyor. Ters ışıksa, sırtı dönük de olsa balıkçının felakette yaşadıklarının yükünü hala taşıdığını bize anlatmasına yardımcı oluyor. (Associated Press / Dita Alangkara)


Utanca karşı mücadeleAfganistan'ın başkenti Kabil'de çarşıda, yol kenarında bir çorap satıcısı ve müşterileri. Bir Tomas Munita fotoğrafı. Tezgah, çarşının ana hareketliliğinden uzak. Caddenin üzerindeki tozla da oradan ayrılıyor. Galiba müşteriler de öyle. Çünkü bu tezgahta kullanılmış çorap satılıyor. Dikkatli bakılırsa "o" anda kayıtsızlığın utanca karşı yaptığı mücadelede de sezilebiliyor. (Associated Press / Tomas Munita)


Esrarengiz görünümİspanya'da Barselona kentinde Avrupa Birliği ile Akdeniz'deki komşularını biraraya getiren liderler zirvesi Euromed toplantısının yapıldığı mekanın bir köşesi. Duvarda Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin bazı maddelerinin yanısıması var. Bir kısmı görünen 26'ıncı madde eğitim hakkı hakkında. 27'inci madde kültürel ve bilimsel faaliyetlere katılma özgürlüğüyle ilgili. 29'uncu madde, özgürlükleri koruyan düzen hakkını hükme bağlıyor. 30'uncu madde ise "Hiçbir devlet, bu bildirgeden özgürlükleri kısıtlamak için bahane çıkaramaz" diyor. Ve cep telefonuyla konuşan Euromed toplantısının katılımcılarından biri, insan hakları dekoru önünde pek bir esrarengiz görünüyor. (Associated Press / Kirsty Wiggleswsorth)


İç acıtan bir durumRomanya... Kuş gribi nedeniyle kanatlı hayvanları itlaf eden görevliler, yaşlı kadının köyüne de gitmiş. Sıra onun kümesinde. Görevli, tavuklara öldürücü gaz püskürtmeden önce maskesini takıyor. Kadın çok yaşlı belli. Kimbir neler gördü geçirdi? Şimdi de kuş gribi... Bu kez kendisi için çok önemli olan tavukları ölüyor. "Ne yani alt tarafı bir kaç tavuk..." dememek lazım. İşte görülüyor. "O" anda, dünyanın bu köşesinde fotoğrafa bakanların içini acıtan bir felaket yaşanıyor. (Associated Press / Vadim Ghirda)


Yıldız tozuRusya'nın St. Petersburg kentindeki Artistik Buz Pateni Kupası'ndaki gösterilerden bir "o" an. Altın madalyalı Rus sporcu Irina Slutskaya... Fotoğrafçı Ivan Sekretarev öyle bir "o" an oluşturmuş ki, hareketine yoğunlaşan sporcuyu birazdan yıldız tozlarına dönüşecekmiş gibi göstermiş. (Associated Press / Ivan Sekretarev)

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 645
favori
like
share
n_ortac Tarih: 30.06.2008 11:05
ellerine sağlık
COCO Tarih: 29.06.2008 15:36
sag ol.
varolcan Tarih: 11.04.2006 10:19
ellerine sağlık :79:
SU-PERISI Tarih: 10.04.2006 18:48
teşekkürler. elinize sağlık.
kurtjara Tarih: 10.04.2006 18:30
"O an" larda keşke hüzün keder olmasa, keşke insanlar dostluk kardeşlik içersinde hep gülseler :79:
FreddyKrueger Tarih: 10.04.2006 17:55
NTV'de YayınLanan, FırSat BuLdukça IzLemeye ÇaLı$tıqım "Ve InSan"daki KareLer...

Gerçekten Harika Te$ekkürLer...
hallavye Tarih: 10.04.2006 15:43
TEŞEKKÜRLER
DİDEM Tarih: 09.04.2006 17:19
paylaşımınız için teşekkürler. :70:
adile84 Tarih: 09.04.2006 10:50
çok güzel bir sunum paylaşım için teşekkürler