Tuz şişmanlatır mı? Çok su içmek zayıflatır mı? Bu gibi sorular konusunda uzman sayılırız, çünkü hepimizin bunlar hakkında duyarak öğrendiği pek çok şey var. Peki ama bu bilgiler ne kadar doğru?

Diyet ve zayıflamayla ilgili olarak hepimizin kafası birazcık karışık; çünkü bu konuda o kadar çok şey duyuyoruz ki, duyduklarımızdan hangisinin doğru olduğunu bilmek kolay değil. Bu nedenle dün bıraktığımız yerden başlayıp, sıkça sorulan diyet sorularını cevaplamaya devam ediyoruz...

Çok su içmek zayıflatır mı?
Belli bir diyet ve egzersiz programına bağlı olmadan çok miktarda su içmenin zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Buna karşılık rejim yaparken, özellikle su, bitkisel çaylar gibi bol miktarda (en az 1,5 litre) sıvı alınması vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırmak açısından yararlı olacaktır. Gün içinde hafif bir açlık hissettiğinizde, bir büyük bardak su içmek iştahınızı kesebilir ve sizi gereksiz kaloriler almaktan koruyabilir. Özellikle mineral tuzlar açısından zengin suların tercih edilmesi, rejim sırasında vücutta bazı besinlerin tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Zayıflamak için suyu öğün aralarında mı içmek gerekir?
Zayıflamak için suyu yemeklerden önce içmek gerekir. Yemek öncesi içilen su mide kapasitesini dolduracağı için tokluk hissi verecektir ve yenilen yemek miktarını azaltacaktır. Yemek aralarında içilen su ise iştah açabilir. Ayrıca sıvı tüketmeden, ya da az miktarda sıvı alarak yediğiniz bir yemekte daha çabuk doyarsınız. Ancak lifli yiyeceklerin sıvıyla tüketilmesi, lifin şişerek hacim oluşturmasını ve tokluk hissi vermesini sağlayacağı için, bu tip besinlerin sıvı gıdalarla veya suyla birlikte alınmasında yarar vardır.

Etiketler:
Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 642
favori
like
share
TUANA Tarih: 12.04.2006 22:50
casper Tarih: 12.04.2006 20:03
Su sağlıktır
SU-PERISI Tarih: 12.04.2006 17:55
yemekten önce içilen su iştahı kapatıyor,yemek arasında içilen suda iştah açıyor.teşekkürler ebruly