Erdoğan’ın kara planı!

Tayyip Erdoğan, referandumdan evet çıkarsa daha geniş kapsamlı bir Anayasa değişikliği yapacaklarını birkaç defa açıkladı.
Aslında ne yapacakları daha önce yaptıklarından bellidir.
Prof. Ergun Özbudun ve ekibine hazırlattıkları taslak, Anayasa’nın başlangıç ilkelerini değiştiriyordu.

Mevcut Anayasanın dördüncü maddesi şöyledir:
“MADDE 4: Anayasanın birinci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile ikinci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve üçüncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.”

Peki, ikinci maddedeki temel nitelikler nasıl tanımlanıyor?
“MADDE 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.”
Başlangıç ilkelerinde “Türk vatanı” denilir; “Hiçbir faaliyetin Türk millî menfaatlerinin, Türk varlığının, Devleti ve ülkesiyle bölünmezliği esasının, Türklüğün tarihî ve manevî değerlerinin, Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkılâpları ve medeniyetçiliğinin karşısında korunma göremeyeceği ve lâiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, Devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağı” ifadesi kullanılır.

Peki AKP’nin Anayasa taslağında durum neydi?
Bir defa, başlangıçta belirtilen temel ilkeler ortadan kaldırılıyordu? Yeni, kısa ve kuru bir başlangıç metni yazılmıştı!
Halbuki, Türk anayasasının ruhunu ortadan kaldırmak, üstelik değiştirilmesi teklif dahi olunamayacak ilkeleri yok etmek, başlı başına bir Anayasa suçuydu.
Anayasa, “Başlangıçta ve ilk üç maddedeki temel ilkeler değiştirilemez” diyor, Özbudun ve arkadaşları, Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile hazırladıkları taslakta başlangıcın tümünü ortadan kaldırdıkları gibi maddelerle de oynuyorlar; son hükümlerde de dördüncü maddedeki değiştirilemezlik ilkesine yer veriyorlardı.
* * *

AKP milletvekili Zafer Üskül, Anayasanın başlangıç kısmında ve maddelerinde Kemalizm ideolojisinin yansımaları olan “Atatürk milliyetçiliği” ve “Atatürk ilke ve inkılâpları” gibi kavramların kaldırılması gerektiğini söylüyordu.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller üyesi Daniel Cohn Bendit, Avrupa Birliği’ne katılmanın Türkiye’de Kemalizmin sonu olabileceğini söylemiş ve bunun “Kemalist köktenciliğin havaya uçurulması” anlamına geldiğini belirtmişti.

Wolfgang Koydl da “Türkiye her şeyden önce, her toplumsal ve politik gelişimini engelleyen taşlaşmış Kemalizmi kırmalıdır” diye konuşmuş, Zafer Üskül gibi devletin temelleriyle kavgalı kişilere cesaret vermişti.

2003’ün Mart ayında, AB Genel Kurulu’na sunulan Türkiye raporunda Hollandalı muhafazakâr parlamenter Arie Oostlander, Bülent Arınç’ın sık sık gündeme getirdiği gibi laikliğin farklı tercüme edilmesini istemiş, ayrıca Kemalizm ideolojisinden arındırılmış yeni bir Anayasa yazılmasını talep etmişti.
* * *

Biz o zaman “Türk Milleti, Türkiye topraklarını kanıyla vatan yaptı, oylama veya demokrasi ile değil! Dolayısıyla bu tehlikeli oyuna bir an önce son verilmesi, herkes için iyi olur. Anayasayı, cumhuriyeti, Türk vatanını, Türk Devletini, Türk Milleti’nin hukukunu korumak her Türk’ün görevidir. TBMM korumazsa, hükümet korumazsa, TSK korumazsa, tek tek her vatandaşa koruma hakkı doğar!” demiş idik.

Yine aynı uyarıyı yapmak durumundayız.

Kaynak

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1491
favori
like
share
makrao Tarih: 22.09.2010 22:53
abi bahsettiğin olaylarin coğunda karanlık güçlerin eli var diye düşünüyorum ama bu akp zamanında değil daha önceki zamanlardada oldu sanırım düşünsene %90 ı müslüman bi ülkede türban yasak ve bu ismet inönü zamanından beri sürüyor yani basa gelen hükümet fark etmiyor sözde laiklik elden gidiyor deyip ortalığı karıştırdılar senelerce düşüncelerin için tesekkürler abi sende ALLAH a emanet ol
ADALI Tarih: 22.09.2010 21:47
yok ülke elden gidiyor yok laiklik elden gidiyor yok şeriat geliyor tarikat geliyor neymişte kapimiza silahlı adamlar dayanacakmış yahu siz bu masallari nerden öğreniyorsunuz??müslüman bir ülkede türban bile yasaklanmişken şeriat gelecek laiklik gidecek diye bağiranlar bide yetmez gibi kapimiza silahlı adamların dayanacağini söylüyorbizde sizin yaptığınız gibi bir masal bulup islam elden gidiyor darbeciler geliyor müslümanlari öldürecekler diye bi masalmı uydursak

Değerli makrao kardeşim:
Madem konuşulanlar yazılanlar masal,mademki başörtülüler yasaklı neden sekiz yıldır üniversitelerde türban eylemi yok.Cuma günleri cami kapılarında din elden gidiyor diye gıçlarını yırtan sakallı sarıklı kuru ve boş kalabalık nerede.Yanlış anlama sarık ve sakal benim için vazgeçilmezlerimdendir.Sahte din arayıcılarından bahsediyorum.Cüppeli Ahmetten yazdığım zaman karşı çıkanlar vardı ama ben onu epey zamandan beri çizgi film karakteri olarak flaş tv de izliyorum.Din alaya gelmez güzel kardeşim.Mademki müslüman ülkeyiz,gerçi ben inanmıyorumda neyse,madem müslüman ülkeyiz herşey yolundamıda sokak eylemleri,üniversite eylemleri,cuma eylemleri AKP iktidarı döneminde hiç zuhur etmedi.Tarikatlar hep var olmalı insanlara yol göstermeli ama ülkeye hükmetmemeli.Ayrıca darbeciler diyorsunda 12 eylül 1980 den sonra doğan 13652 erkek çocuğa kenan 15320 erkek çocuğada Evren adını verende bu ülkenin vatandaşlar.ıAllaha emanet ol makrao kardeşim
makrao Tarih: 19.09.2010 18:43
yok ülke elden gidiyor yok laiklik elden gidiyor yok şeriat geliyor tarikat geliyor neymişte kapimiza silahlı adamlar dayanacakmış yahu siz bu masallari nerden öğreniyorsunuz??müslüman bir ülkede türban bile yasaklanmişken şeriat gelecek laiklik gidecek diye bağiranlar bide yetmez gibi kapimiza silahlı adamların dayanacağini söylüyor:72:bizde sizin yaptığınız gibi bir masal bulup islam elden gidiyor darbeciler geliyor müslümanlari öldürecekler diye bi masalmı uydursak:85:
LaigLeNoiR Tarih: 18.09.2010 03:13
Neyseki damarlarında hâla "Türk" kanı dolaşan %46 kesime sahibiz.

12 Eylül 1980 Asker darbeyi vurup ülke yönetimini ele geçiriyor. O yıldan sonra bu gün herkes tarafından kötüleniyor aşağılanıyor yadırganıyor. Olmaması gerekildiği savunuyor. Bu şekil düşünen binlerce insan var.

Seçim tarihi 12 Eylül 2010 Sayın Başbakanımızın arkasına aldığı bu güçle referandum gününde iyi bir kitle kazanıyor. Yani Sayın Başbakanımızı Desteklemeyen Binleri.

Yapmak istedikleri ise kendi önünü açabilmek adına ilk pürüzleri kaldırmak. Biz bu şekilde savunduğumuzda "biz değişen Anayasa'nın ne olduğunu biliyoruz ne alakası var diye cevap verdiniz" Başbakanımız yola çıkarken ortadaki pürüzleri kaldırmak için bunu yaptığını fark edemediniz (!)

Sizi öyle bir şekilde aşıladı ki savunduğunuz tek şey. Darbe Anayasasına HAYIR! Biz yenilikçi insanlarız! diyerek savunuyorsunuz.

Gelsin bakalım yeni Anayasa'da bunuda görmediniz. Yarın eli silahlar adamlar kapınızda cirit atarken keşke bunlar bizim askerimiz olsaydıda darbe yapsaydı demesini bilirsiniz. :3:
ufuk Tarih: 18.09.2010 02:57
Ya müslüman olacaksın Ya laik = Acaba erdoğan müslümanlığın ne demek olduğunu biliyormu.
Ya Cumhuriyetçi olacaksın Ya tarikatçı = Ey Atatürkçüler, cumhuriyetçiler, inananlar, Memleket tarikat kaynıyor seçin birini.
alp-perss Tarih: 08.09.2010 02:19
vay be...
anayasa mahkemesi üyelerinden de daha bilginler var imiş.olabilirde hani.
ya aym ne iptal için baç vurulmadı mı?evet.
peki bir iki düzeltme dışında karar ne oldu?bu yasalar anayasaya aykırı bulunmadı...
eeeeee....
e si onların akılları yetmiyor mu idi bu ilk başta yazılan yazılara?

hadi canım sende...
biraz gerçekçi olun...
Azadeyle Tarih: 04.09.2010 01:51
Biz o zaman “Türk Milleti, Türkiye topraklarını kanıyla vatan yaptı, oylama veya demokrasi ile değil! Dolayısıyla bu tehlikeli oyuna bir an önce son verilmesi, herkes için iyi olur. Anayasayı, cumhuriyeti, Türk vatanını, Türk Devletini, Türk Milleti’nin hukukunu korumak her Türk’ün görevidir. TBMM korumazsa, hükümet korumazsa, TSK korumazsa, tek tek her vatandaşa koruma hakkı doğar!” demiş idik.

Yine aynı uyarıyı yapmak durumundayız.

keskinkilic_68 Tarih: 02.09.2010 14:34
Diyosun Fatih abi ama izle istersen (:

elif kardeşim o videoların bir çoğunu biz canlı dinledik banttan yayına gerek yok. Olayı kişiselleştirmenin manası yok. Bu yasa tayyip erdoğan yasası değil T.C. Anayasa sı dolayısı ile ben zaten Tayyip Erdoğan karşıtı birisiyim lakin Ülkemin geleceği için HSYK ve Anasaya Mahkemeleri nin değişmesi ve gerçekten yıllardır olduğu gibi tek zihniyetli olmaması için EVET diyeceğim.

28 şubat zihniyetçilerini iyice korku sardığı için seçme videoları yayınlıyorlar. Bugun ezan sesinden rahatsızlanan Başörtülü kardeşlerimizi annelerimizi insan yerine koymayan ve Türkan Saylan gibi PKK ya hizmet ettiği BELGELENEN MİSYONER VATAN HAİNLERİNİ savunanlar hayır dediği için bile ben EVET derim maddeleri okumadan. Ama maddeleri okudum ve eminim ki bu ülke insanı için faydalı olacaktır.

O nedenle İnşallah EVET.

teşekkürler arkadaşım bu açıklama için ama ne kadar bunları paylaşsanda anlamıyorlar yada anlamak istemiyorlar...

acaba sizin anladığınız ne ki biz anlayamıyoruz?? Birileri pişman olacak hatta oldu bile çırpınıyorlar milletin iradesinin önüne geçmek için her seferinde ağlamaya gittikleri anayasa mahkemeleri düzene girecek diye. 13 eylül sabahı artık israile gitsinler ağlama duvarı için burda kalmaycak çünkü...
tatLı_beBeqq Tarih: 02.09.2010 13:29
evet bende kesinlikle HAYIR diyorum