Çoğu zaman önemsenmeyen veya bir ağrı kesiciyle dindirilen boyun ağrıları kişilerin günlük yaşam aktivitelerini etkileyerek yaşam kalitelerini bozuyor.

Alman Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlarından Dr. Hilal Yıldız, boyun omurgasını oluşturan kemik, eklem ve omurların arasında yer alan disklerle omurga etrafındaki kas ve bağların bozukluğu sonucu oluşan boyun ağrılarının pek çok nedeninin bulunduğunu söyledi.

Dr. Hilal Yıldız, boyun ağrılarının sadece ensede görülebileceği gibi vücudun başka bölümlerine yayılabileceğini de anlattı:

Boyun ağrısına yol açan hastalıklarda ağrı, bazı olgularda sadece ensededir. Bazı olgularda ise enseden başa, sırta, kollara ve hatta göğse doğru yayılabilir. Sıklıkla hastanın boyun hareketlerinde kısıtlılık oluşur.

Kola ve ele yayılan uyuşmalar, ellerde güçsüzlük hissi, baş dönmesi, sersemlik hissi sık dile getirilen yakınmalardır. Ancak şu bir gerçektir ki; boyun ağrısı kişinin yaşam kalitesini bozan son derece önemli bir faktördür.

Önlemler basit

Dr. Hilal Yıldız, alınabilecek basit önlemlerle boyun ağrısının önüne geçilebileceğini de açıkladı:

Boyun ağrısının önüne geçebilmek için kişinin kendinin alabileceği bazı önlemler de mevcuttur. Boyun duruşunun düzgün olması ve boyun-sırt bölgesinin güçlendirilmesi bu önlemlerden en basitidir.

Ayrıca boyunda travmadan ve tekrarlayıcı stresten kaçınma, düzgün beslenme ve fiziksel aktivite yapma, sigarayı bırakmak, iş yerinde ergonomik düzenlemeler yapmak da boyun ağrısını önleyebilecek diğer önlemler arasında bulunmaktadır.

Dr. Yıldız, boyun ağrısına birçok hastalığın yol açabileceğini de belirtti:

Boyun fıtığı, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında artroz (kireçlenme), miyofasyal ağrı sendromları, tekrarlayan strese bağlı zedelenme sonucu gelişen ağrılar, tümörler, enfeksiyonlar ve omurga kemiklerindeki doğuştan olan anomaliler boyun ağrılarının başlıca sebepleri arasındadır.

Boyun ağrıları nasıl tedavi edilir?

Çoğu boyun fıtığı olguları ameliyat dışı yöntemlerle iyileşebildiğini belirten Dr. Hilal Yıldız, boyun fıtığı nedeniyle mesane ve bağırsak fonksiyonlarında bozulma, tedaviye rağmen kas gücü ve duyu kusurunun ilerlemesi, sinir kökü baskısına bağlı ağrının tedavi ile giderilememesi gibi durumlarda cerrahi tedavi uygulandığının altını çizdi.

Dr. Hilal Yıldız, boyun ağrılarına yönelik tedavi yöntemlerini sıraladı:

Fizik tedavi: Olguların çoğunda fizik tedavi ile düzelme sağlanabilmektedir. Kas gevşemesi ve yumuşak doku ağrılarını gidermek için yüzeysel ısı (örn. kızıl ötesi ışın) , derin ısı (örn. ultrason) ve elektriksel uyarı (örn. TENS), sinir kökü ağrılarının ve baskısının azaltılması için traksiyon yöntemleri kullanılır.

İlaç tedavisi: Boyun ağrılarında ağrı kesiciler, antienflamatuar ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar, uyku düzenleyici ve antidepresan ilaçlar kullanılabilir. İlaç tedavisinin mutlaka hekim tarafından düzenlenmesi gereklidir.

Elle tedavi: Bazı olgularda elle yapılan tedaviler olan spinal mobilizasyon ve manipulasyon tedavileri de oldukça yüz güldürücüdür. Ancak mutlaka bu konuda eğitimli ve deneyimli hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Enjeksiyon: Yumuşak doku veya boyun eklemlerine ya da epidural aralığa enjeksiyon uygulamaları da uygun olgularda faydalıdır.

Boyunluk: Boyun ağrılarında özellikle akut dönemdeki boyun zedelenmelerinde boyunluk verilebilir. Uzun süreli veya devamlı kullanımda boyun kaslarında zayıflama ve boyun hareketlerinde kısıtlılık gelişebileceği için kısa süreli kullanım önerilmektedir.

Rehabilitasyon: Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın, kalıcı bir iyileşme için doktor tarafından düzenlenen boyun egzersiz programı tedavinin esasını oluşturur. Egzersiz programı her hasta için ayrı düzenlenir. Postür düzeltici egzersizler, boyun kaslarını germe egzersizleri ve boyun kaslarını güçlendirici egzersizler uygulanır.

Boyun ağrısı çekenlere öneriler

Çalışmanıza sık ara verin. Masada veya arabada otururken kısa aralar verip ayağa kalkın, kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın.
Çalışma sandalyenizi ve bilgisayarınızı ayarlayın. Otururken kalçalarınızın hizası dizlerinizden hafifçe daha yukarıda olmalı, baş ve boyun doğru pozisyonda bulunmalı.
Çok sayıda veya kalın yastıkla yatmayın, televizyon izlerken kanepenin koluna başınızı dayayıp uyuyakalmayın.
Telefonun ahizesini omuz ile boynunuzun arasına sıkıştırarak konuşmayın.
Germe ve güçlendirme egzersizleri yapın. Omurga sağlığı için yürüyün ve yüzün.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 516
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 08.01.2009 00:18
Son Zamanlarda Genel Sorun..Değerli Bilgiler İçin Teşekkürler..
CiCeGiM Tarih: 07.01.2009 09:10
tesekkürler
refik Tarih: 12.04.2006 09:09
gerçekten çok kötü bir akradaşım var ne kadar zorluk çektiğini çok iyi biliyorum.
BLaCK-EaGLe Tarih: 09.04.2006 16:08
sunum için saol
casper Tarih: 09.04.2006 10:29
ewet bende sıksık boyun ağrılarından şikayetçi oluyorum,
çok zor inanın
DİDEM Tarih: 09.04.2006 09:16
paylaşım için teşekkürler. :70: