Ashabı Kehf İsimleri - Ashabı Kehf Hakkında - Ashabı Kehf'i Üzerinde bulundurmak ve Faydaları - Ashabı Kehf'in FaziletleriAshabı Kehf'in fazileti....

imamı nisaburi rahmetullahi aleyhin rivayetine göre ashabı kehfin isimlerini bu şekilde yazmanın faydaları.

yangın olduğunda bir beze bu isimler yazılıp atılırsa yangın söner. çok ağlayan çocuğun ağlamasını durdurmak için yazılıp başının altına konur.

ziraatın verimli olması için kağıda yazıp kağıdı bir dal ucuna takarak tarlaya gömülür.

kadın doğum yaparken güçlük çekerse yazılıp sol baldırına bağlanır.

Eshab-ı Kehfin isimleri yazılı kağıdı evinde, üstünde bulundurmak da bereket verir. (Fevaid-i Osmaniyye)

yemliha,meşelina,mekşelina,mernuş,debernuş,şa zenuş ,kefeştatayuş,
kıtmir.

Bu esmaların yazılış şekli sağdan sola doğru daire şeklinde arabi kalemle yazılıp kıtmir ismi ortaya yazılır her evradın her çalışmanın altına konur....


دَبَرْنُوشْ شَاذَنُوشْ كَفَشْطَطِيْوشْ قِطْمِيرْ يَمْلِحَا مَكْثَلِنَا مِثْلِينَا مَرْنُوشْ


Mavi renkli kısım ortaya gelecek,katmir ismidir!


Ashab-ı Kehf


Kehf suresinde zikredilmiş olan Ashab-ı Kehf’in kıssası, eski yahudi ve hrıstiyan kaynaklarında da anlatılmaktadır. Efesus şehrinin güzel düşünceli ve temiz şahsiyetli gençlerinden yedi kişi zamanın hakim olan putperestlik fikrinden uzak bir yaşam sürdürüyorlardı. Ve Dikyos ya da Dikyanos döneminde (hrıstiyanlığın ilk asırlarında) Tevhide ve putperestliği terketmeğe davet ettiler. İmparator ve onun çevresinde bulunan kimselerin bu davetin siyasi bir anlama bürünebileceğini ve taht ve tacı tehlikeye sokabileceğini sezmeleri mümkündür. Bundan dolayı da gençleri takibe alıp sıkıntı vermeğe başladılar. Bu gençler de uğradıkları bu baskı ve işkencelerden kaçıp bir mağaraya sığındılar. Onları takip edenler de mağaranın girişini kalın bir duvarla örüp kapattılar. Gençler ve mağarada bulunan vefalı köpekleri İlahî emir ve mucizeyle 300 yıllık bir uykuya daldılar ve muvahhid bir padişah olan Teodosyus'un imparatorluğu zamanında (M. 401-450) uyandılar. İçlerinden birini yanlarında bulunan bir sikkeyle (eski para) açlıklarını giderecek bir şeyler alması için şehre gönderdiler. Bu kişi şehre vardığında fırıncı ve bu eski sikkeyi gören diğerleri hayretler içinde kaldılar ve bu gencin bir hazine bulduğu zannına kapıldılar. Onu şehrin kadısına götürdüler. O da kadının huzurunda kendisi ve arkadaşlarının uğradığı vakıayı anlattı. Şehrin tüm ileri gelenleri onunla birlikte mağaraya gittiler. Henüz yeni uyanmış olan ve birkaç yüz yıllık yatak yerlerini gördüler. Kur'an'da onların uyudukları yılların sayısı 309 yıl olarak zikredilmiştir. Kur'an-ı Kerim, bu kıssayı miadın üzerindeki garabeti kaldırmak için nakletmiştir.
alıntıdır

Kehf Suresi 22.Ayet :(Kimileri): «Üçtür. Dördüncüleri köpekleridir.» diyecekler; (kimileri de): «Beştir, altıncıları köpekleridir.» diyecekler. Her ikisi de gaybi taşlama=bilinmeyen şey hakkında tahmin yürütmektir. (Bir kısmı da): «Yedidir, sekizincileri köpekleridir.» diyecekler. De ki: «Onların sayılarını Rabbim daha iyi bilir; onları insanlardan ancak pek azı bilir.» Artık bunlar hakkında bildirilenin dışında bir tartışmaya girişme ve bunlar hakkında hiç kimseye birşey sorma!
(Elmalılı Hamdi Yazır )

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 17528
favori
like
share
goksahan Tarih: 30.08.2010 07:37
ALLÂH (c.c) Razı olsun
Paylaşım için tşk ederiz
HeyuLa Tarih: 30.08.2010 07:09
ALLÂH (c.c) Razı olsun
Paylaşım için tşk ederiz

Eshab-ı Kehfin isimleri yazılı kağıdı evinde, üstünde bulundurmak da bereket verir. (Fevaid-i Osmaniyye)


ve bu isimlerin bulunduğu eve hiçbir kötülük giremez