"Kendimden nefret ediyorum!"

Dünya tuhaf bir yer oldu. Eskiden mutluluğun sırrı araştırılırdı. Şimdi biliniyor: Para ve zayıf olmakla gelen güzellik. Ama herkes zayıf ve güzel değil. Peki zayıf ve güzel olamayanların başına ne geliyor?


Mağazalarda giderek daralan kalıplar, dergi, televizyon ve sinemada gördüğümüz bedenler... her şey sanki bizi kendimizi sevmememiz için programlıyor. İşin tuhafı, tüm bu ince ve güzel kadınların aslında azınlıkta olmaları ama buna rağmen, onlar gibi görünmemiz gerektiği beklentisi. Peki tüm bunların sonucu ne?

Bu sorunun cevabı İngiltere'den geliyor. İngiltere'de bir derginin 5000 kadın üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları son derece çarpıcı. Orası İngiltere, bize uymaz demeyin. İngiltere'de durum böyleyse, kim bilir bizimki gibi görüntüye çok daha fazla önem veren bir Akdeniz toplumunda durum nasıldır...

Her 50 kadından sadece biri mutlu
Şaşırtıcı araştırmadan elde edilen bulgulara göre, her 50 Britanyalı kadından sadece biri görünüşünden mutlu.

Kadınların vücutlarının nasıl göründüğüyle ilgili olarak her 15 dakikada bir endişeleniyorlar ve vermek istedikleri kilo miktarı ortalama olarak 8.6 kilo.

Her 10 kadından 9'u diyet yaptığını söylemiş, kadınların yüzde 41'i de sürekli olarak kilo vermeye çalıştıklarını itiraf etmişler.

Araştırmada çıkan sonuçlardan biri de, kadınların beden ölçülerinden utanç duyuyor olmaları. Kadınların yarısı kiloları hakkında yalan söylediklerini kabul ederken, yaklaşık üçte birlik bir grup da giysilerde beden ölçüsünün yazıldığı etiketleri kesiyor.

"Vücudumda en sevmediğim yer..."
Kadınların vücutlarında en sevmedikleri bölgeler sıralamasında birinci sırayı yüzde 87 ile üst bacaklar alırken, bunu yüzde 79'la bel bölgesi takip ediyor. Araştırma Türkiye'de yapılsa, kalça ve basenler üst sıraları bel ve bacaklara kaptırmazlardı sanıyoruz.

Kadınların vücutlarında, nispeten daha ince oldukları için en 'sevilmeye layık' bölge olarak gösterikleri yer ayak bilekleri ama bunu seven kadın sayısı da araştırmaya katılan kadınların sadece ayrısı.

Sonuç
5000 kişilik araştırmanın sonucuna göre Britanyalı kadınların yüzde 98'i vücutlarından nefret ediyor. Çoğu kadının tek düşündüğü şey ise şu: "Yesem mi, yemesem mi? Ya tartıya çıkıp da kendimi bir kilo almış bulursam?"

Kendileri hakkında en olumsuz görüşe sahip kadınlar ise İrlanda'daki Belfast bölgesinden. Belfastlı kadınlar, göğüslerinin ve dişlerinin ülkedeki tüm kadınlarınkinden daha çirkin olduğunu düşünüyor. Ne kadar yedikleri konusunda yalan söylemeye en çok eğilimli olanlar ve ülkenin en büyük bisküvikolikleri de gene Belfastlı kadınlar.

Buna karşılık en takıntılı kadınlarsa, her gün vücutları için yüzde 97 oranında ve ortalama her 12 dakikada bir endişenen Manchesterlı kadınlar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 791
favori
like
share
eBRuLy Tarih: 13.04.2006 14:52
Tesekkürler inci kiz
SU-PERISI Tarih: 13.04.2006 10:38
teşekkürler arkadaşım,eline saglık
casper Tarih: 13.04.2006 09:28
Paylaşımın için teşekkürler