[COLOR=coral]Kış kilolarımızdan kurtulmak için bir an önce harekete geçip, yavaş ama sağlıklı bir şekilde yeme düzenimizi bir şekle oturtmanız ve bazı püf noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

Kendinize yaptığınız haksızlıklara ve hatalara son verme zamanı geldi de geçiyor bile... Vücudunuzu kendinizle barıştırın! Göreceksiniz ki size hemen cevap verecek. Ayaklarınız ve nefesiniz merdiven çıkarken sizi üzmeyecek, göbeğiniz ayakkabı bağlarken görmenizi engellemeyecek. Vücudunuz şekillenecek, sırtınız acı vermeyecek, beliniz incelecek, düğmeleriniz bile sizinle barışıp, daha kolay iliklenecek. Bu arada size darılanlar olabilir tabii ki... Yağlar, kolesterol, şeker, alkol ve sigara gibi...

Kilolarınızdan kurtulmak için daha fazla beklemeyin. Vücudunuza bugün bir hediye alın; bir çift spor ayakkabı, eşofman ve T-shirt mesela! Vücudunuzu en iyi arkadaşınız olan su ile de tanıştırmayı da unutmayın. Sonra da onunla yemeğe çıkın. Güzel bir ızgara balık, yeşil salata ve biraz sebze.

Mevsimsel kilo farkı

Kış aylarında insanlar ısınmak için daha yağlı ve kalorili besinlere yönelir. Bunun sonucunda da kilo alımı kaçınılmaz bir son haline gelir. Yaz aylarında ise daha ince kıyafetlerin giyilmesiyle kış mevsiminde alınan fazla kilolar kendisini daha da fazla göstermeye başlar. Bu durum kişileri kilo vermeye yönlendirir. Kışın alınan kiloları kaybetmek için acele edilip, sağlıksız diyetlere başvurulur.

Dengeli beslenme şart

Sağlıklı bir yaşam için hayatımızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmek önemli. Kilo vermek isteyen kişi de, zayıflama diyetini uygularken, günlük enerji alımını, bir diyetisyen tarafından kendisine özel olarak hazırlanan beslenme programı ile yapmalı.

Peki kişiler nasıl bir beslenme uygulamalı ki hem sağlıklı beslenmeli, hem de fazla kilolardan kurtulmalı? İşte size bunun için bazı püf noktaları:

- Kendinize az miktarda ancak sık aralıklı bir beslenme programı düzenleyiniz. Bu şekilde hem aç kalmamış olursunuz hem de daha sağlıklı kilo kaybetmiş olursunuz.

- Poğaça, börek yemek yerine güne güzel bir kahvaltı yaparak başlayınız.

- Dışarıda yediğiniz yemeklerde daha çok ev yemekleri veya hafif ızgaralar yapan yerleri tercih ediniz.

- Alkol ve hazır içecekler yerine limonlu veya meyveli sodaları tercih ediniz.

- Taze veya kuru meyve yemeğe özen gösteriniz.

- Günde 2-2,5 litre su içiniz.

- Günlük posa alımınızı arttırınız. Tam tahıl ürünleri, taze sebze ve meyveye günlük beslenmenizde yer veriniz.

- Soslu yemekler, mayonezli, soslu salatalar yerine limon, soya soyu gibi kalorisiz olanlarını kullanmaya çalışınız.

- Günlük yağ alımınızı azaltınız.

- Düzenli egzersiz yapınız. Unutmayınız ki, vücut sağlığı açısından egzersizin alışkanlık haline gelmesi, düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmak kadar önemlidir.

- Şekerden uzak durunuz. Çay ve kahvenize şeker atmayarak bu işe başlayabilirsiniz.

- Çok tatlı yemek istediğiniz zaman sütlü tatlıları ya da dondurmanın özellikle sade ve ya meyveli olanlarını tercih ediniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 389
favori
like
share
menekşe çiçeği Tarih: 17.04.2006 13:07
bilgilerin için çooooooookk teşekkürler :70:
eBRuLy Tarih: 17.04.2006 10:29
bilgilerin icin tesekkürler
SU-PERISI Tarih: 14.04.2006 14:35
Kışın bol giysiler içinde kilo aldığını farkedemiyor,ama bahar ayları gelince bir telaş alıyor insanı,
teşekkürler cadıkız
casper Tarih: 12.04.2006 16:26
Paylaşımın için teşekkürler