Merhaba arkadaşlar. Arkadaşımın bilgisayarına format atmak istedim açılmadığı için ancak yükleme tamamlanmadan duruyordu. Ben de başka bir bilgisayarda hard diske windows yükledim ancak problemim değişti.
"Ultra 66 bios is not installed" diye bir hata alıyorum. Bazı arkadaşların bios güncellemelerini okudum buradan, dos ortamında disket ile güncellemeye çalıştım ancak disket sürücüsüne geçmiyor bilgisayar. Pilini çıkardım biosun 1 saatliğine ama nafile. Problem nerededir bunu da bulamıyorum. Bios mu hard disk mi nedir bilemiyorum. Acil yardımda bulunan olursa çok sevinirim. İyi günler, şimdiden teşekkürler.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1316
favori
like
share
leo31 Tarih: 03.11.2008 18:41
amk bulamıyom ayarlarına nasıl gircem bıos un
tceken Tarih: 16.05.2006 09:46
Teşekkür ederim, sağolun.
milkboy Tarih: 13.04.2006 18:03
Yanlış hatırlamıyorsam eski Abit markalı ve bazı anakartlarda UDMA 66 arabirimi raid chipseti ile kullanılıyordu sanıyorumki bu boardda takılı bulunan hdd bu chip'in baglı bulundupu raid ide socketine takılmış raid olmayan bir sockete takıp ve setup içerisinde ide raidleri kapatırsanız veyahut raidli kullanmak istiyorsanız bios üzerinden aktif edip (şimdilerde cd lerde bulunan raid driverı eskiden nakart cdsinin yanında ayrı bir diskte ten veriliyordu) yüklenirse sorun kalmaz.

ama inede desktop kullanıcısı için raidsiz bir system daha stabil olacaktır.
raid disketi yada cd si mevcut değilse anakartın üretici sitesinden support ve download başlığı altında model numarasıyla bu dosyalara erişilebilir..

her koşulda bios updatenide yapmayı unutmayın.

zorunlu değilseniz hdd zi primary ide master olarak takınız stabilite ve hız olarak kazanç sağlıyacaksınız.