"Kırmızının fendi..."

Kozmetik reklamlarında kırmızı kalın dudaklı kadınları boş yere oynatmıyorlar. Ama kırmızının da iyisi ve kötüsü var.Hatırlıyorum da, lisede soluk, beyaz tenli, oldukça kalın dudaklı bir kız arkadaşım vardı. Lise sonda hepimiz mezuniyet balosundan bahsederken, onun balo için en büyük düşü kıpkırmızı bir ruj sürmekti. Dudaklarının en ve boyunu düşününce, bana biraz abartılı bir fikir gibi gelse de, baloda onu kırmızı rujuyla gördük.

Galiba kırmızının tuhaf bir çekiciliği var. Baktıran bir renk yani. Kırmızı bir kazak, kırmızı saçlar, ya da kırmızı ruj... Kalabalıkta birden fark edilir hale geliyorsunuz. Ancak iş makyaja gelince, kırmızı biraz yanlış kullanılan, yanlış anlaşılmış bir renk.

Kırmızının gizemi
Makyajda kırmızıdan bahsedince ilk akla gelen şey ruj olacaktır sanırım. Kırmızı bir ruj, ya harika görünür, ya da berbat, arası pek yoktur. Bunun sebebi sizin teniniz ve sahip olduğunuz kırmızı rujun tonudur.

Her rujun bir alt tonu vardır, yani o rujun görünen rengi altında farklı renkler bulunur. Kırmızı rujlarda alt tonlar
sarı/turuncu (sıcak)
pembe/mavi/mor (soğuk)
ya da kahverengi (nötr)
olabilir.

Sarı ve turuncu alt tonlar, rujunuza daha sıcak bir kırmızı ton verir ve hemen her renk ciltte hoş görünür. Ten renginize de aynı sıcaklığı yansıttığından, teninizin rengini daha belirgin hale getirir.

Pembe, mavi ve mor alt tonlar, daha soğuk bir ton oluşturur ve açık renk cilde sahip olanlara daha çok yakışır.

Kahverengi alt tonlar herkese yakışan tonlardır.

Size en çok ne yakışır?
Ten renginizi inceleyin, ancak cildinizde bulunan kırmızı tonlara aldırmayın. Çünkü kırmızı, cilt rengi değil, rengi bozan bir element olarak ele alınır. Cildinizde daha çok kahve ya da sarı tonları görüyorsanız, o zaman sıcak tonların size yakışması daha muhtemeldir.

Cilt renginizde sarı tonu görmüyor musunuz? Ya da oldukça soluk bir ten renginiz mi var? O zaman soğuk alt tonlar sizde iyi duracaktır.

Eğer hala emin değilseniz, daha çok sevdiğiniz renklerin özelliklerine odaklanın. Mesela sıcak renkler, daha yumuşak, daha aydınlık ve daha romantik görünür. Buna karşılık soğuk renkler dramatik, sert ve berrak bir ifade yaratır.

Nasıl görünmek istiyorsunuz?
Kırmızı ruju sürmenin en yeni ve hoş görünen yolu ne biliyor musunuz? Çok bastırmadan, dudaklarınızı hafifçe kırmızı rujla renklendirdikten sonra parlatıcı sürün. Bunu yaparken dudak kalemi kullanmaktan da kaçının. Bu, dudaklarınızına daha doğal görünüm verecektir.

Yanaklar
Kırmızı rengi elmacık kemiklerine uygulamak taze, sağlıklı ve mutlu bir görünüm sağlar. Ancak tabii abartmadan hafifçe sürmekte fayda var, yoksa yeni gelinler gibi kırmızı kırmızı yanaklarla gezmek zorunda kalırsınız.

Gülümseyin ve kırmızı rujunuzu, ya da krem şeklindeki allığınızı yanağınıza nokta halinde dokundurun. Daha sonra kulaklarınıza doğru, dairesel hareketlerle yayın. Eğer ihtiyaç varsa biraz da pudra sürebilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 532
favori
like
share
casper Tarih: 18.04.2006 17:19
Bende rujda çok canlı renkleri sevmem
SU-PERISI Tarih: 12.04.2006 19:05
kırmızı rengi severim fakat rujda tenime gitmedigi için kullanmam
CADIKIZ Tarih: 12.04.2006 14:26
[COLOR=coral]Kendimi bildim bileli sevmem yaa :46:
tesekurler kardesim,ama eminiimki sevenler vardir :5: