yusufçuk anlamı - Yusufçuk Anlamı Nedir - Yusufçuk - yusufçuk nedir - yusufçuk ne demek - yusufçuk hakkında bilgiler

Dağlık ve ormanlık bölgelerde yaşayan, güvercine benzeyen, ondan daha küçük bir kuş (Turtur auritus).
Anlam: Parlak renkli, iri kanatlı, büyük kız böceği (Libellula variegata).


# kıbrısta mandalina, portakala verilen isim

# kız böceğinin bir başka adı..

# ingilizcesi dragonfly olan bu doğa harikası böcek bizde nedense yusufçuk adıyla anılır. bizim zavallı yusuf dediğimiz bu böcek tam bir canavardır. doğar doğmaz avlanmaya başlar hızı, gücü, sağlam yapısı ve doymak bilmezliği ile tam bir ölüm makinesidir. (ne kadar hareket o kadar enerji ihtiyacı)
yusufçuğun vücudu, metalle kaplanmış izlenimi veren halkalı bir yapıya sahiptir. buz mavisinden bordoya kadar çeşitli renklerdeki gövdenin üzerinde çaprazlama yerleşmiş iki çift kanat bulunur. bu yapı sayesinde, yusufçuk çok iyi bir manevra yeteneğine sahiptir. uçuşu hangi hızda ve hangi yönde olursa olsun, aniden durup ters yönde uçmaya başlayabilir. veya havada sabit durup avına saldırmak için uygun bir pozisyon bekleyebilir. bu durumda iken olduğu yerde kıvrak bir dönüş yaparak avına yönelebilir. çok kısa bir zamanda, böcekler için şaşırtıcı sayılabilecek bir hıza; saatte 40 km'ye ulaşır (olimpiyatlarda 100 m. koşan atletlerin hızı saatte 39 km kadardır).

bu hızla avına çarpar. çarpmanın şoku çok şiddetlidir. ama yusufçuğun zırhı hem çok sağlam hem de çok esnektir. zırhın esnek yapısı çarpmadan doğan enerjiyi emerek böceği rahatlatır. ama aynı şeyi avı için söylemek mümkün değildir. yusufçuğun avı, çarpmanın yarattığı şok ile ya tamamen sersemler ya da ölür.


Yaşam döngüsü

Bir yusufçuk böceğinin yumurtadan ölümüne yaşam süresi 6 ay ile 7 yıl arasında değişibilir. Dişi yusufçuklar yumurtalarını su kenarlarına ya da su içindeli bitkilerin üzerlerine yumurtlarlar ya da uçarken suya serpiştirir. Yumurtadan çıkan ve " nemf" adı verilen yavru yusufçuklar yaşamlarının büyük bir bölümünü su altında geçirirler ve solungaç bezneri organları ile soluk alırlar. Genelde omurgasız hayvanları ve zaman zaman da iribaşlar ile balık yavrularını yakalayarak beslenirler. Çok hızlı hareket yeteneğine sahiptirler. Avlarını yakalayabilmek için diğer canlılarda rastlanmayan organlara sahiptirler. Temel Brittanica, cilt 10, sayfa 240

Yusufçuklar suda gelişimlerini bir yıl içinde tamamlar ve sudan çıkarak uygun bir yere tırmanırlar. Derilerinin sırtları boyunca yarılmasını beklerler ve bu işlemden sonra yarılan derinin içinden yetişkin yusufçuk çıkar. İlk anlarda küçük olan kanatları ve gövdeleri kısa sürede gelişir ve olması gereken boyutlarına ulaşır. Fakat renklerinin olması gereken parlaklık düzeyine ulaşması için saatler ya da günler geçmesi gerekebilir. Yetişkin yusufçuklar sadece uçarak avlanırlar, havadayken bir çok uçan zararlıyı yerler. Yarım saat içinde kendi ağırlıklarına eşit oranda besin tüketebilmeleri mümkündür. Temel Brittanica, cilt 10, sayfa 241

Özellikleri

Yusufçuklar genelde güneşli havalarda uçmayı tercih ederler. Görme duyuları çok gelişmişdir. Birbirlerine birleşmiş olan petekgözleri yaklaşık 1000 ayrı "göz"den oluşur. Kanatları gövdelerinin üst kısımlarında bulunur ve genelde saydam iki çift kanatları olur. Bilinen 500 dolayında alt türü bulunur ve en çok tropik iklimde yaşarlar. Kimilerinin uçuş hızı saate 95 kilometreyi bulabilir.Ayrıca Yusufçuk böceklerinin dişileri çiftleştikten sonra erkek yusufçuk böeğinin kafası ile beslenir.Bu yüzden tüm erkek yusufçuk böcekleri sadece 1 defa çiftleşebilirler.Yusufçuk böceklerine Türkçede ”kız böceği”, ”helikopter böceği” de denildiği gibi gövdeleri ince olan türlere ”iğnecik” de denir.

Bazı türler

Yusufçukların kuzey yarımkürede bulunabilen en yaygın kimi türleri şunlardır;

”Anax imperator”
”Orthetrum coerulescens”
”Orthetrum cancellatum”
”Libellula lydia”
”Aeshna mixta”
”Aeshna caerulea”
”Aeshna cyanea”
”Aeshna isosceles”
”Aeshna juncea”
”Sympetrum fonscolombii”
”Sympetrum striolatum”
”Sympetrum vulgatum”
”Sympetrum flaveolum”
”Libellula depressa”
”Libellula quadrimaculata”
”Libellula fulva”
”Anax junius”
”Cordulia aenea”
”Aeshna multicolor”
”Orthemis ferruginea”
”Libellula luctuosa”
”Erythemis vesiculosa”
”Anax longipes”
”Celithemis fasciata”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 20079
favori
like
share