Yüksek Seçim Kurulu, nüfus idarelerinden alınacak TC kimlik numarasını da taşıyan mühürlü ve imzalı nüfus kayıt örnekleriyle oy kullanılmasına karar verdi.

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek’in, T.C kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, askerlik belgesi,evlenme cüzdanı gibi kimlik belgelerine sahip çok sayıda kişinin referandumda oy kullanabilmesi için yaptığı başvuruyu karara bağladı. YSK kararına göre, seçmenlerin oy kullanma haklarından yoksun kalmamaları için, nüfus idarelerinden alınacak, seçmenlerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını da taşıyan mühürlü ve imzalı nüfus kayıt örneğinin aslını Sandık Kurulu Başkanlarına, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi belgelerle birlikte ibraz etmesi halinde oylarını kullanabilmeleri mümkün olacak.

YSK Başkanı Ali Em ise karara ilişkin “karşı oy” kullandı. Em, seçmen kimliğinin tespitine esas olacak bu kimlik belgelerine ek belge ilave edilmesinin geçici uygulamaları olağan uygulamalara dönüştüreceğinden çoğunluk kararına katılmadığını ifade etti.


Kaynak

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 367
favori
like
share