"Kıvırcık deyip geçmeyin"

Saçlarınız kıvırcıksa ve nasıl başa çıkacağınızı bilemiyorsanız, yazımızı okuyup, önce hangi tip kıvırcık saça sahip olduğunuzu sonra da bu tipe uygun bakım ve kesimi öğrenin.


Kıvırcık saçları azımsamayın. Kıvırcık diye tarif edilebilecek o kadar farklı türde saç var ki... Üstelik bunların hepsi için farklı bakım ve kesimler uygulamak gerekiyor. Böylece saçın kıvrımları ortaya çıkıyor ve hani o şampuan reklamlarında gördüğünüz düzgün kıvırcık saçlar halini alıyor. İşte farklı kıvırcık saç tipleri ve bunlara uygun bakım ve kesim şekilleri:
Yumuşak bukleler
Buklelerin görünümü: Neredeyse yok gibi duran yumuşak kıvrımlar.

Hangi saç tipinde görülür? İnce saçlarda.

Hangi ünlü bu saç tipine sahip? Kate Hudson, Madonna, Mischa Barton

Uygun kesim: Ön tarafı köşeli ve gerisi katlı olan bir saç kesimi, saçı hafifleştirip, düzleşen buklelerin tekrar düzgün buklelere dönüşmesini sağlar.

Uygun bakım: Saçlarınızı vigolu bir fön makinası yardımıyla, bölüm bölüm ayırıp kıvırtarak kurutun. Ayrıca buklelerin tutulup uzun süre sabit kalmaları için köpük ve sprey jölelerden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca daha kıvırcık görünüm için saçlarınızı ince bigudilerle de sarabilirsiniz.


İri bukleler
Buklelerin görünümü: İri ve dalgalı görünüm.

Hangi saç tipinde görülür? Kalın, dolgun saç tipinde.

Hangi ünlü bu saç tipine sahip? Beyoncé, Catherinze Zeta-Jones.

Uygun kesim: Bu saç tipine uygun kesimde saçlar katlı kesilmeli, tepedeki katlarsa uzun bırakılmalıdır. Bu uzunluk, saçı bastırıp buklelerin iri dalgalar halinde görünmesini sağlar.

Uygun bakım: Öncelikle bukle belirginleştirici bir sampuan ve saç kremi kullanmakla başlayın. Saçlarınızı fön makinaı kullanmadan doğal olarak ya da vigoyla kurutun. Saçlarınız tamamen kuryana kadar dokunmayın. Ardından parmaklarınızla bukleleri ayırın. Evde maşanız varsa bundan da faydalanabilir, buklelerin yüzünüzü çevrelemesini sağlayabilirsiniz. Krem ya da serum tarzı ürünleri sürüp saçlarınızın elektrikli görünmesini engelleyebilirisniz. Ayrıca parlaklık veren briyantin tarzı bir üründen de az miktarda sürebilirsiniz.


Sık bukleler
Buklelerin görünümü: Tüm saçı saran küçük ve sık bukleler.

Hangi saç tipinde görülür? Genellikle etnik saç tiplerinde.

Hangi ünlü bu saç tipine sahip? Oprah, Alicia Keys, Nicole Kidman

Uygun kesim: Bu saç tipiyle yapabileceğiniz iki şey var. Eğer retro, afro tarzında bir saç istiyorsanız, saçlarınızı bir boyda kestirmelisiniz. Saçınız ne kadar kısa olursa, afro da o kadar belirgin olur. Diğer alternatif de saçları uzun katlar halinde kesmek. Böylece saçın ağırlığı bastıracağı için dalgalar fazla kabarmadan kontrol altına alınmış olur.

Uygun bakım: Nemlendirici bir şampuan ve saç kremi kullanın. Bu saçlarınızı yumuşatır. Saçlarınızı doğal bir şekilde kuruttuktan sonra bir krem veya serum yardımıyla şekle sokup, kabarmalarını engelleyin. Zeytinyağı da bu saç tipi için son derece yararlıdır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 547
favori
like
share
CiCym Tarih: 17.08.2006 22:01
ßenym sacLarimda iri daLgaLar var .D
deniz gibi hic sevmiom ighhh
payLasim icin saoL abLacim
cansulum Tarih: 05.08.2006 22:59
ya kıvırcık saçın neyini seviyorsunuz yaa.Ne güzel düz saçlarınız var.Bir kere kıvırcık saçlar her zman dağınık durur hiç bir şekle girmez.
eBRuLy Tarih: 15.04.2006 17:36
Iri dalgada cok hos oluyor
CADIKIZ Tarih: 13.04.2006 12:41
[COLOR=coral]cok seviyorum ya kivircik saclari ama degil saclarim duz..
ama bazen elimden geldigince kivircik yapiyom bazen hos oluyo :85:
casper Tarih: 12.04.2006 20:01
Paylaşımın için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 10.04.2006 17:30
teşekkürler arkadaşım,benim saçlarımda uzun ve düz, kıvırcık saçlar çok hoşuma gidiyor, fakat ne yaparsam yapayım saclarım hemen düzleşiyor